Başkan Eroğlu MÜSİAD'ın konuğu oldu
Başkan Eroğlu MÜSİAD'ın konuğu oldu

MÜSİAD Tokat olarak haftalık toplantımızı gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu MÜSİAD'ın toplantısına konuk olarak katıldı.

            Toplantının başlangıcında konuşan MÜSİAD Tokat Başkanı Fatih Aksoy Tokat'ın sorunlarını dile getirmek ve ilimize kazandırılabilecekler açısından faydalı bir istişare toplantısı olması temennilerini iletti.

            Toplantı akşam yemeği ve MÜSİAD Tokat’ın 2017 yılı faaliyetlerinin yer aldığı sunum ile devam etti. Soru-cevap şeklinde interaktif bir ortamda gerçekleşen toplantıda MÜSİAD Tokat üyeleri Tokat için nelerin yapılması konusunda Başkan Eroğlu’na sorular sorarak çözümler aradı. Tarım ve hayvancılık, turizm, ulaşım gibi birçok konuda fikir alışverişinde bulunuldu. En büyük eksikliğin üretim ve sonrasındaki süreç olduğuna değinilerek bu nokta daha olumlu düşünülerek projeler üretilmesini ve bunların sonuçlandırılması gerekliliği üzerinde konuşuldu.

            Toplantı tarım-hayvancılık gündemiyle başlarken toplantıda söz alan Halil Bayır: "Ürettiğimiz ürünlerin tanıtımını iyi yapmalıyız. Diğer taraftan Ahmet Akkaya Bizim üretimimiz var ama ulaşım konusunda büyük sıkıntımız var. Ürünleri en kısa zamanda pazara ulaştırmamız gerek. Sebze ve meyvede üretim var lakin en az para ettiği dönemde piyasaya çıkıyor, bizim yapmamız gereken daha fazla para ettiği dönemde piyasaya çıkarmaktır, diyerek sözlerini tamamladı.

            Başkan Eroğlu ise şunları kaydetti:

            "Tokat’ın ekonomisine baktığımızda 4 temel unsurun ön plana çıktığını görmekteyiz. Tarım ve hayvancılık, inşaat, üniversite öğrencileri ve turizm. Bu unsurlar ekonomimize para getiriyor bunları çoğaltmalıyız. İşin içine üretimi de katmalıyız. OSB'de üretim yapan firmalar baktığımızda bir elin parmaklarını geçmiyor. Onlar da zaten Tokatlı değil bu nedenle ilk olarak üretime bakmalıyız. Üretim olur lakin doğru stratejiler geliştirmemiz gerek. Paketleme, soğuk hava bu sorunları çözecektir. Diğer taraftan çiftçilerimiz de bu konuda bilinçlendirilmelidir. Üretim denilince de ilk akla gelen tarım. Buradan ürettiğimiz ürünleri tarladan soğuk hava depolarına oradan da tüketiciye ulaştırmamız lazım. Bu nedenle ortak bir hal projesi işine girdik. Bu projenin detaylı ve sürdürebilir olması gerekmektedir. Gümrük, Ekonomi, Tarım Gıda Ve Hayvancılık Bakanlıklarının 16 ili kapsayan tarım bölgeleri projesi var. Lakin Tokat bu illerin arasında değil. Bizim amacımız bu proje ile örtüşen Hal Projesini kullanarak önümüzdeki dönemde bu konuyla ilgili görüşmeler yapmak olacaktır’’dedi.

            MÜSİAD Tokat Başkanı Fatih Aksoy da, "şehir dışında birçok toplantıya katılıyoruz. İlk madde ihracat. İhracatın Tokat’a uygulanması gerekmektedir’’ derken Başkan Eroğlu, "Başkanım 2016 yılı ihracat rakamımız 16 milyon dolar biz de bu konuda gayretli olmaktan yanayız." dedi.

            MÜSİAD Tokat Başkan Yardımcısı Hakan Çatalyürekoğlu, "Geçen haftalarda Genel Başkanımız Abdurrahman Kaan ile görüşme fırsatımız oldu. Nasıl bir Tokat görmek istiyorsunuz diye sorarak bu motto çerçevesinde projeler üretmemizi istedi.Yakın zamanda sekreterimiz H.İbrahim Ergin, GOP Üniversitesinde bazı hocalarımızla görüşerek önümüzdeki dönemde Tokat’ta bir tarım çalıştayı yapılması konusunda çalışmalara başladı. Genel Başkanımızın da bu konuda benzer bir isteği var bu nedenle buradan hareket edeceğiz" derken Muzaffer Çelik, işsizliğin önüne geçmek istihdamı arttırmak için öncelikle alt gelir grubuna hitap eden konutlar yaparak kira ve ev fiyatlarını düşürmeli, çalışanları burada kalmak için ikna etmeliyiz" yorumlarında bulundu.

            Toplantının ikinci kısmında ise belediye ile ilgili sorun ve çözüm önerileri üzerinde duruldu. Trafik probleminin çözümünden, yeni imar alanlarının açılmasına kadar geniş bir platformda istişarede bulunuldu. Dimes kavşağındaki trafik yoğunluğunu çözecek alt ve üst geçit projelerinden bahseden Başkan Eroğlu: "Trafiği çözmek için çalışmalar yapıyoruz. Umarım çözüme ulaşabiliriz. Diğer taraftan birçok turizm projemiz var. Meydan projesi, Halit Sokağı, Latifoğlu Konağı ve çevresinin düzenlenip turizme açılması, Sulu Sokak ve Kalenin de içinde yer aldığı turizm sokağı bunlardan birkaçı. Umarın yakın zamanda bunları gerçekleştireceğiz’’diyerek sözlerini tamamladı.

 

            Toplantı çekilen hatıra fotoğraflarıyla sona erdi.