Gençler, İstiklal Marşı’nı işaret diliyle okudular
Gençler, İstiklal Marşı’nı işaret diliyle okudular

 Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’nin Engelsiz Kampus, Bilinçli Üniversite projesi kapsamında düzenlenen Engellilere Karşı Algı ve Farkındalık panemi İşitme Engelli Yazarımız Turan Yalçın’ın da katılımı ile Karamanoğlu Mehmet Bey Ömer Halisdemir, konferans Salonu’nda yapıldı.

KATILANLAR

İç İşleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığınca finanse edilen ve Karaman İslami İlimler Derneği ile Üniversite işbirliği ile düzenlenen programı Vali Fahri Meral ve eşi, Rektör Prof. Dr. Mehmet Akgül, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Fikret Karapınar, İslami İlimler Derneği Başkanı Dursun Ali Yıldırım, İl Müftüsü M. Lütfi Ketenci, İl Emniyet Müdürü Fikret Bayraktar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Servet Türegün, Kent Konseyi Başkanı Ali Konuksever, İl Dernekler Müdürü Ömer Sezer, Üniversite Genel Sekreteri Ahmet Tüfekçi, Memur Sen Karaman İl Başkanı Yunus Özdemir, Rehberlik Araştırma Müdürü Yaşar Gökçe, Sağlık Kültür ve Daire Başkanı Cahit Suci, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Mustafa Avcı, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Koçak, Karaman Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi Başkanı Barbaros Orman, Karaman Gündem Gazetesi Sahibi ve TRT Muhabiri K. Önder Demirkollu, Engelli Meclisi Başkanı İlknur Varol Harani, Ömer Dinçer İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Çalışkan, Fatih Anadolu Lisesi Müdürü Durmuş Soyarslan, İslami İlimler Fakültesi Sekreteri Halil Koçak, Edebiyat Fakültesi Sekreteri Halil Geçit katıldı.

İŞARET DİLİYLE İSTİKLAL MARŞI OKUNDU

            Proje kapsamında İşaret Dili öğrenen gençlere sertifika verildi. Gençler İstiklal Marşını işaret dili ile okudular. Konuşmalar da işaret diline çevrildi.

            Panelde Ortopedik Engelli ve Topal Öyküler kitabı yazarı Ayhan Bahçeli, Görme Engelli ve Topal Öyküler kitabı yazarı Halis Kuralay, İşitme Engelli Yazarımız ve Sağır Öyküler kitabını çıkarmak üzere olan Turan Yalçın konuştu. Hayatta yaşadıkları sıkıntıları, anıları anlattılar.

            Yazar Turan Yalçın, rahmetli Vali Recep Yazıcıoğlu’nun engellilere karşı sevgisini anlattı. Engelli yazarların kitaplarının satın alınarak hediye edilmesi ve onların başarılarının topluma anlatılmasında yerel yönetimlerin önemini dile getirdi. Engelli yazarların lafla değil, kitapları okunarak, tanıtılarak, onların üniversite ve okullarda konuşmalara davet edilmesi ile gerçek sevginin gösterilmiş olacağını vurguladı. Yalçın’ın “bir çok boş, gereksiz şeyi duymaktansa duymamak daha iyi” demesi alkış topladı.

            Daha önce röportaj yaptığı Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Hikmet Cansız ile Genç Girişimciler Topluluğu Başkanı İzzet Dedeoğlu’na da teşekkür eden Turan Yalçın, öğrencilerin kendisi ile iletişim içinde olmalarından memnuniyet duyduğunu, onlara bilgi ve tecrübelerini anlatmanın kendini değerli hissetmesine sebep olduğunu vurguladı.

            Karaman İşitme Engelliler Spor Kulübü’nü de ziyaret eden Turan Yalçın İşitme Engellilerle sohbet etti.

            “Körler ile sağırlar birbirini iyi anlar”, “cahile laf anlatmak sağıra laf anlatmaktan daha zordur.” gibi sözlerle durumu özetleyen Turan Yalçın “bilgi ve sevgiyi el ele paylaşalım ki çoğalsın.” Dedi. İşaret dili öğrencilerinin işitme engellilerle her zaman iletişimde olmasını isteyen Yalçın bunun önemini anlattı.

            Yard. Doç. Dr. Mustafa Başkonak da ömrünü işitme engellilere adadığını ve doktora tezinin öğrencilerinin pek çok üniversite hocası gibi tavsiye ettiğini vurguladı.

            Vali Fahri Meral günün anlamına binaen panelistlere plaket takdim etti. Panelistler sorulara yanıt verdiler. Kokteyl ile güzel bir program sona erdi.

 

            Yalçın “Üniversitelerde öğrencilerle buluşarak onlara tecrübelerimi anlatmak, sorularını cevaplamak, motive etmek, röportajlar yaparak kendilerini ifade etmelerine yardımcı olmayı bir milli ve vatani duygu olarak görüyorum. Bu bana mutluluk veriyor. Geleceğimiz, gençlerin özgüvenli, kendini ifade etmesini bilen gençlerle yükselecek.” dedi.