Tokat’ın HAL projesi anlatıldı
Tokat’ın HAL projesi anlatıldı

MÜSİAD (Müstakil Sanayi ve İşadamları Derneği) Tokat heyeti MÜSİAD Aksaray Şubesi ev sahipliğinde 6-7 Ekim 2017 tarihlerinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Danış’ın katılımlarıyla “Tarım ve Hayvancılık” konu başlığıyla gerçekleştirilen 97. Genel İdare Kurulu Toplantısı (GİK)’na katıldı.

Başkan Fatih Aksoy, Salman Demir, Hakan Çatalyürekoğlu ve Halil Bayır’dan oluşan MÜSİAD TOKAT heyeti 2 günlük programda birçok toplantıya katıldı. İlk gün yapılan Genel İdare Kurulu Toplantısı (GİK) MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve protokoldeki isimlerin konuşmalarıyla sona erdi.

7 Ekim 2017 Cumartesi günü programa sabah saatlerinde başlayan eşzamanlı toplantılarla devam edildi. Başkanlar Toplantısı’na Başkan Fatih Aksoy, Teşkilatlanma Başkanlar Toplantısı’na Başkan Yardımcısı ve Teşkilatlanma Komisyon Başkanı Salman Demir, Sektör Kurulları Komisyon Başkanlar Toplantısı’na Başkan Yardımcısı ve Sektör Kurulları Komisyon Başkanı Hakan Çatalyürekoğlu ve Üye İlişkileri Başkanlar Toplantısı’na üye Halil Bayır katıldılar.

Program öğle yemeğinin ardından yapılan Selime Kasabası ve Ihlara Vadisi gezileriyle sona erdi.

HAL PROJESİ BİLGİLENDİRMESİ YAPILDI

Yapılan toplantılarda ilimiz için farklı yatırım ve istihdam sağlayacağına inanılan projeler arasında yer alan ve sadece yaş sebze ve meyve toptancı hali olarak değil, Bölgesel, Ulusal ve Uluslararası proje olarak planlanmış ve Tokat’ın Tarım Köy Projesi temelini hedeflemiş olan TOKAT-TURHAL-ZİLE-PAZAR BELEDİYELERİ ULUSLARARASI TOPTANCI HAL TESİSLERİ PROJESİ hakkında bilgilendirme yapıldı.

Diğer taraftan Tokat Tarım İl Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırlanan TOKAT İLİ TARIMININ SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ARAŞTIRMA RAPORU da yetkili bakanlıklara verilmek üzere Müsiad Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’a teslim edildi.

 

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan MÜSİAD Tokat Başkanı Fatih Aksoy “yapılan toplantıların, istişarelerin ilimiz adına hayırlar getirmesini diliyorum. Dernek olarak Tokat’ımızın ileriye gitmesi, maddi anlamda tercih edilen bir il olmasını sağlamak biz Tokatlı iş adamlarının ilk görevleri arasında. Malumunuz ilimizin sosyo-ekonomik dinamiklerinin başında tarım gelmekte. Bizler de bu minvalde çalışmalar yapıyoruz. Toprağımızın bereketini en iyi şekilde toplayıp pazarlamak adına yeni hal projesinin bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Umarım kısa zamanda bu projeyi hayata geçirebiliriz.’’ diyerek sözlerini tamamladı.