ULUSAL KALKINMANIN ŞİFRESİ: 869
ULUSAL KALKINMANIN ŞİFRESİ: 869

ULUSAL KALKINMANIN ŞİFRESİ: 869

 

“Yerli Malı yurdun malı her Türk onu kullanmalı” 


Bizim neslin illaki hafızasının bir yerlerinde takılı kalmıştır bu slogan. Artık eski önemi kalmamış olsa da Yerli Malı Haftalarında sürekli dile gelirdi. “Eski önemi kalmamış” ibaresi arzu edilen değil tabi görünen öyle. Bence bu duyarlılık - yaşadığımız globalleşmiş dünyada ne kadar becerebilirsek artık – devam etmeli. İşte fırsat. 12 – 18 Aralık Yerli Malı Haftası.. Bu hafta nedeniyle ucu bu mevzuya dokunacak bir konudan bahsetmek istiyorum: Alışverişlerin vazgeçilmezi: Barkod. Hadi okuyalım:

Markette sepeti doldurup kasaya geldiğimizde kasiyer nasıl çabucak “Dııt, dıııt” diye alınanları okutarak hesabı çıkarıyor değil mi.. Ürünlerde barkod dediğimiz bu işaretler yokken nasıl oluyordu bu iş unuttuk bile.. Hesap makinesi ile filandı herhalde. Hoş bakkalda hala öyle gerçi. Neyse konumuz nostalji değildi geçelim ve gelin şu çizgilere biraz yakından bakalım..

Bu çizgiler aslında sadece ürünün referans numarasını gösterir. Ürünün fiyatı ve ürün hakkındaki bilgileri içermez. Bu bilgiler bilgisayarda kayıtlıdır. Barkod tarandığı zaman sinyal sistemdeki bilgisayara ulaşır. Bilgisayar da girilen barkod numarasına göre ürünün fiyatını kasaya yansıtır. Peki öyleyse fiyat değiştiği zaman bu değişiklik nasıl yapılıyor? Cevabı çok basit; fiyat bilgileri bilgisayarda kayıtlı olduğu için; bilgisayardaki fiyat bilgisini değiştirmek yeterli . Çok değişik barkodlar olmasına rağmen en çok kullanılanlar UPC ve EAN'dir. EAN "International Article Numbering Association". EAN-13 sistemi 13 haneden oluşur.

Birinci kısım: Ülke veya simge kodunu gösterir. Her ülkenin kendine ait bir kodu vardır. Türkiye'nin kodu 869 dur. 
İkinci kısım: Firma kodunu gösterir. Ülke kodundan sonra gelen 4 hanedir. Bu kod TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi ) bünyesinde bulunan Mal Numaralandırma Merkezi'nden alınır.
Üçüncü kısım: Firma kodundan sonra gelen 5 hanedir. Ürünü tanımlayan mamul kodudur.
Dördüncü kısım: En son rakamdır. Kontrol kodudur. Bu kod diğer rakamların hatalı okunmasını engellemek için belli bir formülle hesaplanan kontrol sayısıdır.

Barkod fikri ilk kez ABD'de 1940'ların sonunda Bernard Silver adlı bir lisansüstü öğrencisi ile arkadaşı Norman Woodland tarafından ortaya atıldı ve değişik aşamalardan sonra kullanılabilir hale getirildi. 26 Haziran 1974 günü sabah 08.01'de Troy'daki (Ohio, ABD) Marsh Süpermarketin kasasında işlenen bir paket çiklet dünyada barkodla satılan ilk ürün oldu. (Alın size yüksek para değerli yarışma sorusu: Dünyada barkodla satılan ilk ürün nedir? a) Ciklet b) …) “ A şıkkı son kararım” diyebilirsiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Yukarıda da okuduğumuz gibi ülkemizin kodu 869' dur. Ulusal kalkınma için sihirli çözümlerden biri de bu rakamda gizlidir. Bu konuya duyarsız kalmayalım ve mümkün olduğunca barkodu 869 rakamlarıyla başlayan yerli malı ürünleri kullanalım!

 

 

Fatih Şua Tapar