Onbeşliler diyarı Tokat’tan Malazgirt’e
Onbeşliler diyarı Tokat’tan Malazgirt’e

Onbeşliler diyarı Tokat’tan Malazgirt’e

26 Ağustos’ta Malazgirt Zaferinin 946. Yıldönümünde Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılacak kutlama etkinliklerine katılmak üzere Tokat Belediyesi ekibi Malazgirt Ovasına doğru yola çıktı.

            Tokat Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü’nce kurulacak Tokat Belediyesi otağında halk oyunları omuz halayı gösterileri yanında Tokat yöresel mutfağından ikramlar da yer alacak. Malazgirt Ovasına kurulacak otağlarda Anadolu’nun Türklere yurt olarak kapısını açan savaşın yeni nesil gençliğimize en iyi şekilde anlatılması hedefleniyor.

            Türkiye Okçular Vakfı tarafından organize edilen etkinliklerde Malazgirt Ovası’nda Cuma günü kılınacak toplu Cuma namazı ile başlayıp 26 Ağustos Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile devam edecek.

            Tokat’ın her platformda tanıtılması için çaba gösterdiklerini belirten Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, “Daha önce İstanbul’da Dünya Etnospor Kültür Festivali’ne katılarak ilimizin kültürünü en iyi şekilde yansıtan Belediyemiz, Malazgirt Ovası’nda da yine ilimizin tanıtımını en iyi şekilde yapacaktır. Ekibimize hayırlı yolculuklar diliyor, Malazgirt Zaferi’nin 946’ncı yıldönümünde bizlere Anadolu’nun kapılarını açan Sultan Alparslan ve cesur askerlerini, aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, Türk Milletinin 26 Ağustos Malazgirt Zaferi’ni kutluyorum.” dedi.

 

            Sabah erken saatlerde yola çıkan ekipte; Kültür ve Sosyal İşlerden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Kelemci, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ahmet Turan Erdoğan, Müdürlük çalışanları ile Tokat Halk Oyunları ekibi de yer aldı.