BİRBİRİMİZİ ANLAYABİLMEK
BİRBİRİMİZİ ANLAYABİLMEK

İnsan hayatının en anlamlı yanını sevgi oluşturmaktadır. İnsanoğlu sevgiyi içinde ve dünyasında büyüttüğü zaman hem kendisine hem de insanlara daha bir ilgili, daha bir yumuşak, daha bir anlayışlı bakabilmektedir.

                Sevginin yerini nefretin aldığı bir dünya tahayyülü dahi insanlar için çekilmezin ifadesi olur. Bugün insanların çoğunda sevgi, yerini nefrete bırakmış durumdadır. Bunun en temel nedeni de ben merkezli, hep bana göre, benim için anlayışının insan duygu dünyasına egemen olması sebebiyledir.

                Ben merkezli, bana göre, benim için algısı; kendimiz dışında doğru, iyi varlığını kabullenmememizi de beraberinde taşımaktadır. Aşırı kaprisli hayatlarımız, sevgiye kapıları kapatmakta ve birbirimizi anlama ve dinleme yeteneklerimizi de ortadan kaldırabilmektedir.

                Oysa en fazla ihtiyaç duymamız gereken husulardan birisi de birbirimizi dinleyebilmek ve anlayabilmek değil midir?

                Birbirimizi dinleyebilmemiz ve anlayabilmemiz için en başta ihtiyaç duyduğumuz husus birbirimize tahammül etmemiz ve birbirimizi olduğu kabullenebilmemizdir.

Bunun olabilmesi için de sevgi duygusuna sahip olmamız ve sevgiyi yaşayabilmemiz gerekir.

Ülkemizin içinden geçtiği bu önemli kavşakta her şeyden önce birbirimizi sevmeye, anlamaya, olduğu gibi kabullenmeye ciddi anlamda ihtiyacımız vardır.

                Unutmayalım ki tek doğru bize ait düşünce ve algıda değildir. Bizim doğrularımız gibi her insanın doğruları da vardır.

 

                Sevgiyle kalın, sevgiyle yaşayın…