ZİLE'DE GELENEKSEL 40 HATİM DUALANDI
ZİLE'DE GELENEKSEL 40 HATİM DUALANDI

Zile'de asırlardır devam eden "Kırk Hatim" geleneği hafta sonu sabah namazından sonra merkez Ulu Cami'de dualandı.

            Zile Nasuh paşa (Ulu Cami) dolduran vatandaşlar 40 gün boyunca her gün bir hatim bitirilerek yapılan bu asırlık geleneğin feyzinden nasiplendi. Son hatim duasına Vali Dr. Ömer Toraman, Zile Kaymakamı Adnan Tezcan, İl Müftüsü Ahmet Erdem, Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, ilçedeki din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

            Tokat İl Müftüsü Ahmet Erdem konuşmasında, "Sizleri buraya getiren, Kur'an sevdasıdır, gönüllerimizde olan Kur'an aşkıdır başka bir şey değildir. Bizim mayamızda Kur-an'a saygı vardır, Kur-an sevgisi vardır. Müslüman aklını kullanarak ilimde, irfanda, teknolojide, sanayide yükselecek bu anlamada gelir." dedi.

            Kur'an-ı Kerim'in okumanın ve hayata tatbik etmenin önemine değinen İl Müftüsü Erdem, gündemde olan Kudüs’ün meselesini de değerlendirdi. Erdem, ABD Başkanı Donald Trump tarafından Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasıyla birlikte yaşanmaya başlayan olaylara atıfta bulunarak, edilen duaların Kudüs'te yaşayan Müslümanlar için de kabul edilmesini diledi.

            Erdem,"Bugün kanayan bir yara var mı kardeşlerim? İşte o kanayan yara varsa, bir yerde kanayan yara varsa, bir yerde ağlayan varsa bizim de canımız yanıyor, biz de ağlıyoruz, biz de üzülüyoruz.  Kudüs için hep birlikte dua edeceğiz. Çünkü ora bizim gözbebeğimizdir. Ora İslam Alemi'nin gözbebeğidir. Orası bütün insanlığın barışının simgesidir" dedi.

            İl Müftüsünün konuşmasından ardından din görevlilerinin okuduğu surelerden sonra kırk hatmin duası Zile İlçe Müftüsü İdris Özarslan tarafından yapıldı. Yoğun bir manevi coşkunun yaşandığı kırk hatim duasında, Merkez Ulu Camiyi dolduran vatandaşlar, son gün yoğunluğundan dolayı cami dışında duaya katıldı.

            Vatandaşlara cami çıkışında tulumba tatlısı, simit, çorba ikram edildi. Ayrıca Zile Belediyesi Mehteran Takımı tarafından kahramanlık marşlarından oluşan mini bir konser verildi. Ayrıca Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman ve beraberindekiler uzun çarşı esnafını ziyaret ederek hayırlı işler diledi.

 

            Kaymakamımız Adnan Tezcan, "İlçemizde bir asır önce savaşa giden askerlerin ardından okunmaya başlayan "40 Hatim" günümüzde de yaşatılmaya devam ediliyor. 1 Asır önce İlçemiz halkından on beş yaşında Çanakkale Savaşına giden gençler ve diğer eli silah tutan insanlar cephede savaşırken, savaşa gitmeyen ilçemizde kalan bayanlar ve cepheye gidemeyenler erkekler ise; biz ne yapabiliriz diye kendi aralarında görüşüp biz de hatim okuyalım diyorlar. Her gün bayanlar evlerde, erkekler de camide bir araya geliyorlar ve cephedeki kardeşlerimiz için, çocukları için, babaları için hatim okuyorlar. Çanakkale Savaşından sonra ancak  cepheye gidenlerin 4'te 1'i ilçemize  dönebiliyor. Bu gelenek erkekler tarafından 40 gün boyunca her sabah namazında hatim okumaları devam etmektedir. İlçemizde  Bayram coşkusunda Zile halkının 40 gün boyunca sabah namazında camilere gelerek,  Kuran-ı Kerim okuyarak bu güzel hatim  geleneğini devam ettirmektedirler. 1 Asır öncesinden günümüze kadar 40 hatim geleneğinin sürdürülmesine vesile olan ve devam ettiren herkesten Allah razı olsun" dedi.