Aslan’dan mesajlar
Aslan’dan mesajlar

“Ben 15 yıldır siyaset yapıyorum, birçok deneyim ve tecrübe kazanmış bir insanım, valla ilk defa umutlandım.”

 

“Çalışmak moral işidir, marifet iltifata tabidir. Emek veren insanları yıpratırsanız yarın bir gün onlar da çeker gider, buraya gelecek arkadaşlar bulamayız.”

 

“Allah aşkına bu heyecanı kıracak davranışlarda kimse bulunmasın. Herkes dikkatli olsun. Bu fırsatı Tokatlı olarak iyi değerlendirirsek bütün samimiyetimle söylüyorum en fazla iki yıl içinde sorunlarını bertaraf etmiş, kurumsal yapıya ulaşmış, başarı noktasında önemli mesafeler kat etmiş bir Tokatspor’la karşı karşıya kalırız.”

 

Tokatspor’un 01 Ağustos 2017 tarihindeki olağanüstü genel kurulunda konuşan son isim yeni yönetimin oluşmasında öncü olan Tokat Milletvekili Av. Zeyid Aslan’dı. Aslan’ın konuşmasında, yeni dönem için umut vaat eden sözler vardı.

DİVAN BAŞKANI’NDAN ASLAN’A ÖVGÜ

            Divan Başkanı Ahmet Orhan Gürgünoğlu, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun konuşmasını yapması sonrasında, Tokat Milletvekili Av. Zeyid Aslan’ı davet ederken “bir kahramanımız daha var. Çok büyük işler başardı, biz biliyoruz, en azından şunu başardı: Bir hadisi şerifte şöyle deniyor, “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar başarır.” Bütün bu arkadaşları aynı duygu birliği altında birleştirmenin mihmandarlığını yapan sayın Milletvekilimiz Zeyid Aslan beyi davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

ASLAN’DAN MESAJLAR

            Tokat Milletvekili Av. Zeyid Aslan, alkışlar ile konuşmaya geldiğinde, katılımcıları selamla sözlerine başladı. Sonrasında “tabi Tokatspor’u en iyi tanıyan Ercan Süsoy hocam konuşmasında güzel bir şey söyledi, 1970’lerden buyana kongreleri takip ediyorum, böyle bir güzelliği ilk defa yaşıyorum.” dedi. Ben ilk defa geliyorum bir kongreye, tabi öncesini bilmediğim için, hocama teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Bugün hatta bir arkadaş şunu anlattı, Tokatspor yine ciddi bir ekonomik krize girince Ercan hocam biriktirdiği 50 bin lirasını alıp getirip teslim etmiş, yenge ile bir sürü kavga etmiş. Tabi böyle emektar, fedakârca hizmet eden arkadaşlarla Tokatspor bir şekilde ayakta kaldı.” diyerek sözlerini şöyle devam ettirdi:

OTOBAN ÖNCESİ SON ÇIKIŞ VARDI…

            “Belli bir süredir Tokatspor bir boğuşma içerisinde, bir türlü bir yol alma çabası içinde. Geldiğimiz noktada da hani otobana girerken bir yazı vardır, otobandan önce son çıkış diye… Belki öyle bir noktada idi. Ya otobana girmeden son çıkıştan çıkacak kaderine teslim olacak ya da otobanda yoluna devam edip hızla ilerleyecek noktadaydı.

            Bir telefonda, İstanbul’da birileri oturmuş, Tokatspor sahipsiz kalmış, biz bu işe el atalım demişler diye, biri aradı. Tabi bir Tokatlı olarak, sorumluluk üstlenmiş biri olarak, işin açıkçası biraz kanımıza dokundu. Böyle bir şey olamaz, yani Tokat ismini taşıyan bir şeyin sahipsiz olması asla mümkün olamaz. Sağ olsun Belediye Başkanımız, Ticaret Odası Başkanımız bir araya geldik, 5 dakika içinde sayı çoğalmaya başladı. Derken geldiğimiz noktada bunu samimiyetle söylüyorum bu benim umutlarımı artırdı, birçok insan ben de varım diye ortaya çıkmaya başladı. Ama nihayetinde 17 kişilik liste yapılması gerekiyordu, bir kısmı bir listede yer aldı, bir kısmı yer alamadı, arkadaşlara şunu söyledim, kısa bir sürede olağanüstü bir kongre yapıp yönetim kurulu sayısını gündeme alıp, sayıyı artıralım, herkesi bu sistemin içine alalım.

