GOÜ'de 15 Temmuz konulu konferans
GOÜ'de 15 Temmuz konulu konferans

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle ‘15 Temmuz darbesi: Tarihsel, toplumsal ve siyasal etkileri’ konulu  konferans verildi.

            Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonunda Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhittin Demiray tarafından  verilen konferansa Vali Dr. Ömer Toraman, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu,  GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı  Aydın Turhan, İl Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan, Ak Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, daire müdürleri, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

            Konferansta konuşan Doç. Dr. Muhittin Demiray,  “Halk 15 Temmuz gecesi yüzyıllardır üzerinde tartışılan ‘Halk egemenliği’ kavramına uygun bir şekilde demokratik bir siyasal sistemde son sözün kendisinde olduğunun bilinci ile hareket etmiştir. Farklı sosyolojik ve siyasal arka plana sahip olmalarına rağmen, katılımcılar arasındaki birlik ve beraberlik duygusunu ayakta tutan temel değerlerin ‘vatan’ sevgisi olduğu görülmektedir” dedi.

            Konuşmasına darbe kavramını açıklayarak meşru iktidar hakkında bilgiler veren Doç. Dr.  Demiray, “İnsanlık tarihi aynı zamanda darbeler tarihidir. Darbe geleneği tarihsel olarak siyasi kültürümüzün de bir parçası haline gelmiştir. Darbeye halkın topyekün direnişi ise ilk defa 15 Temmuz darbe girişiminde yaşanılan bir durumdur” dedi.

            Doç. Dr. Demiray’a konferansının ardından Vali Dr. Ömer Toraman tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.