Zile Panayırı ziyaretçilere açıldı
Zile Panayırı ziyaretçilere açıldı

“Asırlık Zile Panayırı” ile “2. Zile Tarım ve Tarım Makinaları Fuarı” açılış törenleri yapıldı.

            İlk olarak, Zile Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ve ülkemizin birçok bölgesinden gelen çiftçi ve esnafı ağırlayan “2. Zile Tarım ve Tarım Makinaları Fuarı” açılışı gerçekleştirildi.

            Program, Zile TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Sargın’ın yaptığı açılış konuşması ile başladı. Konuşmasında, Zile’nin tarım şehri olduğuna vurgu yapan Sargın, "Bizim 800 bin dönüm sulanabilir tarım arazimiz mevcut. Süreyya bey barajından ilçemize sulama kanallarının ihalesi gerçekleşti. Şuanda sulanabilir tarım arazilerimizin yalnızca %35’lik bir kısmı sulanmaktadır. Bu kanallar faaliyete geçtiğinde sulanan tarım arazisi %65 oranında olacaktır. Bu nedenle ilçemizde tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörünün gelişmesine büyük önem vermekteyiz. Bizler şimdiden bu yönde hazırlıklarımızı yürütüyoruz. Ayrıca ilçemiz Türkiye’nin traktör piyasasını belirleyen bir konumda. İlçemizin kalkınmasında tarıma dayalı sanayinin büyük bir katkısı olacağına inanıyoruz." dedi.

 

 

Ardından kürsüye gelen Zile Belediye Başkanı Lütfü Vidinel ise konuşmasında, "Osmanlı fermanıyla kurulan ve o zamanki ülkemiz genelinde altı büyük panayırdan biri olan Zile panayırının ve tarım fuarının bu senede açmanın büyük gururunu ve onurunu yaşamanın mutluluğu içerisindeyim. İlçemiz esnafı dürüst çalışkan, üretken ve aynı zamanda ahilik geleneği ile çalışmaktadır. Yerel yönetim olarak bizler ilçemizdeki odalar ve borsa ile birlikte iş birliği, güç birliği yaparak ilçemizin tarım ve sanayi noktasında hakkettiği yere gelmesi için gece gündüz demeden çalışmaktayız. Birlik ve beraberliğimizin oluşturduğu asırlık Zile panayırı ve tarım fuarı hepimizde bir enerji oluşturdu. Gücümüzün farkına vardık." dedi.

            Tokat’ın geleceğine ilişkin öne çıkan hususun tarım olduğuna vurgu yaparak konuşmasına başlayan Vali Dr. Ömer Toraman ise, “Tokat coğrafyası itibariyle tarım potansiyeli birinci sırada olan bir il. Üç tane önemli vadi ile geniş ve sulanabilir araziler, bu potansiyeli yükseltiyor” dedi.

            Tarımın vazgeçilmez bir üretim alanı olduğunu dile getiren Vali Toraman, “Ne kadar sanayileşirsek sanayileşelim, hizmet sektörü ne kadar gelişirse gelişsin vazgeçemeyeceğimiz bir alan tarım alanı. Kırsal kesimde nüfus azalıyor olabilir, ancak teknolojideki gelişmeler insan gücündeki azalmanın yerine geçiyor. Aynı zamanda makineli tarımla birlikte verim de artıyor. Tarım ve ticaretin büyük geçmişi olan Zile’de, böylesine önemli bir fuarı tertip eden Zile TSO yönetimini tebrik ediyorum.” dedi.

            Konuşmaların ardından, kurdele kesilerek fuarın açılışı gerçekleştirildi. Fuar alanındaki stantları gezerek tarım makinelerini inceleyen Vali Toraman, herkese bol ve bereketli kazançlar diledi.  

ASIRLIK ZİLE PANAYIRI AÇILDI

            2. Tarım ve Tarım Makinaları Fuarı açılışının ardından, Osmanlı döneminde fermanla kurulan 6 büyük panayırdan birisi olan “Asırlık Zile Panayırı” açılışı gerçekleştirildi.

            Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından “tekstil, halı, hediyelik eşya, ayakkabı ve gıda” gibi ürünlerin yer aldığı, otağ çadırların kurulduğu panayır alanındaki stantları ziyaret ederek ürünler hakkında bilgiler alan Vali Toraman, esnaflarla ve vatandaşlarla sohbet etti.

            Açılış programlarına Vali Dr. Ömer Toraman’ın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, Zile Kaymakamı Adnan Tezcan, Zile Belediye Başkanı Lütfü Vidinel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, Zile TSO Yönetim Kurul Başkanı Şükrü Sargın ve diğer davetliler katıldı.

 

            Zile dönüşü, şeker pancarı hasadı yapılan bir tarlada çalışan çiftçileri ziyaret ederek bir süre sohbet eden Vali Toraman, “Hasat dönemi hayırlı uğurlu olsun. Allah bol ve bereketli ürünler versin” temennisinde bulundu.