            Şunu söylemeye çalışıyorum, Tokatspor belli bir süredir ekonomik sorunlarla boğuşmaktan başarıya nasıl koşacağı noktada çalışma yapamaz durumdaydı. Bugün şunu yapmaya çalıştık, Tokatspor’u ekonomik sorunlarla boğuşan noktadan çıkarıp başarıya koşan bir anlayışa nasıl taşırız noktasına vardıralım istedik. Ben burada isimlerini tek tek saymayacağım ama Tokatspor’da başkanlık, yöneticilik yapmış birçok arkadaşımız katkı verdiler. Ben bütün samimiyetimle söylüyorum, başta umutlu muydum, hayır… Toplantıda bir arkadaşımız, biz buraya bir daha gelmemeye yemin etmiştik, bir sürü kurban borcuna girdik, dedi. Çünkü bir sürü sıkıntılar vardı. Ekonomik sıkıntı vardı, bir Başkan seçiyorduk bütün yük Başkanın sırtında kalıyordu. İşte bugün bir anlayış getirdik, biz Başkan seçmiyoruz arkadaşlar. Yani Tokatspor’a başkan seçmeyeceğiz. Tokatspor’a her biri başkan olacak, her biri yönetim kurulu üyesi olacak bir takım seçiyoruz. Yani bir futbol kulübü nasıl takım ile gidiyorsa Yönetim anlayışını da kişi üzerinden, Başkan üzerinden götürülen bir anlayış değil, bir takım anlayışı içerisinde götürelim. Herkes aynı derecede sorumlu olsun, aynı derecede elini taşın altına koysun. Buna İstanbul’dan da katkı vermek isteyen arkadaşlar oldu. Bütün samimiyetimle söylüyorum Tokat kadar İstanbul’dan da bu çalışmaya katkı vermek isteyen çok sayıda arkadaş oldu. İnşallah önümüzdeki süreçte o arkadaşları da farklı bir şekilde bu oluşumun içine katmaya çalışacağız. Şimdi 17 kişiyle sınırlandırmak gerekiyordu.

            Şimdi umutlandım mı? Ben 15 yıldır siyaset yapıyorum, birçok deneyim ve tecrübe kazanmış bir insanım, valla ilk defa umutlandım. Ben zaman zaman bir şey söylerdim, Tokatla ilgili… Bu Tokat’ta beni iki şey ihtiyarlattı, bunlardan biri havaalanı, diğeri de Tokatspor konusu. İnşallah Tokatspor konusunda ben gerçekten umutluyum. Çok önemli bir noktada çok iyi bir çözüme kavuşturduğumuza inanıyorum. Arkadaşlarımın bundan sonra ortaya koyacağı emek çok önemli. Her biri kendi çalışma alanlarında başarıya ulaşmış insanlar. Arkadaşlara şunu söyledim, kendi işinizde ekonomiyi nasıl yönetiyorsanız burada da öyle yönetmelisiniz, ki bunu başaracaklarına inanıyorum.

            Tokatspor’un para sorunu olur mu? Olmaz. Ben 2 yıl gibi bir süreçte bu işin kurumsal bir yapıya kavuşturulacağına inanıyorum. 2 yıl sonra inşallah arkadaşlarımızdan beklediğimiz budur. Tokatspor artık para konusunu değil de 1. Lige, Süper Lige nasıl çıkarız diye konuşur noktada olacağına ben yürekten inanıyorum.

