“Güzellikleri insanlara yansıtan bizleriz”
“Güzellikleri insanlara yansıtan bizleriz”

Nazif Karakoç TOFDER tarafından düzenlenen Fotoğrafların İfade Gücü” konulu söyleşi programa katıldı.

            Tokat Belediyesi Gençlik Merkezi’nde düzenlenen Nazif Karakoç’la “Fotoğrafların İfade Gücü” konulu söyleşi programına katılan Emekli Foto Film Uzmanı Nazif Karakoç hayatından örnekler vererek fotoğrafa olan merakını ve azmini anlattı. Fotoğraf çekmenin insanlara büyük moral verdiğini belirten Karakoç, bu sayede kanser ve psikiyatri hastalarının hastalığı yendiklerini söyledi. 

            TOFDER tarafından düzenlenen “Fotoğrafların İfade Gücü” konulu söyleşi programının açılış konuşması Mehmet Alperen Timur tarafından yapıldı. Tokat Fotoğrafçılar Derneği Başkanı Timur, “Fotoğraf çekmek bir sanat mı, bir hobi mi diye tartışıldığında bizler bu işin hem sanat hem hobi kısmıyla ilgileniyoruz. Fotoğraf 1826 yılında Fransız bir emekli subayın icadı ile ortaya çıkmış, onu kalıcı hale getirmiş daha sonra da günümüze kadar gelişerek dijital ortama geçmiş bir sanat akımıdır aslında. Biz de bu sanat akımına kapılarak 2015 yılında yedi arkadaş birleşip Tokat Fotoğrafçılar Derneğini açtık. Dernek birçok insanı bir araya getirip buluşturmak onları kaynaştırmak için en ideal yerlerden birisidir. Aynı zamanda zordur da. Bizler bu işi başardık bu günlere kadar geldik. Özellikle bu günlere gelmemizde TOFDER’i beni yalnız bırakmayan iki tane abime teşekkür etmek istiyorum. Kendisi Tokatlı değil lakin Tokat’a gönül vermiş Tokat’ı sevmek gerek diyen Alpaslan Altıntaş abime, kendisi Tokatlı olup tamamen Tokat aşığı olan Fikri Durmuş abime çok teşekkür ederim” dedi.

            Daha sonra söyleşi yapmak üzere kürsüye çıkan Emekli Foto Film Uzmanı Nazif Karakoç, fotoğraf makinesi ile nasıl tanıştığını ve fotoğrafa olan merakını anlattı. Karakoç, “Benim Hava Astsubayı olan dayım uçakları çekerdi, F16’ları çekerdi havada. Biz heves ederdik demek ki ondan kaldı diye düşünüyorum bu heves. Tabi fotoğrafçılığa başladım ortaokul birinci sınıfta, fotoğraf çekmeye başlayınca iş ilerledi bir iki derken o zaman Niksar’da yaptırıyoruz siyah beyaz banyolarımızı. Baktık ki bütün kazancımız Niksar’a gidiyor. Dedik ki ne yapalım edelim biz bu işi kendimiz yapmaya çalışalım. Karanlık oda yok evde, stüdyo yok ne yapacağız. Evin küçük bir banyosu var, biz o banyoyu karanlık oda yaptık. Oturma odasını stüdyo yaptık. Çekiyoruz ama nasıl banyo edeceğiz onu da bilmiyoruz. Niksar’da gittiğimiz arkadaşlar diyorum ki, ‘ya arkadaş gireyim şu karanlık odaya, nasıl yapıyorsunuz, filmleri nasıl yıkıyorsunuz, kart baskısını nasıl yapıyorsunuz? ‘Yok diyor, sen dışarıda otur’ diyor. Şu anda sizler çok avantajlısınız. Ben o işi kendi kendime öğrendim. O filmleri imha ede, ede öğrendim. Hiçbir Allah’ın kulu bana öğretmedi. Azim beni buralara getirdi. Sizler çok avantajlısınız” dedi.

 

            Ömrünü fotoğrafçılığa adamış Emekli Foto Film Uzmanı Nazif Karakoç, fotoğrafa ilgisi olanlar için önerilerde bulunarak, “Doğayı, kendilerini ve insanları sevmelerini öneririm. Doğa sevgisi farklı bir şey. Doğada olanı görmek ve fotoğraflarını çekip insanlara yansıtmak daha farklı ve güzel bir şey. Tokat’ı tanıtmak için Tokat’ın bizlere ihtiyacı var. Bizlerinde kendimizi ifade edebilmek için bu tür programlara ihtiyacımız var. Hep bir arada bunları yürütüp Tokat’ımızı dünyaya ve Türkiye’ye tanıtmak için fotoğrafçılara ihtiyacımız var. Fotoğrafçılar yaşadıkları yerlerin en güzel fotoğraflarını çekip sosyal medyada paylaştıklarında insanlar fotoğraflar üzerinden bakıyorlar şehirleri tanımak için. Örnek vereyim ben Tokat’ın Başçiftlik İlçesinde yaşıyorum. Şimdi Başçiftlik’e tayin olup gelen memur arkadaşlar önce Başçiftlik.com adresini bakıyor. Bakıyor ki fotoğraflara, Başçiftlik ne kadar güzelmiş. Demek ki güzellikleri insanlara yansıtan bizleriz” şeklinde konuştu.