Rektör Şahin ile Gaziosmanpaşa Üniversitesi için konuştuk
Rektör Şahin ile Gaziosmanpaşa Üniversitesi için konuştuk

Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi’nde 2017-2018 Akademik Yılı başladı. Bir yanda eğitim diğer yanda sağlık hizmetlerinin yürütüldüğü ortamda 35 bine varan öğrenci sayısı ile Tokat’ın merkez ve ilçelerinde öne çıkan kurumu oluyor.

            Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, yeni akademik yıl başlangıcı vesilesiyle gazetemizin söyleşi talebini olumlu karşıladı. Üniversitenin halka sağlık hizmetleri üzerinden ulaştığı bölgesel nitelikteki Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Başhekim Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu’nun da olduğu ortamda Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Fatih Kılıç’ın sorularına yanıt verildi. Yürütülen hizmetler yerinde görüldü.

NİTELİK VURGUSU

                Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi’nde göreve başladığı andan buyana öne çıkardığı NİTELİK vurgusunu bu söyleşide de yineleyen Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, kurumsal kimliği önceledi ve “Eğitim-öğretim alt yapı imkanlarımız oldukça gelişti. Biz artık nitelikli hizmetin kurumsal faaliyetlerini sürdürüyoruz. Biz sayılarla konuşmak istemiyoruz. Biz şuanda niteliği artırmak için gayret sarf ediyoruz. Mekan ve imkanları geliştirmeden nitelikten bahsetmek kolay değil. Biz mekan ve imkanları geliştirdik, artık niteliği iyileştirme anlamında gayret sarf ediyoruz. Bu çok önemli. Tıp fakültesinin, eğitim fakültesinin, mühendislik fakültesinin bazı bölümlerinin dış değerlendirme süreçleri başlıyor, akredite olmak için başvuruları var. Yani 'bakın biz nitelikli hizmet için hazırız, bizi tescil edebilirsiniz' aşamasındayız. Yani niteliği artırmak şuanda ki en büyük gayemiz. Yıllardır da bu konuda baya yol aldık.” dedi.

ONKOLOJİ HİZMETLERİNE KALİTE PUANI…

            Hastane bünyesindeki Onkoloji Bölümünün hizmetleri ile ciddi bir açığı kapadığını dile getiren Rektör Şahin, sağlık hizmetlerinde üçüncü basamak olarak güzel bir hizmet yürüttüklerini anlattı ve “Yerinde hizmet çok önemli. Bunun topluma yansıyan yönü de Onkoloji hizmetleri. Yaklaşık üç-dört yıldır onkoloji hizmetleri, kanserle ilgili hizmetler gerek tıbbi gerek ışın tedavisi konusunda yerinde hizmet verebiliyoruz. Bu halka büyük bir imkan. Bu bizi hekim olarak rahatlatıyor. Siz bir hekimsiniz, cerrahsınız; tedavi planlayacaksınız bu tedaviler çoğu zaman birbirini tamamlıyor. Tek başına değil de bütünüyle bir tedavi süreci içerisinde olabiliyorsunuz. Sadece hasta açısından düşünmemek lazım, hekimin de sağlık hizmeti sunmasına büyük katkı sağlıyor. Dolayısıyla hekimin de burada çalışmasına olanak sağlıyor. Burada ne imkanlar var diye bakıyor ve tercihini belirliyor. Bu imkanlar burada kalıcı olmasını sağlıyor. Dolayısıyla bu imkanlar hem topluma yansıyor sağlık hizmeti olarak hem de akademik olarak bizim nitelikli hizmet vermemize vesile oluyor. Bunlar Tokat'ın ve üniversitemizin ortak kazanımları oluyor. Şunu gördük ki ciddi açık varmış bu hizmet açısından. Çoğu zaman yetişmekte de zorlanıyoruz. 2017'de yeni yataklı bölümler de hizmet vermeye başladı. Bu açıdan otelcilik hizmetleri de var, yemek hizmeti verilmeye başladı. Bu anlamda ciddi memnuniyet var. Sağlık hizmeti konusunda hem tıbbi hem yardımcı sağlık hizmetleri anlamında Tokat'ta bütünüyle bir imkan oluştu. Bazı yan dallar dışında sağlık hizmetlerinde üçüncü basamak olarak güzel bir hizmet sunuyoruz. Bunda en alttaki memurundan hizmetlisinden üstteki profesör arkadaşımıza kadar herkesin katkısı var. Bunun büyük göstergesi kalite puanlamasında 94.60 alınması. Bu da yapılan hizmetin kalite yönünden tescilini gösteriyor. Tabi ki daha yapacak çok iş var.” ifadelerini kullandı.

