Erbaa'da Kuran kursu açılışı
Erbaa'da Kuran kursu açılışı

Erbaa’da Evyaba Kur’an Kursu ve 15 Temmuz Şehitler Kur’an Kursu açılışları gerçekleştirildi.

            Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende, açılışı gerçekleştirilen kurslara ilişkin bilgiler veren Erbaa Müftüsü Mehmet Ceylan, “30 yıldır devam eden Evyaba Kur’an Kursu’na her yıl 100 civarında müracaat oluyordu, ancak 50 öğrenciyi yatılı olarak alabiliyorduk. Bundan dolayı yeni bir binaya ihtiyaç duyduk. 15 Temmuz Şehitler 4-6 yaş grubu Kur’an Kursumuz ise 2 bin metrekarelik alana sahip. 25 sınıfta 180 yavrumuz öğrenim görüyor” dedi. 

            İl Müftüsü Ahmet Erdem ise konuşmasında, “Kur’an kursları sadece Kur’an öğretilen yerler değil,  gelecek neslimizin inançlı ve imanlı yetişmesi için kurulan manevi müesseselerdir. Kur’an eğitiminin yanında, Kur’an ahlakının da öğretildiği yerlerdir” dedi.     Ardından kürsüye gelen Vali Dr. Ömer Toraman, “Biz büyük bir medeniyetin evlatlarıyız. Bizim medeniyetimizin temellerini batı medeniyetinden farklı olarak, maddiyat değil maneviyat oluşturuyor. Bizler manevi değerlerine bağlı, onları yaşatan bir medeniyetin evlatlarıyız” sözleriyle konuşmasına başladı.

            Danişment Melik Ahmet Gazi’nin bu bölgeyi fethedip bir kaleyi ele geçirdiğinde, ilk iş olarak bir mescit oluşturduğunu hatırlatan Vali Toraman, “Türk Milleti, dinine büyük hizmet etmiş. İslam dininin bayraktarlığını, sancaktarlığını yapmış. Pek çok coğrafyaya bu değerleri hoşgörüyle taşımış. İnsanların gönlünü kazanarak yeni coğrafyalarda yurt tutmuş. Çok şükür bugün yeni yetişen nesiller de aynı şuurla, aynı bilinçle bu emaneti devam ettiriyorlar” dedi. 

            93 Harbinde Erzurum’da Aziziye Tabyalarına düşman girdiği zaman şehirde sabah ezanı vakti ezanlar değil, salalar okunduğunu dile getiren Vali Toraman, “Arkasından bir çağrıda bulundu müezzin. Kadın, erkek, genç, yaşlı herkesi vatan müdafaasına çağırdı. Ve o insanlar Aziziye Tabyasında askerlerle beraber düşmanı dışarı attılar. 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında da minarelerden salalar okundu. Yine müezzinlerimiz, milletimizi darbecilere karşı koymaya çağırdı. Çok şükür bu millet, devletinin yaşaması ve güçlü olması için gayret gösteren, yeri geldiğinde fedakarlıktan kaçınmayan çok büyük bir millet” diye konuştu.

            Konuşmaların ardından, yapımı tamamlanan Evyaba Kur’an Kursu ve 15 Temmuz Şehitler Kur’an Kursu’nun açılışı Vali Dr. Ömer Toraman, Erbaa Kaymakamı Bülent Karacan, Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, İl Müftüsü Ahmet Erdem, Erbaa Müftüsü Mehmet Ceylan ve diğer davetliler tarafından gerçekleştirildi.

 

            Açılışın ardından protokol mensupları ve vatandaşlarla birlikte kursları gezen Vali Toraman, 15 Temmuz Şehitler Kur’an Kursu’nda, hem eğlenen hem de öğrenen 4-6 yaş grubu çocuklarla tek tek ilgilendi. Çocuklarla sohbet eden Vali Toraman, Kur'an kursu öğreticilerinden bilgiler aldı.