MEVLİD-İ NEBİ COŞKUSU
MEVLİD-İ NEBİ COŞKUSU

Yıllardır ülkemizde Peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğum yıl dönümü Nisan ayında Kutlu “Doğum Haftası” adı ile kutlanmakta idi. Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı Hz. Muhammed’in doğum yıl dönümünün Hicri Takvime göre Mevlid-i Nebi adı ile düzenlenmesine karar verdi. Hicri Takvime göre 29 Kasım 2017 Çarşamba günü peygamberimizin doğum yıl dönümü olarak belirlendi.

Yavuz Selim Özel Eğitim Okulu idarecileri, öğretmenleri ve öğrencilerinin birlikte hazırlayıp sundukları Mevlid-i Nebi programı 29 Kasım 2017 Çarşamba günü saat 10.00’da Mehmet Akif ERSOY Görme Engelliler Konferans Salonunda yapıldı. Özel öğrencilerin birbirinden güzel şiirleri, ilahileri ve ront gösterileri izleyicilerin büyük taktirini topladı.

Programa İl Milli Eğitim Müdürü Levent YAZICI, İl Müftü Yrd. Cabir ÇELİK, okul yöneticileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, çok sayıda misafir, veli, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Abdurrahman YAMAN’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Okul Müdürü Cihan ÖZTÜRK‘ün günün anlam ve önemini belirten açılış konuşması ile devam etti.

Okul Müdürü ÖZTÜRK konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün burada; doğumu ile yeryüzünü onurlandıran ve insanlığın istikbalini aydınlatan hak peygamber Hz. Muhammed  (sav)’in doğumunun 1446. yılını kutlamak, o yüce peygamberi tazim ve rahmetle anmak için toplanmış bulunuyoruz. Programımıza teşriflerinizden dolayı tüm konuklarımıza teşekkür ediyor, hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Bugüne kadar Ülkemizde her yıl Nisan ayında “Kutlu Doğum Haftası” adı ile kutlanan Peygamberimizin doğum yıl dönümü,  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın almış olduğu bir karar ile Hicri Takvime göre bu yıldan itibaren Mevlid-i Nebi adı ile kutlanmaya başlanacaktır. Hicri Takvime göre işte bugün Sevgili Peygamberimizin doğum yıl dönümüdür.

Yavuz Selim Özel Eğitim Okulu olarak ve özellikle özel eğitim alanında hizmet veren bir eğitim kurum olarak peygamberimiz Hz. Muhammedi daha iyi tanımanın ve daha iyi anlamanın her bir insan için en kutsal görev olması gerektiğine inanıyoruz. Bu kutsal görevin bize yüklediği sorumluluk ve bilinçle; öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz ve değerli konuklarımızla hep birlikte O yüce peygamberi, bir de özel eğitim farkındalığı,  coşkusu ve heyecanı ile analım istedik.

Bu program ile bu özel ve güzel insanların dilinden ve gönlünden; ilahi mesajı ve güzel ahlakı ile dünyamızı aydınlatan iki cihan güneşi Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammedi salat ve selamlarımızla anmanın, onun bu kutlu mesajını ve güzel ahlakını daha yakından tanımanın ve örnek almanın onurunu ve hazzını hep birlikte tatmayı arzu ediyoruz. Okulumuz özel eğitim öğretmen ve öğrencilerinin birlikte hazırlayıp sunduğu bu programda olabilecek aksaklık ve eksikliklerden dolayı şimdiden affınıza sığınıyorum. Bu programın hazırlanmasında ve sunumunda emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Bir hadisi şeriflerinde “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş sayılmazsınız” buyuran alemlere rahmet; sevgi şefkat ve merhamet peygamberi Hz. Muhammed’e olan hasretimiz her geçen gün artıyor. O ve onun sevgisinden uzaklaştıkça insanlık öz değerlerinden ve öz kimliğinden de uzaklaşıyor. Onu tanıdıkça, onu sevdikçe ve ona yaklaştıkça insanlığın gerçek sevgi, barış, huzur ve refaha kavuşacağını ümit ediyoruz.

Evet, bugün insanlık Onu tanımaya Onu anlamaya ve Onun sevgisine her zamankinden daha çok muhtaçtır. Rahmetsiz, merhametsiz ve şefkatsiz kalan çürüyen ve çoraklaşan ruhlar ve gönüller ancak onun sevgisi ile canlanacak ve ancak onun aşkı ile hayat bulacaklardır. Tıpkı Mehmet Akif ERSOY’un dediği gibi

Medyun ona cemiyeti, medyun ona ferdi;

Medyundur o ma’suma bütün bir beşeriyet.

Ya Rab; bizi mahşerde bu ikrar ile haşret

Divan edebiyatımızın unutulmaz Büyük Şairi Fuzuli; Su Kasidesinde “PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED İÇİN “O; SU GİBİDİR”  O, alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Su hayattır. Hz. Muhammed de hayattır.”dediği gibi, insanlık ona su kadar hava kadar muhtaçtır.

Allah Teâlâ’nın Kuranı Kerimi’nde (Kalem Süresi’nde 4)” Muhakkak ki Sen Yüce bir ahlak üzeresin” diye övdüğü Hazreti Muhammedi anlamaya ve anlatmaya, değil bir program binlerce program olsa dahi yetmez “O; üstün kişiliği, güvenirliliği, dürüstlüğü, insana değer vermesi, hakkı gözetmesi, sabırlı ve hoşgörülü oluşu; hülasa tüm güzel ahlakı ile bizler ve insanlık için en güzel örnek, en güzel rehberdir. Bugün bizler yine bu değerlere ve bu güzel ahlaka sahip olmayı yürekten arzu ediyor, bireysel ve toplumsal hayatımızda barış, huzur ve esenlik içinde bir hayat sürdürmeyi istiyor isek; bunun; ancak onu sevmek, onu doğru anlamak ve onun sünnetine bağlı kalmakla mümkün olabileceğini asla unutmamalıyız.

Konuşmama burada son verirken; Yüce Allah’tan, bizleri, Ümmeti Muhammedi ve tüm İnsanlığı Kuran’ın nuru ile nurlandırmasını ve Sevgili Peygamberimizin güzel ahlakı ile ahlaklandırmasını diliyor, programımızı onurlandıran tüm konuklarımıza tekrar teşekkür ediyor; hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Mevlid-i Nebi’niz mübarek olsun. Sözlerime şiirleri ve ilahileri ile gönüllerimize taht kuran Yunus Emre’nin dizeleri ile son veriyorum.

Aşkın ile aşıklar                         Şol seni seven kişi        

Yansın ya Rasulallah                  Verir yoluna başı

İçip aşkın şarabın                      İki cihan güneşi

Kansın Ya Rasulallah                 Sensin Ya Rasulallah

Okul Müdürü Cihan ÖZTÜRK’ün günün anlam ve önemini belirten konuşmasından sonra, Rehber Öğretmeni Musa ERSOY’un söylediği ilahi, okunan şiirler, Özel Eğitim Öğretmeni İlhan KOÇGÖZ’un okuduğu şiir ve Müzik Öğretmeni Dilşat ARIKANLI’nın yönettiği Çocuk İlahi Korosu’nun birbirinden güzel ilahileri ile program son buldu.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Levent YAZICI, Okul Müdürü Cihan ÖZTÜRK’ü ve programa emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencileri tebrik etti. Program sonrası tüm konuklara ve öğrencilere helva ikram edildi.