“Onlara fırsat verilmeli”
“Onlara fırsat verilmeli”

Tokat’ta 3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla program düzenlendi.

            26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda gerçekleştirilen programa Vali Ömer Toraman, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin,diğer protokol üyeleri, engelli dernekleri, aileleri ile birlikte çocuklar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okunması ile başlayan programda açılış konuşması Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Müdürü Abdurrahman İlhan tarafından yapıldı.

            Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye gelen Vali Ömer Toraman, “Engelli engelsiz bütün vatandaşlarımız aynı mekânları paylaşıyoruz, aynı şehirde yaşıyoruz. Dolayıyla birbirimiz anlamaya çalışarak bir birimizi gözeterek ve özellikle engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözeterek onların ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayarak bu birlikteliğimizi devam ettireceğiz. Engelli vatandaşlarımızın hayatın içerisine hayatın her alanına daha çok katılmaları ortak arzumuz ortak beklentimiz. Bu alanların belki de en önemlilerinden bir tanesi de eğitim alanı. Aslında engelli vatandaşlarımız belli alanlarda eğitimde o kadar başarılı hale geliyorlar ki hakikaten gıpta ile izleniyor. Dolayısıyla önemli olan onlara fırsat verilmesi, eğitim alacakları mekânların okulların oluşması. Bu çerçevede devletimizde çok ciddi yasal düzenlemeler yaptı, kurumsal teşkilatlanmasını geliştirdi” dedi.

 

            Konuşmalar sonrasında Tokat Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Anasınıfının hazırladığı gösteriler sunuldu. Down Sendromu Derneği Tokat Şube Başkanı Seyhan Çoluk ve down sendromlu Sema Geyraslıoğlu’nun video sunumları ve söyleşileri oldu. Program; Özel Üstün Gelişim Rehabilitasyon Merkezi’nden Muhammet Bayram Öztürk’ün şiir okuması, Mehmet Akif Ersoy görme engeliler anasınıfının gösterisi, Yavuz Selim Özel Eğitim Okulu’nun gösterileri, Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu öğrencisi Metehan Binbaş’ın şiir okuması ile devam etti. Türkiye Beyaz Ay Derneği Tokat Şubesi’nin hazırladığı Zeybek gösterisi, Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu ile Tokat Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin ortaklaşa hazırladığı korodan şarkıların seslendirilmesi ve toplu fotoğraf çekilmesinin ardından program sona erdi.