            Tabi bu iş için sorumluluk üstlenmiş arkadaşların yükü çok ağır. Bizler inşallah Belediye Başkanımız ile Valimizle birlikte her türlü maddi ve manevi desteği en üst noktada vereceğiz. Her zaman da bu arkadaşlarımızın başarılı olması, Tokatspor konusunun artık tartışılan bir konu olmasının Tokat’ta gündem dışına çıkarılması için yapacakları her türlü çalışmaya Allah’ın izni ile katkı vereceğiz. Eski Belediye Başkanımız Adnan bey 10 yıl belediye başkanlığı yaptı, Tokatspor’a emek harcadı, çok emekleri var… Bir şey var, bu ister spor olsun, ister siyaset olsun, bazen çok emek veriyorsunuz, su gibi terliyorsunuz zannediyorsunuz ki millet sizi takdir edecek, bir sokağa çıkıyorsunuz bir bakıyorsunuz kendine bile hayrı olmayan biri size bir sürü laf söylüyor. Bu insanı üzüyor tabi, moralini, motivasyonunu bozuyor. O yüzden burada emek vermiş, bundan sonra emek verecek arkadaşların motivasyonunu, moralini bozacak bir takım davranışlardan mutlaka buradaki arkadaşlar uzak duracak ama sokakta eğer birileri bir şey söylerse sizler bir Tokatspor Yöneticisi gibi onlara cevap vermeli ve susturmalısınız.

Hani otobandan önce son çıkış dedik ya, bunu arkadaşlara da söyledim, eğer bunu bugün de başaramazsak, gidin Vali’ye Tokatspor’un anahtarını teslim edin… Ama başaracağız, başarmak için de bütün herkesin desteği şart. Belediye Başkanımız dedi, tribünler dolmalı, tribünlerin dolabilmesi için de şu tribündekilerin dillerine sahip olması lazım. Tokat’ımızın kadınları, kızları gelebilmeli ve Tokatspor için alkış tutabilmeli. Küfür varken gelebilir mi? Hani bunu sen mi diyorsun, tescilli adam, diyen olur, evet ben söylüyorum. Şu dilimizi tutacağız. Yani ben bile geldiğimde tribünden duyduklarım karşısında gerçekten maçtan çıkmak istiyorum. Ben bile derken, onu özellikle diyorum! Yani taraftar grupları, genç arkadaşlar lütfen oraya gelen her takım bizim misafirimiz, Tokat’tan ayrıldıklarında Tokatlının centilmenliğini gittikleri yere anlatacak elçilerdir aynı zamanda. O yüzden buraya gelen her takım buradan alkışla gitmeli, bizim bu centilmenliğimizi görmeli, yaşamalı. Biz sadece futbolda bir başarıya imza atmamalı, Tokat’ın itibarını Türkiye’nin her yerinde en iyi şekilde temsil edecek görüntü sergilememiz lazım. Ben bu noktada da özellikle genç kardeşlerimize sesleniyorum, ateşli olacağız, futbolcularımızı motive edeceğiz ama küfür olmayacak. Şu söylemlerimize dikkat edeceğiz.

Umutlu muyum? Evet umutluyum. Bu sadece Tokatspor adına umut değil. 15 yıldır siyaset yapıyorum, zaman zaman bir araya gelip, bu Tokat’tan bir şey olmaz diyoruz. İki kişi yan yana gelip, bir şey yapamıyor… Hemen birbirimizi eleştirmeye başlıyoruz. Ben bugün bu kongrede ortaya çıkan sonuç ile sadece Tokatspor adına değil Tokat adına da umutluyum. Evet biz bir araya gelebilirmişiz. Düşüncelerimiz, yaşam fikirlerimiz, siyasi partilerimiz çok farklı olabilir ama biz Tokat ile ilgili bir konuda ortak bir araya gelebilir, birlikte bir başarı hikayesi yazabilirmişiz. Ben şahsen 15 yıl sonra bunu söylüyorum, bütün samimiyetimle söylüyorum, ben ümitlendim ve umutlandım. İnşallah Tokatspor’da ortaya koyduğumuz bu güzellik, başka alanlarda da ortak noktalarda yine olur, her zaman hayıflandığımız Tokatlının bir araya gelememesi eleştirisini, kendimiz bertaraf edecek güzel bir çözüm üretiriz. Bu anlamda gerçekten ümitliyim.

