Milli Birlik Günü coşkusu
Milli Birlik Günü coşkusu

‘15 Temmuz Milli Birlik Günü’ kapsamında Tokat’ta çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında; Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Gençlik Spor Müdürlüğü organizesinde etkinlikler gerçekleştirildi.

            Etkinlikler çerçevesinde; Cumhuriyet Meydanı’na 15 Temmuz Temalı Bilgilendirme ve etkileşim amaçlı Tokat’lı 7 şehidimizin isimlerinin ve resimlerinin olduğu çadırlar kurularak şehitlerimizle ilgili broşür, dergi ve kitap tanıtımları yapıldı.  

            İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizesinde düzenlenen ‘15 Temmuz ve Sanat Sergisi’ etkinliği sonrasında, Gençlik Spor Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan ve GOP Stadyumu önünde son bulan ‘15 Temmuz Koşusu’ gerçekleştirildi.

Milli Birlik Yürüyüşü

            Tokat Valiliği tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Milli Birlik Yürüyüşü gerçekleştirildi.

            15 Temmuz’daki darbe girişiminin birinci yılında düzenlenen Milli Birlik Yürüyüşüne; Vali Ömer Toraman ve eşi Neşe Toraman, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof Dr Mustafa Şahin, Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Adem Dizer, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Arat, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sendika ve STK temsilcileri, şehit yakınları gaziler ile çocuk, genç, yaşlı binlerce vatandaş katıldı.

Ellerinde Türk Bayrakları ile Tokat Gaziosmanpaşa Stadyumu önünde bir araya gelen vatandaşlar “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganlar atarak Gaziosmanpaşa Bulvarı boyunca yürüdü. Yürüyüşün son bulması ile Demokrasi nöbeti tutuldu.

Binlerce kişinin katıldığı demokrasi nöbeti, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı ve Kur-an’ı Kerim Tilavetinin okunması ile başladı.

Başkan Eroğlu, “15 Temmuz unutmadık, unutmayacağız ve asla da unutturmayacağız”

            Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz’daki darbe girişiminin, milleti vatansız bırakma harekâtı olduğunu belirterek, “Biz bu vatanı kanlarımızla alın terlerimizle birliğimizle ve beraberliğimizle elde ettik. İnşallah da birliğimizle beraberliğimizle şehidimizle gazimizle de bu vatanı asla düşmana vermeden ilelebet bir vatan toprağı olarak, bir Türk İslam devleti olarak ta payidar eylemenin gayreti içerisindeyiz” dedi.

 Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyen Başkan Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu gün biz burada rahatlıkla oturuyorsak, bu gün bayrağımız her bir noktada dalgalanıyorsa, biz bunu önce Allah’a sonra millete ve şehitlerimize borçluyuz. Bu ülke için bu vatan için gözünü kırpmadan en aziz varlığı olan canını veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Allah onlardan razı olsun. Şehitler tepesi hiç boş kalmadı kalmayacakta. 15 Temmuz unutmadık, unutmayacağız ve asla da unutturmayacağız.  İlk anlarda darbeye teşebbüs dedik, kalkışma dedik ama ilerleyen zamanda olayın vahametini, ne kadar büyük bir hainlik olduğunu hep beraberce hissettik. Bu işgal bizi vatansız bırakma harekâtıydı. Bizi vatanımızdan kapı dışarı etme harekâtıydı. Ben buradan bu hainliği yapan vatanımıza bunu reva gören, başta Pensilvanya da ki FETÖ olmak üzere, onun yandaşlarına bu işe kalkışan tüm hainleri buradan lanetliyorum. Allah onları iki cihanda da perişan eyleyecektir. Hz. Ali Efendimizin şu güzel sözü vardır, “Her şeyi affedin ama vatana ihaneti asla affetmeyin” demiştir. Onun içinde asla ne biz onları affedeceğiz ne de devletimiz ne de milletimiz onları affedecek. İnşallah hukuk çerçevesinde gerekli cezayı alacaklardır. Tarihe de hainler olarak yazılacaklardır.     

