Odalar için seçim süreci başlıyor
Odalar için seçim süreci başlıyor

Tokat'ımızda 2018 yılı Ocak ayı itibariyle ODA Yönetimleri için seçim süreci başlayacak. Hali hazırda Tokat merkezde 12 oda bulunuyor. 01 Ocak itibariyle seçim süreci başlıyor. Ocak, Şubat, Mart ayları itibariyle oda seçimleri tamamlanınca Mayıs ayında Odalar Birliği seçimi yapılacak kanun gereği. Haziran ayında da federasyonlar seçimi yapılacak. Oda yönetimine aday olacak isimler, seçim sürecinde propaganda faaliyetlerini yürütmek üzere Yeşilırmak Mah. Toptancılar Sitesi içinde SEÇİM BÜROSU açtılar. Tokat Madeni Sanatkârlar Odası Başkanı Fehmi Çankaya, odalara aday olacak isimlerin sözcüsü oldu ve oda seçimlerinin ardından, Odalar Birliği seçiminde de Başkanlığa talip olacağını ilan etti. Oda Başkanlarından ve adaylardan, oda imkanlarını kullanmaksızın, maliyeti kendi ceplerinden karşılama ile seçim sürecini yürütmelerini istediklerini vurguladı.

            Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan, seçim bürosu açılışı öncesi kısa bir dua yaptırdı. Hayırlı uğurlu olmasını dileyerek kurdele kesildi.

            Tokat Madeni Sanatkârlar Odası Başkanı Fehmi Çankaya neden seçim bürosu açtıklarını izah eden bir açıklamada bulundu. Çankaya açıklamasında “gayemiz, biz oda başkanları ve de adaylar olarak herkesin seçim çalışmasını cebinden karşılayarak yapmasını istiyoruz. Çünkü Odalarda tüyü bitmemiş yetimin hakkı var ve biz bu hakları savunmak için Başkan adayı isek her aday cebinden harcayarak bu çalışmasını yürütsün diye ofisi açtık.” dedi.

            Tüm aday arkadaşlarına başarılar dileyen Fehmi Çankaya, “birlik beraberliğimiz daim olsun. İnşallah bu birlik beraberliğimiz Tokat esnafına yararlı olacaktır.” diyerek ilerleyen tarihlerde adayları tanıtmak için tekrar toplanacaklarını duyurdu. Sonrasında da basın mensuplarının sorularına yanıt verdi.

ÖNE ÇIKACAK HUSUS

            Seçim bürosunu kendileriyle beraber yürümek isteyen her adayın kullanabileceğini söyleyen Fehmi Çankaya “burada gönlümüz, kalbimiz açık. Bizimle birlik beraberlik içinde yürümek isteyen her adaya kapımız açık.” dedi. Seçim süreçlerinde öne çıkaracakları hususun neler olacağının sorulması üzerine yanıtlarına devam eden Çankaya “Tokat’ta ve Türkiye genelinde olduğu gibi, küçük esnaf ve sanatkâr sıkıntıda. Maalesef esnaf ve sanatkârımız maddi ve manevi her yönden sıkıntılı. Biz oda başkanları olarak Tokat’ın ekonomisine yön vermemiz gerekirken, oda üyelerimize hizmet etmemiz gerekirken, maalesef birlik beraberliğimiz olmadığı zaman, odalar birbirine düşman hale gelir oldular. Birlik beraberliğimiz olmadığı için karşımızda hükümet olsun, bürokrat olsun, Vali olsun, bizleri kaale almıyor. Biz birlik beraberliğimiz sağlayacağız inşallah Tokat’ta, sivil inisiyatifler olarak devletimize, milletimize, Valimize, Belediye Başkanımıza yardımcı olacağız ve işlerimizin daha kolay ilerleyeceğini ümit ediyorum bu birlik, beraberlikle. Şuanda bakıyoruz, ahi ocağı diyoruz ama ahilikle hiçbir ilgimiz yok, birlik beraberliğimiz yok. Esnaf ve sanatkara verdiğimiz hizmetler sıkıntılı. Odalar birbiri ile sürtüşmekten üyelerine hizmet edemez durumda. Biz inşallah bu yolda birliğimizi sağlayacağız. İlimize, esnaf ve sanatkarımıza hayırlı hizmetler sunmak için mücadele edeceğiz. Burada önemli olan memlekete hayırlı bir hizmet sunmak. Burada eğer bir oda başkanı koltuğa şahsi haz almak için oturuyorsa, oturmasın o koltukta. O koltuğa feyz, güç vermesi için oturması gerekir. İnşallah bizim geçmişte yaptıklarımız ortada. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı olsun. Avrupa Birliği Projeleri ile üyelerine katkıda bulunsunlar” dedi.

SIKINTILAR YAŞANDI…

            Geçmişte birçok sıkıntı yaşadıklarını belirten Fehmi Çankaya, “üyemiz bizi haklarına sahip çıksın diye seçiyor. Geçmiş dönemde Esnaf Odaları Birliğimiz bizim oda aidatlarını yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkardı. Biz burada üyemizin hakkını korumak için mücadele ettik, mahkemeye verdik ve çok şükür kazandık. O aidat oranları tekrar yüzde 10 dilimine düştü. Bizim hizmetimiz üyemizin iyiliği ve selameti içindir. Üyemizi söğüşlemek değil, üyemizi güçlü yapmaktır. İnşallah bu birlik beraberlik sağlandığında üyelerimize hayırlı hizmetler sunacağımıza eminim.” Dedi.

ODALAR BİRLİĞİNE ADAY OLACAK

            Fehmi Çankaya, oda seçimlerinin ardından yapılacak Odalar Birliği seçimlerinde Başkan adayı olup/olmayacağına yönelik soruya da yanıt verdi ve “01 Ocak itibariyle seçimler başlıyor, Mart ayı itibariyle bitecek. Madeni Sanatkarlar Odaları’nda inşallah üyelerimiz teveccüh gösterip seçilirsek Esnaf Odalar Birliği Başkanlığına adayım. Buradan bunu da beyan etmek istiyorum.” Dedi.

FİTNE, FESAT OLMASIN

 

            Fehmi Çankaya’nın açıklamaları sonrası Berberler ve Kuaförler Odasına Başkan Adayı olduğunu duyuran Abone Erkek Kuaförü Tarık Nalbant söz aldı ve birlik, beraberlik içinde, hasede düşmeden bir seçim süreci yaşanmasını temenni etti.