15'liler Meydanda
15'liler Meydanda

FETÖ/PDY'nin darbe girişiminin yıl dönümüne Tokat'ta 15 Temmuz temalı çeşitli programlar yapılacak. Bu kapsamda Saat 19.30'da GOP  Stadı önünden Cumhuriyet Meydanı'na kadar il protokolü, kamu kurum kuruluşları,  STK'lar, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla Milli Birlik Yürüyüşü  gerçekleştirilecek.

            Türkiye'nin milli birlik ve beraberliğini hedef alan  Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimine  karşı Türk halkının kahramanca verdiği mücadelenin birinci yılında 81 ilde  programlar düzenlenecek. Programlarda 15 Temmuz şehitleri anılacak, "Milli Birlik ve Kardeşlik  Yürüyüşleri" yapılacak, demokrasi nöbetleri tutulacak. 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece saat 00.13'te tüm camilerde  salalar okunacak, kent meydanlarında demokrasi nöbetleri tutulacak. Şehitleri  anacak vatandaşlar, demokrasi nöbetleriyle milli iradeye nasıl sahip çıktığını  bir kez daha tüm dünyaya gösterecek.

TOKAT'TAKİ PROGRAMLAR

            Bu kapsamda Tokat'ta yapılacak etkinlerde Cumhuriyet Meydanı'na vatandaşların 15 Temmuz gecesi ve ardından  yaşananlara ilişkin duygu ve düşüncelerini gün boyunca yazabilecekleri anı defteri konulacak.

            Cumhuriyet Meydanı'nda Tokatlı 7 şehidin isimlerinin yazılı olduğu ve  fotoğraflarının bulunduğu 3 çadır kurulacak, saat 20.00'ye kadar çadırlarda  şehitlerle ilgili broşür, dergi ve Kitap tanıtımı yapılacak. Saat 19.30'da GOP  Stadı önünden Cumhuriyet Meydanı'na kadar il protokolü, kamu kurum kuruluşları,  STK'lar, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla Milli Birlik Yürüyüşü  gerçekleştirilecek.

            Cumhuriyet Meydanı'nda saat 20.30'da başlayacak programda 15 Temmuz  gecesinde yaşananlara ilişkin AA tarafından hazırlanan video ve Milli eğitim  Müdürlüğünce hazırlanan 15 Temmuz konulu röportajlar gösterilecek, şehit  isimleriyle temsili yoklama alınacak. Ali Paşa Camisi'nde vatandaşlar ve  protokolün katılımıyla 16 Temmuz'da sabah namazı kılınacak.

TOKATLI 7 ŞEHİT VE ŞEHADETLERİ

 

            Tokatlı 7 şehitten polis memurları Feramil Ferhat Kaya, Birol Yavuz ve Ferhat Koç 15 Temmuz hain darbe girişiminde bombalanan Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığında şehit düşmüştü. Erdem Diker darbe girişimi protestosu sırasında yaralı bir polis memuruna yardım ettikten sonra , Hüseyin Kısa İstanbul Esenlerde protestolar sırasında, 48 yaşındaki Mehmet Güder de darbe girişimi sırasında helikopterden açılan ateş sonucu şehit düşmüştü. İkiz kardeşler Volkan Yiğit ve Erkan Yiğit de darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki protestolarda yer aldı. İkiz kardeşlerden Volkan Yiğit gazi olurken, Erkan Yiğit şehadete ulaştı.