2017’nin son Kümbet’i  okuyucusu ile buluştu
2017’nin son Kümbet’i okuyucusu ile buluştu

Kümbet Dergisi 2017 yılının son sayısı olan 46. Sayısı ile kültür ve sanat hayatında bir kez daha okuyucuları ile buluştu. Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi Zengin okuyucularına bir kez daha ulaşabilmenin mutluluğu içinde olduklarını dile getirerek, “Taşrada dergi çıkarmanın, derginin yaşamasını sağlamanın zorluğunun bilinci içindeki siz değerli okurlarımızın bize vermiş olduğu desteğe her zaman müteşekkiriz.” dedi.

            Kapağında, Süleyman Üzümcü’nün fotoğrafladığı Mevlevihane’den Saat Kulesi’ne bakış temasıyla çıkan 46. Sayı için Başkan Remzi Zengin şunları kaydetti:

            “Dergiler bazen özel dosyalarla karşınıza çıkarlar. Bu kez memleketimizin her bir köşesinden çok değerli akademisyenlerimiz, araştırmacı yazarlarımız bilgilerini sizlere taşımanın gayreti içinde oldular. Şairlerimiz ise gülşenlerindeki en nadide çiçeklerini koklayabilmeniz için büyüterek birer demet halinde sunabilmenin heyecanını yaşadılar.

            Malumunuz 2017 yılı Devletimiz tarafından “Türk Dili Yılı” ilan edildi. Bu nedenle biz de yazılarımızdan bir kısmını bu konuya ayırdık. Tokat Şairler ve Yazarlar Derneğine üye yazarlarımız, şairlerimiz şahsen davet edildikleri etkinliklere katılarak kültür ve sanatımızın yaşatılması konusunda üstün gayret ettiler.

            Bu etkinliklerin içinde 27-28 Ekim 2017 tarihleri arasında yer alan Niksar Kaymakamlığı-Niksar Belediyesi ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneğince bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen “Erzurumlu Emrah’tan Cahit Külebi’ye Kültür-Sanat, Halk Âşıkları ve Şiir Şöleni” de yer aldı.”Aynı etkinlikler kapsamında  “Cahit Külebi Memleketime Bakış Şiir Yarışması”nın sekizincisi gerçekleştirildi.”

Ayrıca dergi yazarlarından Hasan Akar’ın “Niksar Üstüne” ve Nihat Aymak’ın “Temmuzun Onbeşiydi” adlı eserlerinin yayın hayatına başladığını vurgulayan Zengin,  Tokat ili için bir ilk olan KİTAP FUARI’nın 31 Ekim 2017 de Tokatlıları kitaplarla, şair ve yazarlarla buluşturduğunu ve organizasyonun gelişerek devam etmesini dilediklerini söyledi.

            Dergi kadrolarındaki kaybı üzülerek ifade eden Zengin, “ 12 Ekim 1930 da Lefke’de doğan, BRTK televizyonunun kurucu müdürü, KIBRIS Gazetesi yazarlarından, araştırmacı-yazar ve edebiyatçı ve uzun zamandır dergimizin Kıbrıs temsilciliğini yapan Harid Fedai 13 Ekim 2017 tarihinde 87 yaşında yaşama veda etti. Merhuma Allahtan rahmet sevenlerine başsağlığı diliyoruz.” dedi.

            Kümbet Dergisi’nin 46. sayısında Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Yahya Akengin, Prof. Dr. Nurullah Çetin, M. Nuri Parmaksız, Prof. Dr. Ertuğrul Yaman, Prof. Dr. Tamilla Abbashanlı, Yavuz Gürler, Bekir Yeğnidemir, Hasan Akar, Nihat Aymak, Mustafa Coşkun, Kutluhan Saygılı, Necdet Kurt, Bekir Aksoy, Nermin Karagözoğlu, Rasim Yılmaz. Sündüs Arslan Akça, Eyüp Doğan,Burhan Kurddan, Abdulkadir Bostan yazıları ile yer alırken, Necip Fazıl Kısakürek, Arif Nihat Asya, Ayhan Nasuhbeyoğlu, Halil Gürkan, Kenan Aydınoğlu, Kamran Murquzov, Âşık Eşref, Fuat Şahin, D. Mehmet Dalkanat, Mustafa Sade, Ecir Demirkıran, Mustafa Doğan, Ahmet Divriklioğlu, İbrahim Coşar, Arzu Karadoğan, Arslan Gelmez, Elif Keskin Karabulut, Erdal Erçin, Hüsnü Sönmezer, İsmail Aktaş, Seyit Kılıç, Erol Karahan ise dergiyi şiirleri ile süsledi.

 

            Zengin, son olarak 2018 yılının ilk ve Kümbet’in 47. sayısında okuyucuları ile buluşmak temennisinde bulundu.