CHP'den Atatürk'ü fikir ve  düşünceleriyle anma vurgusu
CHP'den Atatürk'ü fikir ve düşünceleriyle anma vurgusu

CHP İl Başkanı Feramus Şahin, Atatürk'ün yas tutularak değil, onun fikirlerini ve düşüncelerini anlayıp hayata geçirerek, onları savunarak anılmasını gerektiğini belirtti.

            Şahin, Atatürk'ün vefatının 79'uncu yıldönümünde yazılı yaptığı açıklamada, "Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Kurtuluş Savaşının önderi, eşsiz devlet adamı, dünya devletlerinin liderlerini kendine hayran bırakan büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79. yıldönümünde onun manevi huzurunda saygıyla eğiliyor minnet ve rahmetle anıyoruz." ifadelerini kullandı.

            Ulusların tarihlerine yön veren ve geleceklerini aydınlatan liderleri hiçbir zaman unutmadığını belirten Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

            "Türk Ulusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verdiği milli mücadele ile bağımsızlığımızı elde ederek bunu tüm dünyaya kabul ettirmiştir. Atatürk bugün dünyanın önünde saygıyla eğildiği müstesna bir liderdir. Tüm dünya devletleri Atatürk’ün dehasına hayran kalmışlardır.

            Atatürk iyi bir asker olduğu kadar ileri görüşlü bir devlet adamı ve 20. Yüzyılın dehasıdır.

Ayrıca; Atatürk insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı gözetmeyen, eşi olmayan bir devlet adamıdır.

            Atatürk ilme inanan büyük bir liderdir. Onun düşüncelerinde hayalperestliğe yer yoktu. Ona göre akıl ve mantığın başaramayacağı bir iş de yoktu.

            Atatürk hayatı boyunca sürdürdüğü bağımsızlık ve uygarlık mücadelesindeki gücünü Türk ulusuna olan inancından ve güveninden almıştır.

            Bizlere bugün düşen görev Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’e ve yaptığı devrimlere sonuna kadar sahip çıkmaktır.

Atatürk askeri ve siyasi alanlarda yepyeni yöntemler uygulayarak o günün şartlarında hayal edilmeyecek işler başarmıştır.

Bunların en önemlileri;

-Yeni bir ordunun kurulması, halkın ikna edilmesi

-Düşmanın yurttan atılması saltanatın kaldırılması

-Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulması ve Cumhuriyetin ilan edilmesi

-Birçok yeniliklerin yapılması bunların bir kısmıdır.

            Ama ne acıdır ki bu yapılanlar başımızdaki iktidarlar tarafından birer birer yok edilmeye çalışılıyor. Onun için bizler Atatürk ve Cumhuriyete inanan, laikliği sonsuza kadar savunan nesiller olarak Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79. Yıldönümünde onu yas tutarak değil, onun fikirlerini ve düşüncelerini anlayıp hayata geçirmek, onları savunmak en büyük görevimiz olmalıdır. Atatürk çağını aşıp gelecek çağlara ışık tutan bir liderdir.

            Ulusumuzun kurtarıcısı, laik, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu eşsiz devlet adamı Ata’mızı aramızdan ayrılışının yıldönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anarken sözlerime Atatürk’ün şu veciz sözleri ile son veriyorum.

 

            'Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.'