15 Temmuz amacından saptırılıyor
15 Temmuz amacından saptırılıyor

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada iktidar partisinin 15 Temmuz'u amacından saptırarak ötekileştirme içine girdiğini savundu.

            Şahin, yazılı yaptığı açıklamada 15 Temmuz'un darbe girişimine karşı halkın ve siyaset kurumlarının cesaretle direndiği önemli bir tarih olduğunu belirtti. İktidar partisinin 15 Temmuz'u amacından saptırarak bir ötekileştirme içine girdiğini ifade eden Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

            "Biri halkın diğeri sarayın 15 Temmuz'u durumuna getirmektedirler. Bir yıl geçmesine rağmen hükümet darbeyle hesaplaşmanın önünü tıkamıştır.Bu gün OHAL darbe ile mücadele için değil darbenin siyasi ayağını gizlemek için kullanılmaktadır.

            15 Temmuz darbesine karşı birlikte direndik. Ne yazık ki iktidar tüm halkın ve siyasi partilerin bu ortak direnişini görmezden geldi. Sanki darbeye karşı yalnızca mücadele etmiş gibi görünüm sergilemenin gayreti içerisindeler.

            Halbuki hiçbir parti ayırımı gözetmeden 15 Temmuz darbe girişimine karşı halkımız top yekun mücadele içerisine girmiştir.Bu mücadelede 249 insanımız şehit olmuştur.Birçok insanımız yaralanmıştır.Tüm şehitlerimize  Allahtan rahmet, gazilerimize de geçmiş olsun dileklerimizle acil şifalar dilerim.

            Ayrıca FETÖ yerine Türk Milletini askeriyle karşı karşıya gösteren tüm afişleri kınıyorum.Türk ordusu tarihine baktığımızda şanlı ve şerefli bir ordudur.Bu orduyu küçük düşürmeye de kimsenin hakkı yoktur.

            Türkiye de bir adaletsizlik ortamı oluşturulmaya çalışılıyor. Adalet hepimize lazım. Bilakis adalet adaleti yok etmeye çalışanlara da lazım olacak. Herkes bunun bilincinde olmalı.

            Adalet yerine oturduğu zaman 15 Temmuzda  olduğu gibi baskıya,zorbalığa,dikdatörlüğe karşı rahat nefes almış demokrasiyi yerleşmiş bir ülke olmanın onurunu yaşayacağız.

            Yargıyı etkisiz hale getirerek halkı sokaklara dökmek,onları mecbur bırakmak hiç kimsenin haddi değil, hakkı da değildir.Herkes adaleti savunmak,onu rayına oturtmak için çaba harcamalıdır.Yoksa ülkede kargaşa yaratırsınız.Halkı isyana teşvik ederseniz bu ülke insanını kutuplara ayırırsınız ülkeyi parçalar bölersiniz.Onun için herkes aklını başına almalıdır.Bu ülkede 15 Temmuzları tekrar yaşatmamalıdır.

 

            Adalet yürüyüşü ile başlayan o büyük demokratik çıkış Türkiye'nin özgürlük ve demokrasi tarihinin dönüm noktası olacaktır."