Eczacılardan diyabet standı
Eczacılardan diyabet standı

Rehber Eczanem projesi kapsamında 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Tokat Novada AVM 2. katında "Diyabette Rehberiniz Eczacınız"  sloganıyla Tokat Eczacı Odası tarafından stant açıldı. Stantta diyabet hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla vatandaşlara gönüllü eczacılar tarafından diyabette beslenme ve egzersiz konularında bilgilendirmeler yapıldı.  Ayrıca eczacıların katkılarıyla Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından vatandaşlara kan şekeri ölçümleri yapıldı.

            41. Bölge Tokat Eczacı Odası Genel Sekreteri Ecz. Hakan Yılmazer yaptığı değerlendirmede eczacılık hizmetlerinin tüm dünyada büyük bir dönüşüm geçirdiğini, farklılaştığını ve kendisine yeni bir yol haritası çizmek için ilerlediğini belirtti. "Eczacılar olarak bizler hasta bakımı ve tedavi sonuçlarını olumlu yönde geliştirebilecek, yüksek kaliteli, erişebilir birincil sağlık hizmeti sunma kapasitesine sahip sağlık çalışanlarıyız." diyen Yılmazer, bu kapsamda Türk Eczacıları Birliğinin eczacılık hizmetlerinde sürekli mesleki gelişimi ve hizmet sunumunda kaliteyi merkeze alan yeni bir eczacılık hizmet modeli olan Rehber Eczanem Projesini tüm Türkiye’de başlattığını bildirdi.

REHBER ECZANEM

            Rehber Eczanem hakkında bilgi veren Yılmazer, "Eczanenizde hizmet verdiği temel konuya ilişkin sürekli eğitim alan bir eczacıyla, özel görüşme alanlarında hastalığınız ve kullandığınız ilaçlar hakkında konuşabileceğiniz, bu verilerinizin kayıt altına alınabileceği  ve hekiminize giderken götürebileceğiniz, hasta olmamanızı sağlamayı görev edinmiş eczacıların  ve tamamı eğitimli personelin yer aldığı engelli dostu bebek dostu teknolojiyi ileri derecede kullanan hasta odaklı eczaneler." ifadelerini kullandı.

ECZANELER DEĞİŞİYOR TOPLUM SAĞLIĞI GELİŞİYOR

            Yılmazer, şöyle devam etti:

            "Sizlere en yakın sağlık noktası olan eczanelerimiz, yeni bir sağlık hizmeti anlayışı ile sizin ve sevdiklerinizin sağlığının  ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesine katkı sağlıyor. Sunduğumuz nitelikli ilaç hizmetinin yanında yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve hastalarımızın takibinde daha etkin bir rol alıyoruz. ASTIM/KOAH hastalık yönetimi ile başlayan proje  diyabet hastalık yönetimi ile büyümektedir. Önümüzdeki süreçte Hipertansiyon, Obezite, sigara bırakma danışmanlığı gibi alanlarda gelişerek ve yenilenerek devam edecektir.

            Yapılan pilot çalışmalarda sadece Astım ve KOAH hastalarının yanlış ve fazla ilaç kullanımları önlenerek ilaç tüketiminde yüzde 30 tasarruf sağlandı. Bu oran sistemin tüm ülkeye yaygınlaştırılması ile artacak olup kamu ve hasta sağlığı adına çok büyük kazanımlar sağlayacaktır."

DİYABETTE REHBERİNİZ ECZACINIZ

            Rehber Eczanem projesi kapsamında 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Cumartesi günü Tokat Novada AVM 2. katında "Diyabette Rehberiniz Eczacınız"  sloganıyla Tokat Eczacı Odası olarak stant açtıklarını belirten Yılmazer, şöyle devam etti:

            "Standımızda Diyabet hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak maksadıyla halkımıza gönüllü eczacılarımız tarafından diyabette beslenme ve egzersiz konularında bilgilendirmeler yapılmıştır. Ayrıca eczacılarımızın katkılarıyla Tıp Fakültesi öğrencilerimiz tarafından halkımıza kan şekeri ölçümleri yapılmıştır.

 

            Önümüzdeki dönemde bu tür proje ve faaliyetlerle eczacının danışmanlık rolünün kuvvetlendiği eczanelerin çehresinin değiştiği günleri hep beraber yaşayacağız."