“Tokat’ın sağlıkta ciddi bir sıkıntısı yok”
“Tokat’ın sağlıkta ciddi bir sıkıntısı yok”

Vali Dr. Ömer Toraman, Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB)’ne iade-i ziyarette bulundu. Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bekçi ve Oda Başkanları ile bir araya gelen Vali Toraman, kurumun çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

GAZETECİLERİN SAĞLIK KONUSUNU SORDU

            Söz konusu ziyareti takip eden gazeteciler Vali Dr. Ömer Toraman’a bu hafta Cuma günü ilimizde olması beklenen Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın ziyareti vesilesiyle Tokat’ın sağlıktaki durumunu sordu.

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan’ın bu hafta Tokat’a gerçekleştireceği ziyarette, Tokat’ın sağlık anlamında mevcut durumu ve ihtiyaçları ile ilgili genel bir değerlendirme yapılacağını kaydeden Vali Toraman, Tokat’ın genel olarak sağlıkta çok ciddi bir sıkıntısının olmadığını ifade etti.

Sosyal medyada yer alan Reşadiye Devlet Hastanesinde bir hastanın randevu alamaması ile ilgili haber üzerine Vali Toraman, Türkiye’de herkesin aile hekimi ve doktorunun olduğunu belirterek,  “Doktora ulaşamama diye bir problem yok. Burada şu yanlışa düşmemek gerek, Pratisyen hekim diyoruz, o doktordur. O göze de bakar, kalbe de bakar, tansiyona da bakar, incinmeye de, her şeye bakar. Pratisyen hekim doktordur zaten. Şimdi bizde uzman doktora gitme alışkanlığı oluştu. Pratisyen hekim dediğimiz altı yıl tıp okumuş, gelmiş doktorluk yapıyor. Doktor aslında. Veya aile hekimi, aile hekimine gitsem beni tedavi edecek ama göğüs hastalıkları uzmanına görüneyim diyorum. Türkiye’de herkesin aile hekimi ve doktoru var. Doktora ulaşamama diye bir problem yok. Şimdi bu biraz daha ilerliyor, diyor ki mesela; kalk damar cerrahına görünmek istiyorum diyor, aslında bunları vatandaşın kendisinin değil de aile hekiminin yönlendirmesi gerekiyor. Önce aile hekimine gideceksin. Uzman hekimliği geçtim bir de yan dal diye bir şey var. Uzmanın uzmanı yani, gidiyor, şu yan dal eksik diyor. Tamam, olsa iyi olur ama burada pratisyen hekim var, uzman hekim var. Yani önce onlara bir görünmek gerekir ki ihtiyaç olursa öyle bir alışkanlıktan kaynaklanıyor.” diye yanıt verdi.

DOKTORA ULAŞMA KONUSUNDA BİR SIKINTI YOK

Doktora ulaşma konusunda bir sıkıntı olmadığını belirten Vali Toraman,  “Türkiye olarak düşünmek lazım, yani sadece Reşadiye’yi ya da Erbaa’yı düşünürsen kendi içinde haklısındır ama nihayetinde Türkiye’yi düşünmek lazım, mezun sayısı belli. Kura çekilen sayı belli. Ama insanoğlu çabuk da unutuyor. Geçmişle mukayese ettiğinizde gelinen noktayı da görmek lazım. Yani çok şükür Tokat’ın genel olarak sağlıkta çok ciddi bir sıkıntısı yok. Tıp fakültesi var. Tıp fakültesinin hastanesi gayet iyi. Tıp fakültesinin hastanesini gezdim. Birer kişilik odalar, en fazla iki kişi alıyor. Devlet Hastanesine gittim, orayı gezdim. Diş Hekimliğinin ünitelerini gezdim. Yeni yeni üniteler kuruyorlar. Bunlar Tokat için çok büyük imkânlar çok şükür, eksik yok mudur vardır ama o da inşallah tamamlanır” dedi.