Vali Toraman Zile’yi ziyaret etti
Vali Toraman Zile’yi ziyaret etti

Vali Dr. Ömer Toraman, Zile ilçesinde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu. Zile Kaymakamı Adnan Tezcan’ı ziyaret ederek, ilçe hakkında bilgiler alan Vali Toraman, daha sonra Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel’i makamında ziyaret etti. İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgiler alan Vali Toraman, ilçeye bağlı köy muhtarları ile bir araya gelerek, muhtarların istek ve şikâyetlerini dinledi.

Zile Kalesi’ni gezen Vali Toraman, Amasya Caddesi Sokak Çalıştırma Projesi çalışmalarını da yerinde inceledi. Zile Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile görüşen Vali Toraman, burada yaptığı konuşmada, Zile’nin Türkiye’de bilinen bir yer olduğunu söyledi. Bunda da markalaşmış olan Zile Pekmezinin rolünün büyük olduğunu ifade eden Vali Toraman, Zile’nin esnafı ve ticaret erbabının da ilçenin sınırları dışına taştığını, ticari teşebbüsünün kuvvetli bir ilçe olduğun belirtti. Zile’de son zamanlarda sanayi alanını geliştirme yönünde gayretleri olduğunu kaydeden Vali Toraman, “Zile’de Organize Sanayi Bölgesinde bir altyapı oluşmuş. Buraya daha çok sanayici çekebilmek lazım” dedi.

Yeni yapılan projelerle yeni sulanabilir alanların arttırılmasıyla Zile’nin tarımsal potansiyelinin önümüzdeki günlerde daha da artacak gibi göründüğünü söyleyen Vali Toraman, “Önemli olan bu ürünleri üretip, işleyerek pazarlayabilmek. Katma değer oluşturabilmek. Zile’nin esnafına, ticaret erbabına, sanayicisine büyük iş düşüyor. Tabi bir yerde sanayinin, ticaretin gelişmesinin kamu yöneticileri açısından en çok memnuniyet veren sonuçlarından bir tanesi de orada istihdam sağlaması. Bir yerde üretim olduğu zaman orda istihdam oluyor. Türkiye’nin en önemli hem iktisadi hem de sosyal problemlerinden biri işsizlik. Dolayısıyla bu tip işletmelerin büyümesi, kapasitesini arttırması yeni üretim sahaları, yeni ürünler geliştirmesi gibi faaliyetleri teşvik etmek lazım” dedi.

Zile’nin Alaca, Turhal, Pazar ilçesinden gelen ve Kadışehri’ne ayrılan yolları itibariyle bir kavşak konumunda olduğuna dikkat çeken Vali Toraman, şunları kaydetti. “Dolayısıyla konumu da elverişti. Zaten tarihi yerleşim yerlerinin ortak özelliği ulaşım açısından önemli bir noktadır. Bütün medeniyetler oralara önem vermişler ve oralarda faaliyetlerde bulunmuşlardır. Zile de oralardan bir tanesi. Yoğun bir tarihi altyapısı var.  Bu kavşak noktasında olması da büyük bir avantaj. Yol altyapısıyla ilgili buranın en önemli problemlerinden birisinin özellikle karayolları konusunda yürütülen faaliyetler olduğunu değerlendirdim.  Burada Turhal-Tokat yolu, Zile-Alaca yolu, Niksar-Ünye yolu bunlar faaliyetleri devam eden önemli üç karayolu ağı. Bunların standardının yükselmesi, bölünmüş yol seviyesine getirilmesi Tokat’ın geneline ve Zile’ye büyük katkı sağlayacak. Demiryolu uzun zamandır revizyona girmiş ama tamamlandığında eskisinden daha iyi bir halde işletilecek. Altyapı hizmetleri daha iyi noktaya gelecek. Tokat’ta havalimanı problemi var. Uçak seferleri maalesef iptal edilmiş. Küçük uçakların uçmasına elverişli bir havalimanı.  Orta ve uzun vadeli çözüm yeni bir havalimanı yapmak. 2018 yatırım programına teklif edilme aşamasında. Ulaştırma Bakanlığı burayı  bu sene 2018 yatırım programına dahil ederse, 2018’de ihalesi yapılır ve inşaatına başlanır. Tabi bu hemen bitecek bir inşaat değil.  2-3 yıl içerisinde tamamlanır. Kalıcı çözüm de bu.

İnşallah kısa zamanda bu altyapı daha iyi hale gelir. Bundan sonrası sanayicilerin buralara yatırım yapmalarını sağlamak ya da hali hazırdaki firmaların kapasitelerini arttırması, Zile’nin kalkınması noktasında bir çıkış noktası olacak. Tarım ve hayvancılık Tokat’ın en önemli geçim kaynağı. Bunlar desteklenmesi gereken alanlar.”

Vali Toraman, TSO’daki toplantının ardından Zile Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından yarı değerli taşların işlenerek satışa sunulduğu Zelve Mağazası’nı ziyaret etti. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmaları gezerek, çalışmaları hakkında bilgiler alan Vali Toraman, Şehit Teğmen Emre As’ın ailesini ziyaret etti.

Vali Toraman, ilçe ziyaretleri kapsamında Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ni de ziyaret ederek burada huzurevi sakinleri ile bir süre görüştü.

 

Vali Toraman’a ziyaretinde Kaymakam Adnan Tezcan, Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, İl Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe ile ilçe protokolü eşlik etti.