15 Temmuz’un böyle bir acı noktası vardı. Millete doğrultulan silahlar vardı. Milletin kendi evlatlarına karşı, milletin içinden hainlerin yaptığı böylesine kalleşçe işler vardı. Diğer taraftan da 15 Temmuz’da şu vardı. Birlik vardı beraberlik vardı. Kardeşlik vardı. O gün Türkü, kürdü, lazı, çerkezi, yoktu o gün Ak Partilisi, MHP’lisi CHP’lisi yoktu. O gün vatan vardı, o gün Türkiye vardı, o gün birlik ve beraberlik vardı. Biz böyle bir milletiz. Biz ölürsek şehit kalırsak gazi diyen eğer mesele vatansa gerisi teferruattır diyen ve vatanı için elini kolunu canını her şeyini veren bir milletin evlatlarıyız. Onun için Seyit On başılar unutulmadı, onun için Ulu batlı Hasanlar, Nene Hatunlar unutulmadı. Cenabı Allah bizi bu al bayrağın altında gölgelenen, ezan sesleri ile yaşayan, birliği beraberliği ile daim olan insanlardan eylesin”

Tokat her zaman kendine yakışanı yaptı

            Başkan Eroğlu Tokat’ın her zaman kendine yakışanı yaptığını ifade ederek, “15’liler gerçekten 15 Temmuz’da dedelerine olan görevlerini ve onlara layık olmayı bu gün başardılar” dedi.

 

            Daha sonra konuşma yapan Vali Ömer Toraman, Türk Milleti’nin tarihi boyunca kendisine saldıran düşmanları ile pek çok çetin savaş yürüttüğünü belirterek, “Bugün bu meydanı dolduran aziz Tokatlıların dedeleri, ataları, Kafkaslar’da Çanakkale’de bu vatanı müdafaa etmek için şehit oldu, gazi oldu. Bu vesile ile değerli Tokat’lı şehitlerimiz başta olmak üzere bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Şehitlerimizin şahadeti şüphesin boşa değildi. Bu gün üzerinde yaşadığımız bu cennet vatanda bizlerin huzur içerisinde, refah içerisinde, geleceğinden emin bir şekilde yaşamamız için şehit oldular.  Yaklaşık kırk yıldır içimizde ki bölücü hainler bu defa dışarıdan değil içeriden bu güzel memleketimizi bu cennet vatanımızı karıştırmak için bölmek ve parçalamak için mücadele ediyorlar. İçimizdeki ihanetin son halkasını da 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşadık. Ordumuzun içerisine sızmış FETÖ terör örgütü mensuplarınca hain bir darbe teşebbüsüne kalkışıldı o gece. FETÖ terör örgütü ülkemizin bütün kurumlarına ve kuruluşlarına sızmış ve topyekûn bir kalkışma harekâtında bulunmuştu.   Bu kalkışma harekâtına karşı, 15 Temmuz’da o gece, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine,  milletimiz meydanlara inerek bu hain teşebbüse dur dedi. Ankara’nın ve İstanbul’un semalarında F16’ların o karanlık geceyi yırtan seslerine karşılık bu defa camilerimizden minarelerimizden yükselen sala sesleri ile milletimiz bu darbeye teşebbüste bulunanları bertaraf etmek için yine silahsız ve savunmasız bir şekilde karşı koydu.  Tankla tüfekle kendisinin üzerine gelen silahlı hainlere karşı gövdesini siper ederek karşı koydu. Tankların önüne yatarak siper oldu. Bu büyük millet tarih yazmış bir millettir. Tarih yazmak kolay bir şey değildir ve her millete nasip olmaz. Biz bir ve bütünüz ve böyle olmaya da devam edeceğiz. Milletin egemenliğinin devamı için demokrasimizi yaşatmak için, ülkemizin birlik ve beraberliğini dirliğini muhafaza etmek için bu mücadeleye devam edeceğiz. Allah devletimizi korusun ve kollasın. Birliğimiz ve beraberliğimiz, dirliğimiz daim olsun, Allah yardımcımız olsun” ifadelerini kullandı.

 

            Vali Toraman’ın konuşmasının ardından 15 Temmuz gecesi yaşananların görüntüleri sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşma meydanlara yansıdı. Gazi ve şehit yakınlarının konuşmalarının ardından camilerden sala sesleri yükseldi. Şiirlerin sunulduğu programda şehitlerin isimleri okundu. Protokol mensupları ve meydanları dolduran vatandaşlar sabah ezanı ile birlikte Ali Paşa Camii’nde namaz kıldılar.