Durmaz'dan kadın hakları mesajı
Durmaz'dan kadın hakları mesajı

Tokat Milletvekili Kadim Durmaz’ın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada kadına yönelik eşitsizliklerin devam ettiğini belirterek, "5 Aralık mirasına sahip çıkabilmek için kadına yönelik her türlü ötekileştirme, baskı ve şiddete karşı durmak boynumuzun borcudur." ifadesini kullandı.

            Durmaz'ın yazılı yaptığı açıklaması şöyle oldu:

            "Türkiye Cumhuriyeti, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde eşit yurttaşlık temelinde insan hak ve özgürlüklerine alan açarak çağdaş medeniyete ulaşma çabasını başlatmış ve başarıyla sonuçlandırmıştır.

            Bu çağdaşlaşma aşamalarının en önemlisi 5 Aralık 1934 de Türk Kadınına Dünya ülkelerinden önce seçme eve seçilme hakkı verilmesidir.

            5 Aralık Kadın Hakları Günü 5 Aralık 1934′de “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabulü ile bu tarih kadın hakları günü olarak kutlanmaya başlamıştır.

5 Aralık Kadın Hakları Günü;

            Kurtuluş savaşında kağnısıyla savaşa katılan Nene Hatundan, ilk pilotumuz Sabiha Gökçen’e, okuma yazma bilmezken milletvekili olmayı başarmış Satı Çıpa’ndan, İlk Tiyatrocumuz Afife Jale’ye, ömrünü kız çocuklarının eğitimine adamış Türkan Saylan’dan; doğasını, yeşilini korumak için direnen Havva Analara adanmış, kahraman kadınlarımızın günüdür.

            Atatürk, 'Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim, diyemez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Çift süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, o fedakâr, o ilahi Anadolu kadını olmuştur. Bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim.' Sözleriyle Türk kadınına verdiği değeri anlatmıştır.

            Yaşamın her alanında yok sayılan kadın, Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte önemli siyasi ve sosyal haklar elde etmiş, toplumsal alanda varlığını ortaya koymuştur.

            Atatürk tarafından birçok batı ülkesinden önce Türk kadınına tanınan haklar, Atamızın kadının toplumdaki yerine verdiği önemin somut göstergesidir.

            Ne yazık ki eşitsizlikler, hakların elde edilişinin 83. yıldönümünde de devam etmektedir. 

Kadın, toplumsal yaşamın her alanında birçok eşitsizlikle, ötekileştirmeyle ve şiddetle karşı karşıya kalabiliyor.

            Hala kız çocukları okula gönderilmeyerek erken yaşta evlendiriliyor, kadın iş hayatından uzaklaştırılıyor, her yıl yüzlerce kadın namus cinayetlerine, şiddete kurban gidiyor.

            Kadınların yaşadıkları hak ihlalleri önce aile içinde başlıyor, yayılarak toplumsallaşıyor.

            Yıllar önce Atatürk’ün kadına verdiği haklar bugün büyüyerek çoğalmalı, kadının toplumdaki yeri çağdaş ve demokratik Cumhuriyete yakışır nitelikte olmalıdır.

            Bu yüzden, 5 Aralık mirasına sahip çıkabilmek için kadına yönelik her türlü ötekileştirme, baskı ve şiddete karşı durmak boynumuzun borcudur.

 

            5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 83. Yılını,  kadın erkek eşitliğinin sosyal ve siyasal hayatta tam anlamıyla gerçekleşebildiği bir gelecek umuduyla kutluyorum."