Çiftçiler emeğinin karşılığını alabilecek
Çiftçiler emeğinin karşılığını alabilecek

Tokat'ta iklim değişikliğine uyum sağlayan buğday çeşitlerinin üretimi ve buğday üretiminin geliştirilerek gıda güvenliğinin artırılması amacıyla “Yerel Buğday Tarla Günü” düzenlendi. Vali Dr. Ömer Toraman burada yaptığı açıklamada çalışma kapsamında çiftçilerin emeğinin karşılığını alabileceği tohumluklar tespit edilebileceğini söyledi. Vali Toraman ayrıca çiftçilere mahsul sonrası anız yakmama çağrısında bulundu.

            Tokat Merkeze bağlı Nebi Köyü’nde Yerel Buğday ve Tarla Günü etkinliği düzenlendi.

            İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü organizesinde, Bahri Dağdaş Uluslar arası Tarımsal Araştırma Enstitüsü, CIMMYT ve ICARDA tarafından ortak yürütülmekte olan “Günümüzde yetiştirilen yerel buğdayların çeşitliliğini korumak suretiyle, iklim değişikliliğine uyum sağlaması ve buğday üretiminin geliştirerek Gıda güvenliğinin artırılması” projesi kapsamında “Yerel Buğday Tarla Günü” düzenlendi.

            Proje üç ülkede (Türkiye, İran, Afganistan’da) ve Türkiye genelinde Konya, Malatya, Mardin ve Tokat olmak üzere dört ilde pilot çalışmalar yapılmıştır. Türkiye’de ki çalışmalar Bahri Dağdaş Uluslar arası Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve CIMMYT tarafından yapılmaktadır. Çalışma 2017–2020 yılları arasında dört yıllık sürede gerçekleştirilecektir. daha sonraki yıllarda farklı illerinde çalışmaya dahil edilmesi planlanıyor.

            Etkinliğin açılış konuşmasında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin, “2009 yılında ülkemiz genelinde başlatılan Yerel Buğday Materyallerinin toplanması ile başlatılan Türkiye’de “Yerel Buğday Envanterinin Çıkarılması Projesi” kapsamında yerel buğdayların verimini artırmak devamlılığını sağlamak ve Genetik özelliklerinden faydalanmak amacıyla ilimizin de içerisinde bulunduğu proje başlatılmıştır.  Uluslar arası örgütlerin IWWIP(Uluslar arası Kışlık Buğday Yetiştirme Örgütü), FAO (Uluslar arası Gıda Örgütü), ICARDA (Kuru Tarım alanları Uluslar arası Tarımsal Araştırma Merkezi), CIMMYT( Uluslar arası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi) içerisinde olduğu  Bahri Dağdaş Araştırma Enstitüsü öncülüğünde kurulan bu proje ile ülkemizden 3000’e yakın numune toplanmış bu numuneler gerekli seleksiyon işlemine tabii tutularak bunlardan 50 adeti kayda değer bulunmuştur.

 İlimizde merkez Nebi Köyü ile Yeşilyurt Karaoluk Köyünde dementrasyonu kurulan 10 yerel tohumun bu gün tarla günü için toplanmış bulunmaktayız. Amacımız bir yandan sertifikalı tohum kullanarak verimi ve kaliteyi artırmak, diğer yandan ise genetik zenginliğimiz olan bu yerel tohumları korumak gelecekte gıda güvenliğimiz için bu tohumların devamlılığını sağlamak. Bu yüzden bu ve benzeri projeleri önemsiyor ve yapılan çalışmaları destekliyoruz” dedi.

            Daha sonra açıklama yapan Vali Ömer Toraman, Tokat'ın coğrafyasının çeşitlilik arz ettiğini belirterek, “Bereketli ovaları ayrı bir güzel. Dağları ayrı bir güzel. Anadolu pek çok bitkinin ana vatanı. Buğdayın da anavatanı Diyarbakır Urfa arasındaki Karacadağ; buğdayın evcilleştirilmeden önceki doğal ortamda yetiştiği, halen varlığını sürdürdüğü bir coğrafya. Buğday tarımı çok önemli bir nokta. Taş devrinden neolitik devre yani tarım dönemine geçişin de başladığı yer Anadolu” şeklinde konuştu.

