Sağlık Sen 15 Temmuzda nöbette olacak
Sağlık Sen 15 Temmuzda nöbette olacak

Sağlık Sen Şube Başkanı Suat Mantar 15 Temmuz'un birinci yıl dönümünde de yine aynı duruş ve kararlılıklarını meydanlara yansıtacaklarını ifade etti.

            Mantar 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümünde sağlık çalışanları olarak demokrasi nöbetlerinde yer alacaklarını belirterek, şunları ifade etti:

            “15 Temmuz'un birinci yıl dönümünde millet olarak 15 Temmuz sürecinde ülkemize sahip çıktığımız görüntüyü meydanlarda nöbetimizi tutarak vereceğiz. Sağlık teşkilatı olarak, millet olarak aslında her gün nöbetteyiz. 15 Temmuz açısından meydanlarda olmamız bu milletin nasıl dik durduğunu ve nasıl dik duracağını yedi düvele tekrar göstermek için başta Ankara ve İstanbul olmak üzere 81 ilimizde meydanlarda olacağız."

            Sağlık çalışanlarının 15 Temmuz gecesi çok önemli sınav verdiğini, sağlık hizmetlerinin o gece hiç aksamadığını belirten Mantar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bombalara rağmen, kurşun yağmurlarına karşı darbeye direnen vatandaşlarımızı kurtarmak için canla başla mücadele ettiler. Bu süreçte de inşallah 15 Temmuz'un birinci yıl dönümünde de yine bizler aynı duruş ve kararlılığımızı meydanlara tekrardan yansıtacağız. 15 Temmuz gecesi yaralı kurtarmaya giden ambulanslarda yaşanan trajedileri, hastanelerde sağlık çalışanlarımızın kucağında cennete giden demokrasi şehitlerimizin ve özellikle meydanlarda olan sağlık çalışanlarımızın hatıralarını içeren 1 saatlik belgesel hazırladık. Bu belgeseli tüm Türkiye'de izlettireceğiz. Yine tüm Türkiye'de genelinde 'Beyaz Yürüyüş' adını verdiğimiz etkinliğimiz olacak. 253 şehidimiz için de 253 hatim okutuyoruz. 15 Temmuz gecesi duasını yapacağız."

            Mantar, Sağlık-Sen genel merkezi olarak 15 Temmuz'da sağlık çalışanlarının yaşadıkları trajedileri bir belgesel haline getirdiklerini de bildirerek, "Bu konuyla ilgili yaklaşık bir saatlik bir belgesel hazırladık. O gece ambulansların nasıl kurşunlandığı, nasıl bomba atıldığı, bunlara rağmen sağlık çalışanlarımızın nasıl fedakarca çalıştıklarına dair bir belgeselimiz olacak. İnşallah 15 Temmuz'un birinci yıl dönümünde bu belgeseller hem televizyonlarda yayınlanacak, hem de tüm Türkiye'de 81 ilimizde meydanlarda kurulan dev ekranlarda vatandaşlarımıza izletilecek." açıklamasında bulundu.

Ayrıca her şehit için hatim indireceklerini vurgulayan Mantar, "O gece ayrıca ülkemize sahip çıktığımızı gösteren ve adını beyaz yürüyüş dediğimiz yürüyüşleri organize edeceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın. Sağlık çalışanlarımız bu nöbetlerde yerini alacak" ifadelerini kullandı.

ÜLKEMİZİ SURİYE’YE ÇEVİRMEK İSTİYORLAR

            Güçlü ve demokratik bir Türkiye istemeyenlerin, oyunlarla Türkiye'yi Suriye'ye dönüştürmek istediğine dikkati çeken Mantar, "Şer güçler bu ülkenin geleceğiyle her dönemde oynadılar, oynamaya da devam edecekler. Hemen yanı başımızda yaşadığımız Suriye'deki savaş ve bölgedeki olaylara, Türkiye'deki terör olaylarına baktığımızda bu işin aslında çok da kolay biteceğe benzemediği açık ve net ortada. Batı'nın Türkiye'ye yönelik çifte standart yaklaşımını gördüğümüz zaman güçlü ve demokratik bir Türkiye, çevresinde rol model olacak bir Türkiye'yi hiç kimse istemiyor." ifadelerini kullandı.

            Türkiye'de bir infial oluşturulmaya çalışıldığına işaret eden Mantar, "Bu 1 yıllık süreçte devletimiz gücünü ortaya koydu. İnşallah millet olarak da biz devletimizin arkasında sonuna kadar duracağız. Ülkemizin geleceği adına kanımızın son damlasına kadar bu mücadeleyi vereceğiz. 15 Temmuz gerçekleşmiş olsaydı ülkemiz Suriye gibi olacaktı. Allah'a hamdolsun milletimizin duruşu sayesinde, sayın Cumhurbaşkanı'mızın kefenini giyerek milletin önünde liderlik yapması sayesinde bu ülkeyi düşmana teslim etmedik." değerlendirmesinde bulundu.

TOPLU SÖZLEŞMEYE HAZIRLANDIK

 

            Açıklamasında toplu sözleşmenin yaklaştığına da dikkat çeken Mantar, toplu sözleşmeye her yönüyle hazırlıklı gidileceğini, mali ve özlük haklarına yönelik taleplerinin kazanıma dönüşene kadar da mücadele edeceklerini ifade etti. Toplu sözleşmenin 30 günlük bir süreyi kapsadığını belirten Mantar, "Bu süreçle ilgili bizler beş bölgede toplantılar yaptık. Bu toplantılarda da sahada çalışanlarımızın bire bir taleplerini aldık. Bunları değerlendirip bir rapor haline getirdik. İnşallah şube başkanları ve yöneticilerimizle yapacağımız geniş kapsamlı toplantı neticesinde de taleplerimizi önceliğe göre sıraya koyacağız." diye konuştu. Daha sonra ilgili bakanlıklar ile masaya oturacaklarını söyleyen Mantar, "Biz toplu sözleşmeye her yönüyle hazırlıklı gitmeyi hedefliyoruz. İnşallah zam oranları gibi konularda bu masada haklı mücadelemizi vereceğiz. Mümkün olanın en üstünü, hak olarak en iyi kazanımları almak için çaba göstereceğiz. Bundan da hiçbir çalışanımız endişe etmesin." ifadelerini kullandı.