“Çözümsüz hiç bir şey yoktur”
“Çözümsüz hiç bir şey yoktur”

Türkiye Beyazay Derneği Tokat Şubesi organizasyonunda, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü farkındalık ayı kapsamında il protokolünün eşlerinin katılımı ile kahvaltı programı düzenlendi.

            Vali Ömer Toraman’ın eşi Neşe Toraman’ın yanı sıra, Tokat İl Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan’ın eşi Gülşen Arıkan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun eşi Hatice Eroğlu, Türkiye Beyazay Derneği Tokat Şube Başkanı Suna Arslan Köten, Down Sendromu Derneği Tokat Şube Başkanı Seyhan Çoluk ve diğer protokol eşlerinin katıldığı kahvaltı programda; engellilerin sorunları üzerinde duruldu.         Engellilerin eğitimi, sosyal hayata katılması, iş istihdamı, engelli ailelerin sorunları ve engellerin aşılması için Tokat’ta neler yapılması gerektiğine yönelik çözüm önerileri üzerinde görüşüldü.

Tokat ‘ta 20 engelli bireyin İŞKUR tarafından düzenlenen işbaşı eğitimden programı ile işe başladığını belirten Türkiye Beyazay Derneği Tokat Şube Başkanı Suna Arslan Köten,engellilere karşı bakış açısının değiştiğini belirtti.

            Engelliler hayatın içerisinde her alanda yer aldıklarını ifade eden Başkan Köten, “Tokat ‘ta engellilere karşı bakış açısının değiştiğini düşünüyorum. En son 20 tane engelli birey İŞKUR’dan işbaşı eğitimden işe başladılar okullarda. Bu birçok şeyin değiştiğini gösteriyor. Engelliler hayatın içerisinde her yerdeler. Artık evlerinde saklanmıyorlar ve insanlar onları gördüklerinde çok daha farklı yaklaşıyorlar. Daha dışlanmış ya da acıyarak değil de hayatın içinden olarak görüyorlar. Bunun yanında sıkıntılar da yaşanıyor ama bunların hepsinin aşılacağını düşünüyorum” dedi.

            Beyazay Derneği Tokat Şubesi olarak yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Başkan Köten, “Beyaz Ay tüm engel gruplarını kapsayan Türkiye’de 81 şubesi, yurt dışında da 15 şubesi olan bir dernek. Kamu yararına olan bir dernek, Cumhurbaşkanlığı himayesinde şu anda “Aşmak için Hareket” projesini yürütüyoruz. Engellilerin eğitimi, sosyal hayata katılması, iş istihdamı, engelli ailelerin sorunları ile ilgilenen bir dernektir. Yaşamda neyle karşılaşacağımız belli değil. Neyi yaşayacağımız da belli değil ama çözümsüz hiç bir şey de yoktur. Biz emeğimizi veririz, eğitimle, tedavi ile ve çocuğunuzu severek ya da engelli bir bireyi toplum olarak kabul ettiğimiz de vücudunun ya da zihnini her hangi bir yerindeki eksikliği bizden farklı görmeden içimize aldığımız zaman aslında hiçbir sıkıntının kalmadığını göreceğiz. Bizim dernek olarak ta yapmak istediğimiz bu aslında” ifadelerini kullandı.