İL DIŞINDAN GELEN HASTALAR

            Rektör Şahin, üniversite hastanesinin bölgesel olmasından hareketle şehir dışından gelen hastalarının da olduğunu izah ederken, hastane içi gezide poliklinik hizmeti almaya gelmiş vatandaşlarla da selamlaştı. Bu esnada Almanya’dan gelmiş, Mersinli bir anneyle tanışıldı. Bir kızını tedavi, diğer kızını da Mekatronik Bölümünde eğitim alması için getirmişti. Onun sözleri de üniversite için övgü dolu oldu ve “muhteşem imkanlar var burada. Ben bu kadar beklemiyordum açıkçası.” diyerek fikrini beyan etti.

YOĞUN BAKIM İÇİN YENİ YATAK…

            Rektör Şahin, mevcut alanların iyileştirilmesi gerektiğinden de söz etti. Bilhassa yoğun bakım ve ameliyathane için artış olacağını belirtti ve “Tokat'ın 600 bin toplam nüfusu var. İl dışından gelen çok hastamız oluyor, yurt dışından gelen hastalarımız da oluyor. Hizmeti uygulama yönünden mevcut imkanlarımız yeterli. Ama bazı alanların iyileştirilmesi söz konusu. Örneğin yeni yataklı servislerimiz açıldı. Yataklı servislerin taşındığı mekanları revizyon yapacağız. Yeni yoğun bakımlar planımızda var. Toplamda 88 yoğun bakım yatağımız var ama yetmiyor. Yoğun bakımda sadece il olarak değil bölgeye hizmet ediyoruz. Bu yatak kapasitesiyle mevcut ameliyathane sayımızı ikiye katlayacağız, revizyon yapacağımız mekanlarda. Ameliyathane, yoğun bakım ve poliklinik hizmeti sunacağız.” diye izah etti.

OTOPARK İÇİN YENİ ALANLAR

Sağlık kampusündeki otopark konusunda da bilgi veren Rektör Şahin, 250 araçlık yeni otoparkın hizmete girmesinin yanı sıra, ilerleyen zaman diliminde hizmet ortamları yeni binalara taşınan binaların da yıkılarak otopark ve çevre genişliğinin artacağını söyledi. “Sağlık kampusümüzde otopark sorunu vardı. Yakın zamanda yaklaşık 250 araçlık bir otopark hizmete giriyor. Günlük 700'e yakın araç bulunuyor, birçoğu uzun süre park eden araçlar. Eski binalardaki hizmet buralara taşındığında o mekanlar yıkılarak otopark ve çevre düzenlemesi yapılacak.” dedi.

DİŞ HEKİMLİĞİNDE KAPASİTE İKİYE KATLANDI

            Diş Hekimliği Fakültesinde 50 ünite ile başlayan hizmetin iki katına çıktığını söyleyen Rektör Şahin “Diş hekimliğinde hizmet kapasitesi iki katına çıktı. 50 ünite ile başlamıştık. Birkaç hafta önce 50 ünite daha ekledik. Dolayısıyla hem eğitim hem sağlık yönünden ikiye çıktı kapasitemiz. Biz bütün sağlık hizmetini sağlık kampüsünde toplamak istiyoruz.” Dedi.

DEVAM EDECEK

 

            Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin’in Palyatif Bakım Merkezi, Kemoterapi Merkezi, teknik ekipmanların yenilikleri üzerine açıklamaları devam etti. Söyleşimizi peyderpey haberleştireceğiz.