Her şey para değil. Etrafımızda zaman zaman spor kulüpleri çok paraya sahip olmasına rağmen başarıyı yakalayamadığını gördüğümüz gibi, parasız ama bir ruhla ortaya çıkan birçok takımın da büyük başarılara imza attığını görüyoruz. Tabi her şey para değil ama parasız da olmuyor. Bu noktada ekonomik anlamda sadece görev alan arkadaşlar, Vali, Belediye Başkanı, Vekil ya da siyasi partilerin temsilcilerine, STK temsilcilerine değil hepimize görev düşüyor. İnşallah Yönetim mutlaka önümüzdeki süreçte kombine bilet satışlarını yapacaktır. O stada giren kişi 1 lira da olsa katkı vermeli. 1 lira da olsa katkı verirse onu sahiplenir. Rakamın önemi yok, kimi 100 verir kimi 1 verir ama herkes bu çeşmeye bir damla su koymalı ki sahiplenebilsin. O sahiplik duygusuna sahip olsun. Her dernekte deriz ya, aidat alın ki bir aidiyet duygusu oluşsun, işte bu aidiyet hissini yaşatmak istiyorsak herkes bir şekilde kendi imkanı ölçüsünde bu katkıyı vermeli. Burada olmayan Başkanlar ile de görüştük, sağ olsun Ali Rıza Diren ağabeymiz her türlü katkıyı vereceğini söyledi. Sami bey için bir çok eleştiri yapabiliriz, kızanımız var, sevenimiz var, kendisi ile de konuştuk, her türlü katkıya her zaman hazır olduğunu söyledi. Yani gerçekten böyle güzel bir birliktelik oluştu.

Şimdi ben sosyal medya takip etmiyorum. Niye takip etmiyorum? Çünkü herkes orada sallıyor. Okursam canım sıkılır, durup dururken birisine husumet beslerim diye kimin ne yazdığıyla ilgilenmiyorum. Ama sağdan soldan duyuyoruz, şurda iki gündür Tokatspor ile ilgili bir çalışma yapılıyor, birileri de bir taraftan çomak sokmaya çalışıyor, yazık arkadaşlar… Dün arkadaşlarla otururken Murat abi çok umudu kıracak şeyler söyledi. Eğer biz birbirimizle bir çözüm üretemezsek herkes buradan bir kalkarsa bir daha çözüm üretemeyiz, döner arkamızı gideriz, ben dahil, belediye başkanı dahil… Ama birileri emek verirken, ter dökerken, itibarını Tokatspor için ortaya koyarken, çoluğunun çocuğunun nafakasını buraya koyarken birileri de yazdığına çizdiğine dikkat etsin arkadaşlar. İşte o kadar ucuz değil, insanların itibarı. İşte Mustafa kardeşimiz bir şey duymuş, canı sıkılmış. Ben de 15 yıllık tecrübemle söylüyorum ki, görme, duyma… Ama işte görüyor, duyuyoruz… Lütfen! Yapmayalım, yapanlara da müdahale edelim arkadaşlar… Yapmalarına müsaade etmeyin. 15 yıldır birçok Başkan gelip, gitti. Tokatspor’da yönetici, Başkan olmakla zenginleşen bir tane adam görmedim. Ama Tokatspor’a kendi sermayesini aktaran bir sürü adam gördüm. Bir emek vererek itibar kazanıp Tokatspor’a gelen ama buradaki sorunlar nedeniyle itibarını zedelemiş bir sürü insan gördüm. Yani şunu söylemeye çalışıyorum, burada olmak kimseye bir şey kazandırmıyor, buraya vererek gidiyor. İşte Murat kardeşimin, diğer arkadaşların verdikleri belli. Tokatspor’da yönetici olmak bir avantaj değil bir dezavantaj… Yani hem vermekle hem de bir sürü eleştiri ile karşı karşıyasınız. Ben bir Tokatspor ziyaretimde şunu söylemiştim, parasını vererek kendine küfür ettiren kimse yoktur herhalde… Enteresan bir alan. Bunu başkaları yapabilir ama biz bugün Tokat’ta bunu değiştirmek için de bir irade koyup, bir adım atabiliriz. Bütün herkesten bu noktada katkı ve emek bekliyorum.

