Şehit aileleri ve gaziler  onuruna yemek verildi
Şehit aileleri ve gaziler onuruna yemek verildi

15 Temmuz etkinlikleri kapsamında Tokat Valiliği öncülüğünde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından şehit aileleri ve gaziler onuruna yemek programı düzenlendi.

            Uzunburun İl Emniyet Müdürlüğü Sosyal tesislerinde düzenlenen yemekte masalar Türk bayrakları ile donatıldı.

            Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan yemekte 15 Temmuz şiirleri okundu. Yemekte konuşan Vali Dr. Ömer Toraman, 2016 yılında teşebbüs edilen darbenin milletimiz tarafından bertaraf edildiği, günün yıldönümünün yaşandığını söyledi.  Büyük milletimizin tarihi boyunca olduğu gibi, bir yıl önce 15 Temmuz’da da yine bu memleketin birlik ve beraberliğine kast edenlere karşı canını feda ederek yaralanarak karşı durduğunu ifade eden Vali Toraman, ”Tarihimiz boyunca pek çok düşmanla karşı karşıya geldik, savaştık. Ama onlarla hudutlarda cephelerde savaştık. Yaklaşık 30-40 yıldır da bu cennet vatanın, bu güzel ülkenin şehirlerinde, köylerinde,  dağlarında  kahraman askerlerimiz, polislerimiz içimizdeki hainlerle mücadele etmeye, bu uğurda şehit olmaya, gazi olmaya devam ediyor. Bu şehitler zincirin son halkasına da geçen yıl 15 Temmuz’da  yine içimizdeki hainlere karşı onları bertaraf etmek için silahsız ve savunmasız bir şekilde karşı duran 15 Temmuz şehitlerimiz ve gazilerimiz katıldı. Bu aile çok büyük bir aile.  Bu ailenin her bir ferdi bizim en kutsal emanetimiz. Bizim en değerli varlığımız. Tokat,  bu güzel ülkemizin yine güzel bir köşesi. Geçmişte olduğu gibi bugün de Tokatlılar vatanın birliği ve beraberliği için şehit düşmeye, gazi olmaya devam ediyorlar. Bu ruh bu millette olduğu müddetçe, inşallah dışarıdaki ve içerdeki düşmanlar, içimizdeki hainler, birlik ve beraberliğimize kast edenler hiçbir muvaffak olamayacaklar. Her zaman karşılarında bu güzel anaların, bu yiğit babaların doğurduğu  çocuklarla, yetiştirdikleri evlatlarla karşı durmaya devam edecek. Bu birlik tablosu bunun en kararlı göstergesi,  en güzel ispatı. Ben Tokatmızın ilçe ve köylerinden buraya gelen şehit aileleri ve gazilerimizi hürmetle selamlıyorum” dedi.

            Yemeğin ardından İl Müftüsü Ahmet Erdem, tüm şehitler ruhuna dua etti. Vali Toraman, ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anı Defteri’ni imzaladı. Vali Toraman, deftere “15 Temmuz 2016 tarihinde yapılması istenen hain darbe teşebbüsünü ve bu teşebbüsü bertaraf eden aziz şehitlerimizi ve kıymetli gazilerimizi unutmayacağız” yazdı.

            Yemeğe Vali Toraman ve eşi Neşe Toraman’ın yanı sıra CHP Tokat milletvekili Kadim Durmaz, Garnizon ve Piyade Alay Komutanı Aykut Biçeroğlu, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin,  İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, kaymakamlar, şehit yakınları ve gaziler katıldı.