Yeşilırmak için MHP’nin uyarısı
Yeşilırmak için MHP’nin uyarısı

MHP İl Başkanı Çalışkan, Yeşilırmak zemininde yürütülen çalışmaların civardaki ev ve işyerlerinin tabanlarını su basmasına vesile olduğunu duyurdu ve yetkilileri önlem almaya davet etti.

            Yeşilırmak’ın Köprübaşı mevkiinde Tokat Belediyesi Kanat Tokat projesi ve öte yanında DSİ’nin yürüttüğü çalışmalar olduğu ortamda hem eko sistemde tahribata yol açıldığını hem de civarda su basmalarına sebebiyet verildiğini gündeme getiren Onur Çalışkan “İlimiz mülki amirlerini, vatandaşlarımızın ve yukarıda belirttiğim manasıyla tüm ilimizin sorunu olan bu konuda acilen göreve ve dahası acilen eyleme davet ediyoruz.” İfadelerine yer verdi.

MHP İl Başkanı Onur Çalışkan’ın yazılı olarak yaptığı açıklaması şöyle oldu:

“Memleketimiz Tokat tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, her metre karesinde binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yaptığını ispat eden birçok güzellikle doludur. Bu kadar medeniyetin Tokat’ı kendilerine seçmelerinin sebebi ise Tokat’ın coğrafi ve doğal güzellikleridir.

Sadece Merkez yerleşimimize dahi bakıldığında onlarca doğal güzelliği görmek mümkündür.

 Bunların en başında Antik Romalıların adına “Göz bebeği” anlamına gelen İris ismini verdikleri, şehrimize hem ekonomik anlamda hem de doğal güzellik yönünden birçok katkı sağlayan Yeşilırmak’tır. Türkiye coğrafyası içinde son derece önemli olan bu Irmağın uzunca bir bölünün ilimizden geçmesi gerçekten büyük bir şanstır.

Yeşilırmak bu ismi sadece içerinden akan suyun yeşili andırmasından değil etrafına ecdadımız tarafından dikilmiş ve tarih boyu etrafının da yemyeşil görüntülerle dolmasından almıştır. Etrafına dikilen bu ağaçların tek görevi görsellik değildir. Yanı sıra bu devasa ırmaktan yeraltı sızmaları vesilesiyle kaybolacak suları kökleri vesilesiyle tutulmakta, aynı zamanda yağan yağmurlarla ırmak çevresindeki topraklarca emilen suyun dere kanalına tahliyesi eko sistem çerçevesinde gerçekleşmesi amaçlanmıştır. Kısacası iki taraflı drenaj görevi yapmaktadır. Bu eko sistem gerek çevresindeki ağaçlarla gerekse dere tabanında ve etrafında oluşmuş kil tabakasıyla gerekse içerinde oluşan bu yapıda hayatını sürdüren canlıların bu yapıya sunduğu katkıyla binlerce yılda oluşmuştur. Son yıllarda dere ıslahı adı altında yapılan projeler tüm şehirce bilinmektedir ki bu eko sistem maalesef bozulmaktadır. Bu bozulmanın sonucunda yine maalesef özellikle son günlerdeki çalışmalar vesilesiyle Yeşilırmak havzasında bulunan birçok ev ve işyerinin zemin katları ve depoları sular altında kalmıştır. Vatandaşlarımız bu konudaki mağduriyetlerini ilgili yerlere iletmelerine rağmen maalesef sonuç alınamadığından muzdariptir.

Yaşanan bu su baskınlarının sadece ekonomik, hijyen veya görsel anlamda problemlere sebebiyet vermesinin yanı sıra, binaların temellerinde oluşacak daha büyük teknik sıkıntılara sebebiyet vermeyeceğini kimse garanti edemez. Bu anlamda yaşanan bu su baskınlarının acil olarak gerekçeleri bulunup müdahale edilmeli vatandaşlarımızın mağduriyetleri bir an evvel giderilmelidir.

İlgili güzergahta iki adet proje aynı zamanda yapılmaktadır. Bunlardan birincisi Kanal Tokat projesi, bir diğeri ise DSİ tarafından hayata geçirilen dere ıslahı projesidir.

Şuan için bu baskınların sebebi olarak DSİ tarafından yapılan dere ıslahı projesi vesilesiyle dere ortasında birikmiş adalar ve adaların da etrafında oluşan göllenmeler olduğu sanılmaktadır. Bu baskınlara acil bir şekilde müdahale edilmedir. Aksi taktirde milyonluk bir proje olan Kanal Tokat projesi de töhmet altında kalmaktadır.

İlimiz mülki amirlerini, vatandaşlarımızın ve yukarıda belirttiğim manasıyla tüm ilimizin sorunu olan bu konuda acilen göreve ve dahası acilen eyleme davet ediyoruz.

Zira konu sadece su baskını ya temellerde oluşan rutubetlenme olarak değerlendirilmemelidir. İlimiz 1. Derece deprem bölgesidir ve toprak yapısının sağlamlığı bu anlamda daha da önem kazanmaktadır.

 

Bina temelleri yanlarında kaynak suyu edasıyla yükselen sular ihmal edilemez, geciktirilemez bir müdahalenin habercisidir. Komu oyununa saygıyla duyurulur.”