Tokat’ta Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinliği
Tokat’ta Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinliği

Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinliği kapsamında Tokatlı yazar Mustafa Uçurum tarafından “kitap” konulu söyleşi gerçekleştirildi. Mustafa Uçurum’un kitap okuma üzerine yaptığı söyleşi sonrasında “Hayalimdeki Kütüphane” konulu resim sergisi açılışı için tören düzenlendi.  Törene Tokat İl Kültür Turizm Müdürü Adem Çakır, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ali Feyzi Yanar, Tokatlı yazar Mustafa Uçurum, öğretmenler, Mevlana İmam Hatip Ortaokulundan ve Namık Kemal İlkokul-ortaokulundan 100 civarında öğrenci katıldı.

Kitap okuma üzerine söyleşi

Tokatlı yazar Mustafa Uçurum, Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinliği kapsamında kitap okuma ve değerlerimiz üzerine konuşma yaptı. Okuma ve yazmanın öneminden bahsetti. Tokat’ta çocukların kitap okumaya karşı hevesli olduklarını belirten Uçurum, “Dünya Çocuk Kitapları haftasının ilk günü, biz de bu sebeple İl Halk Kütüphanesinde çocuklarla buluştuk. Onlarla kitap okuma üzerine okumanın bize katacağı değerler üzerine konuştuk çünkü çocukların hepsi kitaba aç çocuklar. Geçen hafta Tokat’ta mükemmel bir kitap fuarı yapıldı ve bu kitap fuarında gördük ki yüzbinlerce insan kitaba koştu. Sevgiyle aşkla kitap fuarını bir an bile boş bırakmadılar. Bu gün de çocuklarla biraz kitap okuma üzerine bizim değerlerimiz üzerine konuştum. Özellikle bizim büyük şairlerimizi çocuklara tanıtmaya çalıştım. Okumanın yazmanın bize katacağı değerler üzerinden bahsettim çünkü çocuklarımız kitap okumaya karşı hevesliler. Tokat’ta böyle bir oluşum var zaten. Birçok proje ile bunlar yapılıyor. Biraz daha okumaya karşı sevgilerinin artması ile birlikte yazmaya karşı da sevgileri artsın diye uğraştık çünkü bu kadar okuyacağız ama geleceğe de bir şeylerin kalması lazım, Kalmasının da en güzel yolu yazıdır, yazıdan bahsettik. Bizim tarihimizde ki çok önemli değerlerimizin Necip Fazıl, Mehmet Akif, Sezai Karakoç’lardan bahsettik. Yaşayan değerlerimizden özellikle Sezai Karakoç’un yaşadığını çocuklarımızla paylaşmış olduk. Dedik ki bu yaşayan şairleri bilmemiz lazım çünkü bu insanlar aramızda yaşıyorlar, bize güzellikler katmaya çalışıyorlar. Kitap okumanın değerini bilmemiz lazım. Kütüphane de birçok kitap dergi var. Burayı değerlendirmek lazım. Kitap satın almak çok önemli ama satın almanın dışında kütüphaneyi de değerlendirmek lazım çünkü burada bizi bekleyen yüz binlerce kitap var ve biz bu kitapları almazsak ne olacak bu kitaplar sessizliğe ve yalnızlığa mahkûm olacak. Çocuklar zaten çok ilgi gösterdiler. Kendi yazdıkları şiirleri paylaştılar bizimle.  Günlük tutanlar neden günlük tuttuklarını anlattılar. Bakıyoruz çocukların okuduğu kitaplara tarih kitaplarına ve edebiyat kitaplarına çok ilgili çocuklar. Biraz onlardan bahsettik. Çocuklarımızın okumaya karşı müthiş bir sevgisi şevki var.  Bir de kendi şehirlerinde yaşayan bir şairle tanışmaları onları çok mutlu etti. Onları konuştuk sohbet ettik. Ben programa katılan çocuklara şiir okuyanlara, güzel paylaşımda bulunan çocuklara kitap hediye ettik. Kitap imzaladık.  Bu güzel programı da böylelikle sonlandırmış olduk” dedi.

