“Milli Mücadele’de Tokat” Kitaplaşıyor
“Milli Mücadele’de Tokat” Kitaplaşıyor

Milli Mücadele’de Tokat” kitabının hazırlık toplantısı gerçekleştirildi. Tokat Belediyesi Karşıyaka Mahalle Konağı’nda düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun yanı sıra Yayın Kurulu Üyeleri; Hasan Akar, Hasan Erdem, Cemal İncesoyluer, Hüseyin Alpay, Necati Güneş, Ahmet Turan Erdoğan, Kutluhan Saygılı, Doç. Dr. Alpaslan Demir katıldı. “Milli Mücadelede Tokat”  konulu kitap, Tokat Belediyesi Kültür Yayınları aracılığı ile okuyucuları ile buluşacak. Çanakkale Savaşı ve 15’liler, Kınalı Ali ve Destanı, Tokat’tan Sarıkamış’a gidip de dönemeyen 91. Alay, Milli Mücadele Döneminde Tokat’ta yapılan işgalleri protesto mitingleri, Milli Mücadele Döneminde Tokat’ta kurularak faaliyet gösteren cemiyetler gibi konuların yanı sıra şehrin ekonomisi, tarihi ve kültürüne yönelik toplamda 23 konu kitapta yer alacak. 

Geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Hamdolsun tarihimizle övünüyoruz. Ecdadımızla onların o şanlı tarihi ile her zaman bizler de büyük bir kıvanç duyuyoruz ve geçmişteki o güzelliklerle de hep evlatlarımıza çocuklarımıza bunları anlatarak nasıl medeniyetler inşa ettiğimizi ve gelecekle ilgili hangi mefkûrelerimizin olduğunu izah ediyoruz.  İşte bizi biz yapan bizi vatan duygusu ile bir araya getiren ve bizi millet yapan özelikler de bunlar olsa gerek. İşte bu manada biz de Tokat’ımızda hem geçmişteki Tokat’ı nasıl hep beraberce oluşturmuş atalarımız, yine Tokat’ta neler olmuş, neler yapılmış bunlarla ilgili bizler göreve geldiğimiz günden itibaren bunun derdinde ve bunun heyecanındaydık” dedi.

Milli Mücadele’de Tokat nasıldı?

Geçmişteki anıları bir kitap haline getirerek gelecek kuşaklara güzel bir eser bırakmak istediklerini ifade eden Başkan Eroğlu, Tokat Belediyesi’nin kültür yayını olmasını istediklerini söyledi. Başkan Eroğlu, “On beşliler diyarı, Şehitler diyarı Tokat diyoruz. Bu söz boşu boşuna bu şehre verilmedi. Elleri kınalı daha 15’inde bıyığı terlemeyen ama vatan deyince bir dakika dahi gözünü kırpmadan benim bu vatana borcum var, gerekirse canımı malımı her şeyimi verebilirim diyen dedelerimiz, o atalarımız 15’liler sayesinde biz bugün bu topraklarda yaşıyoruz. Halen de şehitler veriyoruz, halen bu ülkede gözü olanlara karşı dimdik bir duruş sergiliyoruz, yeri geliyor şehitler gaziler veriyoruz ama vatanın bir karış toprağını dahi asla düşmana vermemenin mücadelesi içerisindeyiz. İşte böyle topraklar bu topraklar ve bizim milletimiz böyle bir millet. İşte biz de bu anlamda inşallah “Milli Mücadeledeki Tokat’ı, önümüzdeki günlerde kıymetli kardeşlerimizle, arkadaşlarımız dostlarımızla beraber ortaya koyacağız” şeklinde konuştu.

“Milli Mücadele’de Tokat” hakkında

Kitapta yer alacak konuları aktaran Başkan Eroğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“Çanakkale Savaşı ve 15’liler, Kınalı Ali Destanı. Milli Mücadelede Kınalı Ali sadece Tokat’ın değil tüm Türkiye’nin paylaştığı kahramanlık ve hikâyesi olan önemli bir şahsiyettir. Diğer bir önemli bir konumuz, Tokat’tan Sarıkamış’a gidip de dönemeyen 91. Alayımız vardı. Bu alayı biz konu edeceğiz. Sarıkamış’taki destansı mücadele kitabımızda yer bulacak. Milli Mücadele döneminde Tokat’ta yapılan işgalleri, protesto mitinglerini, içerik anlamında bu kitapta siz değerli Tokatlılarla paylaşmış olacağız.

 

O dönemde cemiyetler aktif rol almışlardı, insanların bir arada tutulması anlamında cemiyetlerin çok önemi vardı. Bir konumuzda Milli Mücadele döneminde Tokat’ta kurulan ve faaliyet gösteren cemiyetler olacak. Çok önemli bir şahsiyet, Mustafa Kemal Atatürk’ün önemli paşalarından ve bizim de her daim medarı iftiharımız olan Gaziosmanpaşa’dan sonra diğer bir paşamız Mustafa Vasfi Süsoy.  Bandırma Vapurunda bir Tokatlı, Mustafa Vasfi Süsoy diye bir başka konumuz olacak. Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a, Amasya’ya geldiği gibi Tokat’a da gelmişti. Milli Mücadele anlamında Tokat’a ziyaretleri olmuştu.  Bir konu da bu olacak. Milli Mücadele dönemindeki tebaa ne idi Tokat’ta, azınlıklar var mıydı, tehcir var mıydı bununla ilgili bir başka konumuz olacak. Milli Mücadele döneminde tehdit unsuru oluşturabilecek etkenler var mıydı? Milli Mücadelede basın nasıl rol aldı? Tokat’ta eğitim ne düzeydeydi, nasıl bir eğitimle bu Milli Mücadele götürüldü? Yapılan isyanlar, mübadele ve Tokat ve büyük Nutuk’ta Tokat nasıl bir yer aldı, Atatürk’ün Milli Mücadeledeki Tokatlı şoförleri var, Tokatlı şoförleri kimdi, onların nasıl anıları vardı, bir başlık da bu olacak. Yani toplamda 23 konudan müteşekkir olacak içerikle Milli Mücadele’de Tokat kitabını, belki 350-400 sayfadan oluşan böyle bir kitabı buradaki dostlarımız hazırlayacaklar. Ben öncelikle bu dostlarımızın hepsine teşekkür ediyorum. Çok kısa sürede bu kitabı oluşturmamız, hazırlamamız lazım ki hem yapacağımız kitap fuarına yetişsin, hem önümüzdeki 18 Mart Çanakkale anma programlarına yetişsin. İnşallah 18 Mart’ta bu kitabı, anlatmış olduğumuz içerikleri hazırlayalım ve halkımızla da bu çalışmayı paylaşmış olalım.”