Torunlar gelsinler  köylerini gezsin
Torunlar gelsinler köylerini gezsin

Tokat merkeze bağlı Kargın Köyü, Sivas yolu güzergahında Çamlıbel’i 1 km. geçe yol kenarında 25 haneli bir köy. Tarihi yerleri olan Kargın köyünden birçok isim geçmişte şehir dışına, bilhassa İstanbul’a göç etmiş durumda.

            Tokat merkezde ikamet eden Kargın köylülerin kurduğu Kargın Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetimi, köyün kültürel değerlerinin yaşatılması için etkinliklerle gündeme getiriyor. Yerel hibe programlarından yararlanmak üzere istişarelerde bulunuyor.

            Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Arslan ile yöneticiler Merdan Eroğlu, Av. Cemal Eroğlu, Erdal Kaplan ve Mustafa Dilibal, sivil toplum sektörü yerel sivil toplum örgütleri hibe programını görüşmek üzere bir araya geldiler.

            Dernek Yönetici Merdan Eroğlu, yaptıkları istişarelerin amacı için bir açıklamada bulundu. Haber servisimize açıklamalarda bulunan Eroğlu “biz Kargın Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği 5 kişilik yönetimle köyde birçok etkinlikler, sosyal faaliyetler için çaba göstermekteyiz. Bizim köyümüz Sivas’a giderken Çamlıbel’i geçtikten sonra 1 km uzaklıkta, yol kenarında 25 haneli küçük şirin bir köy. Birçok tarihi yerler var ama köy ekonomik şartlardan dolayı çok göç vermiş, köyde hiç genç yok. Buraya başka köylerden gelip yerleşmeler olmuş, bu köylü insanlar genelde çoğunluğu İstanbul’da. İşte biz bu köyden uzaklaşan, göç edenlerin çocuklarını, torunlarını köyü tanısınlar, kültürlerini öğrensinler diye buraya getirebilmek için birçok sosyal faaliyetlerde bulunmaktayız. Bu faaliyetler kapsamında Sivil Toplum Sektörü Yerel Stk’lar Hibe Programı’nı görüşmek için yan yana geldik.” dedi.

            Sivil Toplum Sektörü Yerel Stk’lar Hibe Programında yerel STK’ların idari becerilerinin geliştirilmesi, savunuculuk becerilerinin geliştirilmesi, iletişim becerilerinin geliştirilmesi konu başlıklarını görüşen Dernek Yönetimi, yeni dönemde aktif bir çalışma programı yürüteceklerini vurguladılar.