ARKADAŞLARI MOTİVE EDELİM

Çalışmak moral işidir, marifet iltifata tabidir. Emek veren insanları yıpratırsanız yarın bir gün onlar da çeker gider, buraya gelecek arkadaşlar bulamayız. Onun için arkadaşlarımızı motive edelim, onlara moral verelim, biraz da gaz verelim, bu işler böyle yürür, araç benzinsiz yürümüyor, biraz da motive edelim. Zor zamanlarda destek verelim. Olur, bazen takım kötü gider yönetici küfür yer, bunları değiştirelim. Biz değiştirmek için gayret edelim. Bir şans geldi önümüze, Tokatspor olarak. Bütün samimiyetimle söylüyorum.

Fatih biliyor, geçen hafta Fatih ile konuştuk. Ben hiç yanaşmak istemiyordum, herkes de böyle düşünüyordu ama hepimiz bir şekilde bir heyecana geldik. Allah aşkına bu heyecanı kıracak davranışlarda kimse bulunmasın. Herkes dikkatli olsun. Bu fırsatı Tokatlı olarak iyi değerlendirirsek bütün samimiyetimle söylüyorum en fazla iki yıl içinde sorunlarını bertaraf etmiş, kurumsal yapıya ulaşmış, başarı noktasında önemli mesafeler kat etmiş bir Tokatspor’la karşı karşıya kalırız. Bu bizim elimizde ya buna karar verir, buna göre davranırız ya da otobandan önceki son çıkıştan çıkar, orman içinde kayboluruz.

Ben hepinize teşekkür ediyorum. Görev alacak arkadaşlara özellikle teşekkür ediyorum. Gerçekten çok büyük fedakârlık yaptılar. Allah onları mahcup etmesin, emeklerini zayi etmesin.

Bir daha ifade ediyorum, bizler de elimizden geldiği kadar en üst seviyede Tokatspor’un bu oluşumuna ve bundan sonraki başarısına katkı vermek için yapmamız gereken ne ise bunu sonuna kadar yapacağız. Arkadaşlara da söyledim bunu burada bir daha söylemiş olayım, zerre kadar kamu kaynaklarından buraya para aktarılmayacak. Hepimiz emeğimizle ortaya koyacağız. Dışardan getireceğiz. Kamu tüm milletindir. Kamu kaynakları değil, dışarıdaki Tokatlı hemşehrilerimiz var, bunların içinde Tokat hasretiyle yanan çok sayıda insanımız var, şu hadiseden sonra İstanbul’dan o kadar çok arayan var ki, vekilim ben de olmak isterim diye, işte onun için diyorum ben çok umutlandım. Bütün Tokatlı bilsin kamu kaynaklarından asla buraya bir şey aktarılmayacak. Herkes emeklerinden terinden ortaya koyarak bir şeyler yapacak. Bunun da özellikle bilinmesini istiyorum. Çünkü birileri hemen ortada bir şeyler yokken, kim geriye dönüp ihale almış diye bu oluşum üzerinden dedikodu yapmaya çalışıyor. Ayıptır arkadaşlar, ayıptır. Yani o yüzden bunun özellikle bilinmesini istiyorum, altını çizerek söylüyorum. Hiçbir arkadaşımın bu tür bir şeyle ilişkilendirilmesine sessiz kalmamız mümkün olamaz. Bütün samimiyetimle söylüyorum kim böyle yapmaya kalkar, konuşmaya kalkarsa o zaman biraz önce söylediğimiz formattaki Zeyid Aslan olarak karşısında dururum. En sert şekilde karşısında dururum, ne yapmak gerekiyor, ne söylemem gerekiyorsa vallahi o üslupla konuşurum. Ama yüzden yazık etmeyelim.

 

Hepinize saygılar sunuyorum.”