1997/3 Tertip erler yemin etti
1997/3 Tertip erler yemin etti

Tokat 48. Piyade Eğitim Alayı'nda vatani görevlerini yapan 1997/3 Tertip 2’nci kademe acemi erler dün düzenlenen törenle yemin etti. Yemin törenine Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, 48. Piyade Eğitim Alay Komutanı Piyade Albay Aykut Biçeroğlu, Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu ve yemin eden askerlerin aileleri katıldı.

            Alayda düzenlenen tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Tokat 48. Piyade Eğitim Alayı'nın tarihçesi P. Er Yakup Bulut tarafından okundu.

Alay sancağının yerini almasının ardından 1997/3 Tertip 2’nci kademe acemi erler yemin etti. Törende Eğitim ve Doktrin Komutanı Korgeneral Şeref Öngay’ın yemin eden erlere gönderdiği tebrik mesajı okundu. Ardından 1997/3 Tertip 2’nci kademe erlerden alaya ilk katılan Piyade er Sait Ülker tarafından Mehmetçik Yaş Kütüğüne plaket çaktı. Ardından alaya ilk katılan erler Sait Ülker ve Piyade er Akın Çalkur, Piyade Er Salih Akgül’e belge ve ödüllerini Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman verdi.

            Törende, daha önce kışlada vatani görevini yapan ve şuanda vatani görevini kışlada yapan evlatlarının yemin törenine katılan asker babalarına katılım belgeleri takdim edildi. Eğitim süreleri boyunca Atış ve Spor dalında başarı gösteren erlere de ödülleri takdim edildi. And içen erler adına konuşmayı Piyade Er Şahin Öneryıldız yaptı. Piyade Şükrü Köklükaya tarafından “Bu Vatan Kimin” şiirinin okunmasının ardından Piyade er Mehmet Tunç tarafından Hudut Tekmili okundu. Daha sonra 48. Piyade Eğitim Alay Komutanı Piyade Albay Aykut Biçeroğlu bir konuşma yaptı. Biçeroğlu, askerlerin bugün yemin ettiğini, ailelerinin ise haklı bir gurur yaşadığını belirterek “Unutulmayacak bir törene şahitlik ettiniz. Sizlerle birlikte bu törene Türkiye Cumhuriyetini temsilen Şanlı Al bayrağımız da şahittir. Türk Silahlı Kuvvetlerimizi temsilen, şanlı sancağımız da şahittir. Çanakkale, Kurtuluş, Kore, Kıbrıs ve teröristle mücadele harekâtında yiğitçe mücadele ederek canlarını aziz vatana feda eden bütün şehitlerimiz de şahittir. Ve bugün bize ülkemizde özgürce yaşama hakkını bahşeden Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları da şahittir.” dedi.

 

            Biçeroğlu’nun konuşmasının ardından tören geçişi ile program sona erdi.