TBMM'de çölyak komisyonu toplandı
TBMM'de çölyak komisyonu toplandı

Çölyak Araştırma Komisyon Başkan  Vekili Tokat Milletvekili  Prof. Dr. Celil Göçer,  TBMM’de  Çölyak Araştırma Komisyonu Toplantısı’na katıldı.

            Çölyak hastalığı hakkında bilgi veren, Prof. Dr. Göçer, genetik olarak yatkın insanlarda glutenin yenmesi sonucunda ince bağırsakta hasara neden olan ciddi bir otoimmün bozukluktur.  Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi glüten adlı protein içeren tahılların tüketilmesi ile ince bağırsağın, glütene karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, diğer bir deyişle hassasiyeti olarak da tanımlanabilir.

            Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve villus çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar." dedi.

            Prof. Dr. Göçer, "Ülkemizde komisyon olarak çölyak hastalarının hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz.  Çölyak hastalığının teşhis aşamasını, sebeplerini, sonuçlarını ve bu hastalığa maruz kalanlara sağlanabilecek yardımların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi için faaliyet yürütüyoruz. Bunun için  bu alanda çalışma yapan kişi, kurum ve dernekleri komisyona davet ederek çalışmaları hakkında bilgi alıyoruz. Komisyonumuza; Mersin Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mahir Turan, İttifak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Korkmaz, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil ve Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Nazmiye Oya Özden sunumlarda bulunmuşlardır." dedi.

 

            Prof. Dr. Göçer, Meclis Çölyak Araştırma Komisyonu olarak konunun uzmanlarının görüşlerine önem verdiklerini ve komisyon toplantılarında uzmanları ağırlamaya devam edeceklerini ifade etti.