SAĞLIKLI BESLENME VE OBEZİTE
SAĞLIKLI BESLENME VE OBEZİTE

Medicalpark Özel Tokat Hastanesi Diyetisyeni Candan Aktaş Tokat Mahperi Hatun ve Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde verdiği Sağlıklı Beslenme ve Obezite konulu seminerde sağlıklı beslenmenin günlük hayatta nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgiler verdi.

Yeterli ve dengeli beslenme olmadığı zaman vücutta ortaya çıkabilecek problemleri ve sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenmede mutlaka yapılması gerekenleri okul yönetimi ve öğrencilere anlatan Aktaş, sözlerine şöyle devam etti:

            "Sağlıklı beslenme, günlük hayatınızı sürdürebilmeniz için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini (karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minareler) doğru bir denge içinde almanız demektir. Yeterli ve dengeli beslenme olmadığı zaman ortaya çıkabilecek hastalıkların başında obezite gelmektedir. Obezite; sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca önlenebilir ölümlerin 2. en sık sebebidir. Obeziteye neden olan durumların başında sağlıksız yeme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam gelmektedir. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenme alışkanlık haline gelmeli ve hareketi yaşantımıza mutlaka eklemeliyiz. Sağlıklı beslenmenin başlıca kuralları ise; öğün atlamamak, günlük 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmek, her öğünde besin çeşitliliğini sağlamak günlük, yeterli ölçüde su tüketmektir."