Zile'de arazi toplulaştırılması
Zile'de arazi toplulaştırılması

Zile'de arazi toplulaştırılması

Tokat Zile Ovası 1. ve 2. kısım arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri projesine başlandı.

            Zile İlçesine bağlı Bağçelievler Mahallesi, Belkaya, Binbaşıoğlu, Boztepe( Yıldıztepe), Çeltek, Ede, Emirören, Fatih, Güngörmez, Güvenevler  Mahallesi, Hacılar, Hasanağa, İstasyon Mahallesi, Kahta, Karakuzu, Kırlar, Kızılcın(Evrenköy), Korucuk, Kurşunlu, Kurupınar, Olukman, Palanlı, Saraç, Süleymaniye, Şeyhali, Şeyhnusrettin, Ütük , Üyük, Yeniköy ve Yeniderbent Köyleri Zile Ovası 1. Kısım AT Ve TİGH Projesi kapsamında , Ağcakeçili, Aluçözü, Boldacı, Büyüközlü, Çiçekpınarı, Çiftlik, Haramikışla, İğdir, Karşıyaka, Kızılca, Koçaş, Küçüközlü, Küplüce, Narlıkışla, Reşadiye, Salur, Sekikışla, Türkderbenti, Üçkaya, Yalınyazı, Yapalak ve Hatippınarı Köyleri Zile Ovası 2. Kısım AT Ve TİGH Projesi kapsamında: 5403 Sayılı "Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu"nun 17. Maddesi doğrultusunda, 2017/9919 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile "Arazi Toplulaştırma Proje Sahası" olarak tespit edilerek, karar 11.03.2017 tarihli ve 30004 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

            Bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Şahin, Tarımsal Altyapı Ve Arazi Değerlendirme  Şube Müdürü Salih Ateş, Zile İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü Fatih İpek, projede görevli Yapı Denetim Mühendisleri Ziraat Mühendisi Ali Taşpınar, Harita Mühendisi Kayahan Ateş, Harita Mühendisi Mehmet Kartal Kara, Köy Muhtarları ve ilgili diğer kurumların katılımıyla paydaş toplantısı Zile İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

            Toplantıda Yapı Denetim Mühendisleri tarafından proje sunumu yapıldıktan sonra İl Müdürü Orhan Şahin açıklamalarda bulundu. Şahin, "Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleriyle; arazi parçalılığı azalmakta, hisse problemleri çözülmekte, sosyal problemler ortadan kaldırılmakta, düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulmakta, her parsel yol ve sulama ağı ile irtibatlandırılmakta, yüzey tahliye ve drenaj problemleri çözülmekte, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar giderilmekte, yakıt tasarrufu sağlanmakta, işlenebilir arazi miktarı artmakta, sit alanları korunabilmekte, sit alanları için ulaşım ağı planlanabilmekte, ekolojik koridorlar oluşturulmakta" ifadelerini kullandı. Şahin, tarla içi yolların planlamasının yapılması ve bu proje ile birlikte Zile'ya önemli bir yatırımın yapıldığını belirtti.

 

            Daha sonra soru cevap kısmıyla toplantıya son verilmiştir.