“Kurban Paylaşmaktır”
“Kurban Paylaşmaktır”

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi basın mensuplarına kurban bedeli ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Belediye olarak kurban bağışlarını almaya başladıklarını ifade eden Eroğlu, Kurban bedelini 800 TL olarak belirlediklerini belirterek,  küçükbaş ve büyükbaşta 800 TL karşılığında vatandaşların kurban bağışı yapabileceklerini kaydetti.

Hijyenik koşullarda, sağlık anlamında tehlike arz etmeyecek şekilde kurban kesimi faaliyetini yaptıklarını ifade eden Eroğlu, “1 Eylül’de inşallah Kurban Bayramımızı idrak edeceğiz. Ben şimdiden başta Türkiye’miz, hem de tüm İslam âleminin mübarek Kurban bayramını tebrik ederken 1 Eylül’de önemli bir görevi de ifa edecek olan hacca giden tüm kardeşlerimizin tüm İslam dünyasının da hac farizasındaki ibadetleri Allah dergâhında kabul eylesin diyorum. Bizim gelenekselleşen kurban çalışmamız inşallah bu bayramda da yine devam edecek. Kurban, durumu iyi olan, vakti yerinde olan tüm Müslümanlar için bir gereklilik. Biz de bu anlamda kurban kesmek isteyen kurban kesecek olan ve bu kestiği kurbanı da hayırsever olarak ihtiyaç sahiplerine ya da yıl içerisinde aş evimizde kullanmak için bizlere tevdi edecek olan hemşerilerimiz için bu çalışmamızı bu yıl da yine yapmış olacağız.” dedi.

Kesilen kurbanları paketleyerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını belirten Başkan Eroğlu, “Bayramın üçüncü günü ikindi vaktine kadar kurban kesilebiliyor. Genelde de birinci ve ikinci gün kurban kesilmekle beraber farz olması anlamında üçüncü günde ikindiye kadar kurban kesilebiliyor. Kurban bayramı zarfında birinci günü başlayıp, kurban bayramı namazı sonrasın da üçüncü gün ikindiye kadar Belediyemizin Sosyal marketindeki Aşevi kısmında kurbanları kesmiş olacağız. Son derece hijyenik şartlarda ve ehil kasaplarla biz bu kurbanları kesmiş olacağız. Kurbanı keserken de isterse kişi gelip kurbanın başında durabilir, kesilen kurbanı görebilir. İsterse gelmeden vekâlet verme suretiyle de kurban farizasını yerine getirebilir ve orada kurbanını kestirebilir. Kesilen bu kurbanları, hem kurban bayramı zarfında hem de daha sonrasında paketleyerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz ve o ulaştırdığımız kurbanları da bize o kurbanı bağışlayan veya kurban kesimi vekâleti veren insanlara da hem resmediyoruz, resimlerle gösteriyoruz hem de yaptıkları hayrın kime gittiğini de böylece göstermiş oluyoruz. Kişi arzu ederse hem büyük baştan, hem küçükbaştan belli bir hisse kurban da kendi yemeleri için de ayrıca verebiliyoruz. Bunun haricinde hiç almayıp da tamamen ihtiyaç sahiplerine dağıtın diyen olursa onları da dağıtmış oluyoruz.” şeklinde konuştu.

KURBAN BEDELİ 800 TL

Bu yıl kurban bedelini 800 TL olarak belirlediklerini kaydeden Başkan Eroğlu vatandaşların küçükbaş ve büyükbaşta 800 TL karşılığında kurban bağışı yapabileceklerini belirterek şu bilgilendirmelerde bulundu:

“Kurbanla ilgili hisseler; küçükbaş ve büyük başla ilgili bizim rakamımız 800 TL. 800 TL üzerinden isterseniz bir hisse kurbana büyük baş girebilirler isterlerse de küçükbaşı kesebiliriz. Bu tamamen kendi tercihleri rakam olarak 800 TL’den ibarettir.

Sosyal medya aracılığıyla hem de mesaj yoluyla tüm değerli hemşerilerimize belirttiğimiz, banka hesaplarına bu parayı yatırabilirler. Dilerlerse bizi telefonla arayıp irtibata geçebilirler. Biz onlardan bu ücreti alabiliriz. İsterlerse de belediyemizin sosyal marketine gelebilirler. Aş evine gelebilirler. Böylece de her türlü bize ulaşabilirler.

 

Son dererce hijyenik ehil kasaplar ve soğuk hava depoların da hiçbir sağlık anlamında tehlike arz etmeyecek şekilde biz bu kurban da ve kurban kesiminde ki faaliyetimizi yapıyoruz.”