Tarım Bakanlığının coğrafyaya, rakıma ve şartlara uygun ve verimi yüksek tohumluk temin edebilmek için uzun zamandır çalıştığını ifade eden Vali Toraman, “Bugünden geriye dönersek yaklaşık 8 bin yıldır bu topraklarda buğday tarımı yapılıyor. İklim şartlarına hava değişimine çok açık bir tarım şekli tarım. Havalar kötü giderse, afete uğrarsa çiftçi mahsul kaldıramaz. Ama şansı yaver giderse iyi bir mahsul alırsa sevinir. Fakat bu tohumların yetişmesi için verdiği çaba ve uğraşının karşılığını bazen alır bezen alamaz. Daha önce bir köy ziyaretinde vatandaşlarla sohbet ederken klasik tabirle 'bire kaç alıyorsunuz?' diye sordum. Çok düşük bir verim ifade ettiler. 'Burada bir şey kazanmıyorsunuz ki neden tarım yapıyorsunuz' dedim. 'Samanını alıyoruz' dediler. Bu Anadolu'da çiftçimiz açısından üzüntü verici bir durum, emeğinin, çabasının çok küçük bir değer karşısında heba olması demek. Tarım Bakanlığımız bu noktadan hareketle vatandaşımıza yaşadığı coğrafyaya, rakıma ve şartlara uygun ama verimi yüksek tohumluk temin edebilmek için uzun zamandır çalışıyor. Buğday alanında da bu çalışmalar devam ettiriliyor. Köylümüzün emeğini zayi etmeyecek, ürününü riske atmayacak tohum çeşitleri geliştirmek için büyük gayretler sarf ediliyor. Bugün burada da bunun bir numunesi var. Buradaki çalışmaların sonucunda ekilmeye kayda değer çeşitler tespit edilip, köyümüzde ekildiğinde çiftçimizin emeğinin karşılığını alabileceği tohumluklar tespit edilecek. Bugünkü çalışmanın bu amaca hizmet edeceği ümidindeyim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

"ANIZ YAKMAYIN" UYARISI

            Vatandaşlara anız yakmamaları konusunda tavsiyelerde bulunan Vali Toraman, “Bir de yolda da bir tane afiş gördüm. Maalesef hububat, buğday tarımının yapıldığı yerlerde kötü bir alışkanlığımız var. O da mahsul kaldırıldıktan sonra anız yakmak. Aslında Anadolu insanı toprağa hürmetkârdır. Çünkü o bir ekersiniz, on verir yirmi verir. Anadolu medeniyetleri toprağı ana olarak bilmiştir. Fakat son zamanlarda sebepleri çok çeşitlendirilebilir ama çiftçilerimiz mahsulünü kaldırdıktan sonra toprağa olan saygısını göstermeyip ateşe veriyor. Topraklarımızı yakıyoruz. Belki basit bir fayda elde ediyoruz, anızı yakarak kaldırıyoruz ama toprağımızı yakıyoruz aslında. Onun bünyesinde barındırdığı bütün doğal yapıyı tahrip ediyoruz. O nedenle ben Tokatlı bütün çiftçi kardeşlerimize seslenmek istiyorum. Gelin anız yakımından vazgeçelim, anız yakmayalım. Başka yöntemlerle bu işle mücadele edelim. Toprağa hürmetkâr olalım. Çünkü gelecekte de bizi besleyecek, doyuracak olan bu topraklardır, onlara sahip çıkalım” şeklinde konuştu.

            CIMMYT (Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi), Türkiye temsilcisi Aleks Mourgunov çalışmalar hakkında bilgiler vererek bu yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

 

            Konuşmaların ardından Vali Toraman ve beraberindekiler demantrasyon kurulan buğday tarlasını gezerek ekilen buğday çeşitleri hakkında bilgi aldı.