Tokat Belediyesi 10 bin kişiye aşure dağıttı
Tokat Belediyesi 10 bin kişiye aşure dağıttı

Tokat Belediyesi 10 bin kişiye aşure dağıttı

Tokat Belediyesi Muharrem ayı dolayısıyla aşure ikramında bulundu. Düzenlenen aşure programında 10 bin kişiye aşure dağıtıldı.

            Hüdayi Sayıbaş Yeraltı Çarşısı üzerinde düzenlenen aşure etkinliğine Vali Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Mutlu, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, daire amirleri, diğer protokol mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

            Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunması ile başlayan aşure programında, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Muharrem ayında yaşanan hadiselerden bahseden Başkan Eroğlu, “Muharrem ayı önemli bir ay. Ramazan ayından sonra Cenabı Allah’ın da çok önem atfettiği bir ay. Hz. Âdem’in tövbesinin kabul edildiği, Hz. Yusuf’un kuyudan çıkartılması, Hz. Yunus’un balığın karnından çıkması gibi daha birçok önemli olayı Muharrem Ayında gerçekleşmiş olaylar olarak hafızalarımıza gelmekte. Tüm bunların dışında asıl matem ayı olarak da hepimizin ciğerlerini yüreğini parçalayan Peygamber efendimizin iki gözüm dediği Hasan ve Hüseyin efendimizden Hz Hüseyin efendimizin ve ehlibeytinin şehit edilmesinin de olduğu bir ay. Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin efendimiz Peygamberimizin de ciğerpareleri idi. Kim Hasan ve Hüseyin’i severse beni sevmiş gibidir kim onlara buğuz ederse bana buğuz etmiş gibidir diye böylesine önemli sözlere mah sar olan gözü gibi baktığı bizlerinde yaşantılarına kendilerimize örnek aldığımız önemli şahsiyetlerdir. Muharrem ayı, bazı acıları da içerisinde barından bir ay. Kerbela olayının yaşandığı, Hz. Hüseyin ve evlatlarının, Ehl-i Beytin şehit edildiği bir ay. Bizler, asırlardır Kerbela’nın hüznünü yaşıyoruz” dedi.

            Dünyada halen acıların, savaşların devam ettiğine işaret eden Başkan Eroğlu, “Nerede bir mazlum coğrafya varsa, nerede mağdur insanlar varsa onların da sıkıntılardan kurtulmaları için dua ediyoruz. Çok güzel bir coğrafyada yaşayan, çok şanslı insanlarız. Cenab-ı Allah, ülkemize de birlik ve beraberlik versin. Bu topraklarda kardeşçe, birlik ve beraberlik içersinde yaşıyoruz. Kimsenin kimsiye üstünlüğü yoktur. Üstünlük takvadadır, ahlaktadır, iyi insan olmaktadır. Ortak paydalarımız çerçevesinde bir ve beraber olmayı inşallah birlikte sağlayacağız” şeklinde konuştu.

 

            İl Müftüsü Ahmet Erdem’in yaptırdığı duanın ardından Vali Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve protokol üyeleri aşure kazanlarının başına geçerek vatandaşlara kendi elleriyle aşure ikramında bulundu.