Çocukların kütüphane ile buluşması çok önemli

Çocuk Edebiyatı’nın çok özel bir alan olduğunu belirten Tokat İl Kültür Turizm Müdürü Adem Çakır,  ülkemizde yayın evlerinin bu alana ilgi duyduğunu ve yeni yayınlar çıkardıklarını belirtti. Çakır, “Maalesef ülkemizde de uzun süre ihmal edilmiş bir alandı. Bizim çok eski bir geleneğimiz var olmasına rağmen özellikle seksenli doksanlı yıllarda bu alan ihmal edildi. Bu Dünya Çocuk Edebiyatı günü vesilesi ile şunu görüyoruz ki ülkemizde bu alana önemli bir ilgi var. Yeni yayınlar üretildi.  Yayın evleri bu alana ilgi duymuşlar ve yeni yayınlar çıkarmışlar. Yeni yazarlar bunların önde gelenlerinden bir tanesi de Tokatlı yazarımız Mustafa Uçurum. Onların ürünleri ile çocukların kütüphane de buluşması çok önemli bir şey. Kütüphane başlı başına değerli bir kurum ama bunun bir de çocuk edebiyatı alanında bir gün olarak belirlenip tören yapılması çok daha güzel bir şey. Çocukların bu vesile de olsa belki çok zorunlu olmadıkça kütüphaneye gelmeyen çocukların bu tören vesilesi ile yeni kitaplarla karşılaşması ki sergide yeni yayınlanan yeni kitaplar sergide çocukların beğenisine sunuldu. Bu çok önemli ve değerli bir şey bizim için” dedi. 

Şehir kitaplığı

Şehir Kitaplığı ile ilgili yeni yayınlar yapmaya çalıştıklarını ifade eden Çakır, “Tokatla ilgili biz bazı yayınları gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz. Yeni yayınlar yapmaya çalışıyoruz, eskileri yeniden yayınlamaya çalışıyoruz. Onun çalışmasını başlattık daha önce açılışını da yapmıştık onu zenginleştirme yolundayız. Tabi ki bir kitaplık öyle ha deyince piyasadan toplanan kitaplarla oluşmuyor. Üretimlerle desteklenmesi gerekiyor. Hem piyasada olanları oraya koyacağız, hem de yeni yayınlarla o kitaplığımızı geliştirmeye devam edeceğiz. Halen müdürlüğümüz bünyesinde yeni yayın çalışmaları devam ediyor” dedi.

Kütüphaneler piyasadan kendisi kitap almaz

Çakır, “Kütüphaneler piyasadan kendisi kitap almaz. Kültür Bakanlığımız bunu belirler ve alır. Kütüphanelerin kitapla her yıl sürekli bir akışı vardır zaten kendi rutininde bir akışı vardır. Kültür Bakanlığımız nezdinde toplu olarak yayın evlerinden alınırlar. Yoksa Kütüphane Müdürlüğü özel olarak kitap alımına çıkmaz ancak şu olabilir, kişisel olarak bizim ilgimizi çeken bir kitap vardır ve kütüphanemizde yoktur. Kütüphanemizde yer lamasını isteriz. Onu ancak o şekilde temin edebiliriz.

Tokatlı hemşerilerimizi İl Halk Kütüphanemize bekliyoruz

 

Dünya Çocuk Kitapları Haftası kapsamında yapılan etkinliklerle ilgili bilgi veren İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ali Feyzi Yanar, “Dünya Çocuk kitapları haftası kapsamında İl Halk Kütüphanesi olarak etkinlik yaptık. Etkinlik kapsamında Tokatlı yazarımız Mustafa Uçurum çocuklarla kitap konulu söyleşi yaptı. Devamında da çocuk kitaplarından oluşan kitap sergimiz ve çocukların “Hayalimdeki Kütüphane” konulu resim sergisinden oluşan bir sergimiz oldu. Öğrenci grupları geldiler böylece kütüphanenin etkinliğinden haberdar oldular. Biz Halk Kütüphanesi olarak belirli gün ve haftalar dışında da bu tür etkinlikler yapmaya çalışıyoruz imkânlarımızı da zorlayaraktan. Diğer kurumlarla da iş birliği içerisinde bu tür etkinlikler yapıyoruz. Haftamız Cumartesi gününe kütüphanenin tanıtımı, promosyon ürünlerin dağıtımı ile devam edecek. Öğrenci gruplarına kütüphanemizin ne gibi imkânlar sunduğu anlatılacak. İlkokul, ortaokul ve liselerle sürekli temas halindeyiz, kütüphanemizi tanıtma adına. Ziyaretlere gidiyoruz. Öğretmenler ve okul idaresine kütüphanemizin hizmetlerini anlatıyoruz. Çocukları ve öğretmenleri kütüphanemize davet ediyoruz. Halk Kütüphanesi olmasına rağmen maalesef Türkiye’de çocukların ağırlıklı olarak yararlandığı bir kütüphane anlayışı var. Biz istiyoruz ki çocuklar babaları, anneleri hatta dede ve nineleri ile gelsinler. Yediden yetmişe herkes halk kütüphanesinden yararlansınlar. Tüm Tokatlı hemşerilerimizi İl Halk Kütüphanemize davet ediyoruz, onları bekliyoruz. Onlara hizmet için biz buradayız. Gelenlere teşekkür ediyoruz, gelecek olanlara da beklediğimizi ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.