Öğrenci ve veliler  mağdur olmayacak
Öğrenci ve veliler mağdur olmayacak

Tokat Meydan Projesinde 2. Etap Yeşilırmak İlkokulu yıkımıyla başlıyor

Yer altı otoparkı

ve meydan olacak

Öğrenci ve veliler

mağdur olmayacak

Tokat Meydan Projesinde 2. Etap Yeşilırmak İlkokulu yıkım çalışmalarının başlamasıyla start aldı. 7 ayda bitirilmesi öngörülen 2. Etap kapsamında Meydan Camisi ve Behzat Deresi arasındaki 4 bin metrekarelik alanda yer altı otoparkı ve üzerine meydan düzenlemesi yapılacak. Yer altı otoparkında köy minibüslerinin konuşlanacağı bir bölüm de olacak. Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu Yeşilırmak İlkokulunun yıkılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada öğrencilerin ve velilerin mağdur edilmeyeceğini bildirdi.

            Geçtiğimiz yıl başlatılan ve üç etaptan oluşan Meydan Projesinde 1. Etap tamamlanmak üzere. 2. Etap çalışmaları da Yeşilırmak İlkokulu yıkım çalışmalarıyla start aldı. Yıkım çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu Meydan projesinin 2. Etabı ve projede gelinen noktalarla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

            Meydan projesine başlayalı yaklaşık bir yıl olduğunu belirten Eroğlu, Bu projenin 3 etaptan oluştuğunu söylemiştik. 1. Etabımız özellikle cadde üzerindeki dükkanlarımızı taşıyacağımız bir iş merkeziydi. Gaziosmanpaşa Lisesinin yanındaki alanda bu iş merkezinin temelini birlikte atmıştık. Yaklaşık bir ay gibi bir sürede orası bitmiş olacak. Böylelikle Meydan Projemizin 1. Etabını bitmiş olacağız." dedi.

ÖĞRENCİ VE VELİLER MAĞDUR OLMAYACAK

            Meydan Projesi kapsamında yıkılmaya başlanan Yeşilırmak İlkokuluyla ilgili açıklamalarda bulunan Eroğlu, "İkinci etabımız Yeşilırmak İlkokulunun bulunduğu bu alan, 4 bin metrekareden fazla bir alan. Bu alandaki okulumuzun taşınmasıyla ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştük ve protokol yaptık. Yapılan protokol çerçevesinde onlara 16 derslik bir okul yapmak şartıyla bu alanı almıştık. Okulun yapılacağı alan belediyemiz tarafından satın alınmış durumda, Gülbahar Hatun İlkokulunun hemen yanında. Birkaç hafta içerisinde oranın da ihalesini yapıp okul yapımını da hızlandıracağız. Okul yapılana kadar ki geçecek bir-bir buçuk yıl içerisinde de buradaki öğrencilerin sınıflarının başka bir yere taşınmasıyla ilgili çalışma Milli Eğitim Müdürlüğünce yapıldı. Kimse mağdur edilmeden bu çalışmalar bitirilmiş olacak." diye konuştu.

KÖY MİNİBÜSLERİ İÇİN YER OLACAK

            Meydan Projesi 2. Etapta yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi veren Eroğlu, şunları kaydetti:

            "Yeşilırmak İlkokulunun bulunduğu bu alanda yer altı otoparkı yapacağız. 120 aracı içinde barındıracak olan bir otopark olacak. Burayı iki kısma bölmeyi düşünüyoruz. Böleceğimiz bölümde köy minibüsleri olacak. Şuanda meydanın değişik yerlerinde duran sağda solda müşteri alarak yolcu taşımacılığı yapan minibüsleri derli toplu bir vaziyette yapacağımız yer altı otoparkındaki bir alana konuşlandıracağız.

OTOPARK TEK KATLI

            Otoparkımız tek katlı olacak. Aslında otoparkı 2-3 katlı yapalım diye düşündük ama hemen yanı başından geçen ırmağın kotundan dolayı biraz aşağı indiğimizde suyla karşılaştık. Karşılaştığımız su epey fazla olduğu için 2-3 katlı otoparkı yapamayacağımıza karar verdik.

            Otoparkın üzerine bir meydan yapıyoruz. Meydan Projemizin tamamında 9 bin metrekarelik meydan çalışması var. Meydan iki kısım olacak. Birinki kısım Taşhan ile Meydan Camisi arasında 5 bin metrekarelik bir meydan. İkinci meydanımız da Meydan Camisi ile Behzat Deresinin arasındaki 4 bin metrekarelik bir alanda olacak.

7 AYDA BİTECEK

            Bu alanın 7 ay içerisinde bitmesini öngörüyoruz. 7 ay içerisinde altının otoparkının yapıldığı, üstünün meydan düzenlemesinin yapıldığı, insanların oturup, dinlenebileceği; havuzu, parkı, bankları, ağaçlarıyla çok güzel bir meydanı burada oluşturmuş olacağız.

            Yıkım okuldan ibaret değil. Okulun hemen yanında bulunan dükkanlar da yıkılacak. Burası komple açılmış olacak. Yani insanlar Behzat Deresinin yanından Taşhan'ı görebilecek, kaleyi görebilecek., Meydan Camisini rahat görebilecek. İnsanlar burada fotoğraf çekinebilecek.

3. ETAP İÇİN İHALE AĞUSTOSTA

            Eroğlu, 3. Etap çalışmaları için ihalenin Ağustos ayında yapılacağını duyurarak, şunları aktardı:

            "Bu projeyi esas ortaya çıkaracak olan projenin 3. Etabı olacak. Taşhan'la Meydan Camisi arasındaki alanla ilgili ihalemiz konusunda arkadaşlarımız çalışmaları sürdürüyor. Ağustos'un 10'u gibi ihaleye çıkacağımızı söylediler. İhale sürecinin 20 gün ile bir ay içerisinde biteceğini düşünüyorum. Yani en geç Eylül ayının ilk haftasında ihalenin yapılmasıyla birlikte oradaki çalışmalarımız da başlayacak. 2018 yılının Haziran ayında Meydan Projesinin biteceği yönünde bir takvim koymuştuk.

            Bu takvim büyük ölçüde rayında gidiyor. Belki üç-dört ay sarkabilir. Ama 2018 yılı içerisinde Meydan Projemizi Tokat'ımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz.

 

            Seyyarlarla görüşmelerimiz devam ediyor. Yer bulmaya çalışıyoruz, bir arayış içerisindeyiz. Bulamazsak yapacak bir şey yok. Ama onları mağdur etmemeyi düşünüyoruz. Zaten bir çoğu kapalı gözüküyor."