Atatürk 20'inci asrın devlet adamı
Atatürk 20'inci asrın devlet adamı

Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, "Büyük lider 20. Asrın devlet adamı Atatürk’ün ölüm yıldönümünde yas tutarken, bizlere emanet ettiği ilke, devrim, miras ve eserlerini geleceğe taşımak en büyük görevimizdir." ifadelerini kullandı.

            Tokat Milletvekili Kadim Durmaz Atatürk'ün vefatının 79'uncu yıldönümü dolayısıyla yazılı yaptığı açıklamada Atatürk'ün geleceği aydınlatan fikirleri ve dünya görüşü ile yüzyılın yetiştirdiği bir dahi olarak bütün hayatının mücadele içinde geçtiğini ifade etti.

            Durmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

            "Düşünceleri, öngörüleri ve kurduğu Cumhuriyet ile tüm dünyanın saygısını kazanmış olan Büyük Lider 20. Asrın devlet adamı Atatürk’ün ölüm yıldönümünde yas tutarken, bizlere emanet ettiği ilke, devrim, miras ve eserlerini geleceğe taşımak en büyük görevimizdir.

            Türkiye Cumhuriyetini kurarak bizlere bağımsız, lâik, demokratik, çağdaş bir devlet armağan etmiştir. Atatürk, yaşamını Türk milletinin bağımsızlığına ve gelişimine adamış eşsiz bir liderdir.

Atatürk, dünyanın çok nadir yetiştirdiği dâhilerdendir. O, bütün bir tarihin seyrini değiştirmiştir.

İngiliz Generali Sir Charles Townshend 1922 yılında Atatürk’le ilgili: “ Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal'de büyük bir ruh kudretinin esrarı var” demiştir.

            Çağımızda hiçbir isim Atatürk'ün adı kadar büyük saygı yaratmamıştır.

            Adını Türk tarihine altın harflerle yazdıran büyük Atatürk, sen bu aziz milletinin kalbinde ebedi yaşayacaksın.

            Vatana ihanet etmek isteyenlerin yanına hiçbir şey kar kalmayacaktır. Sen rahat uyu paşam.

 

Kurmuş olduğun demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni ebediyete kadar yaşatacağımızı, ilke ve devrimlerinin yılmaz koruyucuları olacağımızı bir kez ifade eder, ülkemizi hak ettiği çağdaş seviyeye getireceğimize manevi huzurunda söz veriyoruz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 79. Yıl dönümünde saygı, özlem ve minnetle anıyoruz."