Afgan sığınmacı aileye ziyaret
Afgan sığınmacı aileye ziyaret

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Afganistan’da Taliban'dan kaçarak Türkiye’ye sığınan Kandaharlı Rezwan Heidarı ve ailesini evinde ziyaret etti.

            Rezwan Heidarı’yı Başkan Eroğlu ile tanıştıran mahalle sakini Mehmet Türkmen, “Taliban, gençleri, erkekleri, hepsini, ‘Gelin bizimle beraber savaşın’ diye esir almış, tehdit etmiş. Ondan dolayı mecbur kalmışlar. Bize katılmazsanız bu aldıklarımızı öldüreceğiz diye tehdit etmişler. Bunlar da can havliyle kaçmışlar. Kişi başı bin dolar insan kaçakçılarına para vermişler. Pakistan üzerinden İran, İran’dan da Türkiye’ye giriş yapmışlar. Uluslararası Korunma başvurularını yaparak Tokat’a gelmişler. Göç İdaresi İl Müdürlüğü ile irtibata geçilerek, Türkiye’de ikamet etmesi hususunda gerekli görüşmeler yapıldı” dedi.

            Sığınana kucak açmanın kültürümüzde var olduğunun altını çizerek gereken her türlü imkânın onlar için sunulduğunu ve sunulmaya devam edileceğini dile getiren Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, "Bize sığınan çaresiz insanlara kucak açmak kültürümüzün, dinimizin gereği. Milyonlarca Suriyeli, Iraklı, Afganistanlı ve birçok mazlum içinde bu ülke güvenli bir liman, sığınılacak bir kucak olmuştur.  Çaresiz insanlara kucak açmayı eleştiren zihniyetlerin bu ülkeye ne verebileceklerini de görmek gerekiyor. Elbette ki bize sığınan çaresiz insanlarla ekmeğimizi paylaşacağız, imkânlarımız ölçüsünde onlara destek olacağız. Dün olduk, bugün oluyoruz, yarında çaresize kucak açan olmaya devam edeceğiz. Rabbimiz bir topluluğu bizlerin eliyle değiştirmeyi murat ediyor. Allah (C.C.) bizlere bu fırsatı vermektedir. Gün, bu anı fırsata çevirme günüdür. Muhacir durumuna düşmüş olan kardeşlere Ensar olarak bu ruhu yaşatmak, hissederek tüm nesillere hissettirmek gerekir. Ne mutlu bu ruhu gören ve hissedebilenlere." dedi.