Son teknolojiyle  donatılmış cihazlar
Son teknolojiyle donatılmış cihazlar

Doç. Dr. Gökçe: “1,5 teslalık, kapalı sistem cihazla Dünyada ne yapılabiliyorsa biz de bu ünitemizde onları yapabiliriz hastalarımızda. Çok hızlı bir cihaz.”

 Prof. Dr. Parlaktaş: “Yüksek düzeyde taş kırma oranı ile yaklaşık bir yıldır bu cihazımızla hizmet ediyoruz. Yüzde 90'ın üzerinde başarı elde ediyoruz.”

 Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide, Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Başhekim Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu’nun da bulunduğu ortamda sağlık hizmetlerine yönelik bilgilendirmeler oldu. Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Erkan Gökçe, MR ile tomografi cihazının teknik özelliklerini ve hizmetlerini, Prof. Dr. Bekir Süha Parlaktaş ise böbrek ve idrar yollarında 2 cm’ye kadar olan taşların kırılmasını sağlayan cihazı ve hizmetlerini anlattı.

MR CİHAZI GÜNCELLENDİ

            Doç. Dr. Erkan Gökçe, 2016 yılında güncellenen MR cihazının teknik özelliklerinden bahsetti. İleri bütün MR uygulamalarını yapabildikleri cihazla Spektroskopi, Perfüzyon, Fonsiyonel MR uygulamalarını yapabildiklerini vurguladı. Gökçe “1,5 teslalık, kapalı sistem cihazla Dünyada ne yapılabiliyorsa biz de bu ünitemizde onları yapabiliriz hastalarımızda. Kanser taramalarından tutun da Lomber Spinal MR gibi bütün dinamik uygulamaları yapabildiğimiz bir cihazımız. Teknisyen profilimize göre 24 saat çalıştırabiliyoruz. Günde 70 hasta civarında çekimlerimiz olabiliyor. Devlet hastanelerinde 120-130 hasta alınabiliyorken biz ileri uygulamalar yaptığımız için bizim çekimlerimiz daha uzun sürüyor. Günde yaklaşık 70 civarında hasta çekiyoruz.” diye konuştu.

128 KESİTLİ… ÇOK HIZLI TEKTİK…

            Doç. Dr. Erkan Gökçe, tomografi cihazlarının 128 kesitli olmasına da değinirken “128 kesitli bir cihazımız. Çok dedektörlü bilgisayarlı tomografi cihazımız. Çok hızlı bir cihaz. Kardiyak BT gibi çok ileri uygulamalar yapılabiliyor. Dinamik bütün incelemeleri, bütün anjiyografi tetkiklerini yapabiliyoruz. Sanal incelemeler yapabiliyoruz. Hortum sokmadan gösterebiliyor. Bronşların içlerini gösterebiliyoruz. 10 saniye gibi bir sürede bütün vücudu tarayabilen çok hızlı bir cihaz. Birçok üniversitede olmayan DOZ kontrolünün yapılabildiği bir cihaz. Biz hastalara ne doz verdi isek bunu kontrol edebiliyoruz ve diyelim ki ileri tetkiklerde doz aşımı olup/olmayacağını kontrol edebiliyoruz.” İfadelerini kullandı.

TAŞ KIRMA CİHAZI

 

            Prof. Dr. Bekir Süha Parlaktaş da böbrek ve idrar yollarında görülebilen taşların kırılmasında kullanılan cihazı anlattı. “Taş hastalığı böbrek ve idrar yollarında sık görülen bir hastalık. Tedavisi de yaklaşık 35 yıldır kırma ile gerçekleştiriliyor. Biz de kurulduğumuz günden beri çevre halkına taş kırma yönünde yardımcı oluyoruz. Yaklaşık 13-14 yıldır taş kırma yapıyoruz. Bazen birinci bazen ikinci seansta hastaların taşlarını kırıyoruz. Eski bir cihazımız vardı, ömrünü tamamladığı için sağ olsun Rektör hocamızın da gayretleriyle yeni bir cihaza kavuşturduk memleketimizi. Hasta konforu bakımından son teknolojiyle donatılmış bir cihaz. Daha yüksek düzeyde taş kırma oranı ile yaklaşık bir yıldır bu cihazımızla hizmet ediyoruz. Yüzde 90'ın üzerinde başarı elde ediyoruz. Gerekirse diğer tedavi yöntemlerini uyguluyoruz. Genelde 2 santimetreye olan taşları kırıyoruz. Daha büyükleri ameliyatla alıyoruz.” diyerek açıklamada bulundu.