AZ “DÜNYA MALI” ÇOK “HUZUR”
AZ “DÜNYA MALI” ÇOK “HUZUR”

AZ “DÜNYA MALI” ÇOK “HUZUR”

 Dünkü toplumların hayatlarına baktığımız zaman az dünya malı, çok huzur, çok mutluluk karşımıza çıkar. Ancak günümüz dünya toplumları çok dünya malı, az huzur, az mutluluk olarak şekillendi. 

 Hani dünya malı dünya da kalacaktı!.. 

 Şöyle bir etrafınıza bakıverin. Evlerini bütün gün temizleyen annelerimiz ve bacılarımız var. Evlerimizdeki eşyaların taksitlerini ödemek için akşama kadar çalışan ağabeylerimiz, babalarımız var. Yazık değil mi?

Din için, devlet için, millet için çalışan bir toplumdan; tüllerin, koltukların, halıların taksitlerini ödemek için çalışan bir topluma nasıl döndük?

Doğru dürüst otur(a)madığımız koltukların, akşama kadar temizliğini yapan topluma nasıl döndük söyler misiniz? 

 Yüzde doksanımız 15-20 yıl boyunca ödemek kaydıyla faizli banka kredisi çekiyoruz. Ev, araba, olmadı altı yedi ayda bir eşya değiştiriyoruz.

Neredeyse ömrümüzden daha çok borç biriktiriyoruz.

Bazen de elimizde olan ama fark etmediğimiz nimetleri, hoyratça harcayıp duruyoruz.

 Değerli dostlarım!

Sofraya koyabildiğimiz bir bardak çayın, bir baş soğanın, zeytine, ekmeğe ulaşabilmenin, bunları tüketebilmenin bir zenginlik olduğunu ne zaman fark edeceğiz?
Doldurabildiği bir cüzdanı olmasa da, bir evi muhabbetle, kanaatle dolduran bir kadının, akşamları evine gelen, ekmek getiren beyine  hoş geldin… Beyin de hanımına eline sağlık karıcığım yemekler çok güzel kokuyor demesinin gerçek zenginlik olduğunu ne zaman anlayacağız?

 Tüm ailenin bir akşam sofrasında hep beraber yemek yemesinden daha huzur ve mutluluk veren bir şeyin olmadığını ne zaman fark edeceğiz?…

 Eşine ve çocuklarına gerekli ilgiyi göstermeyip;

_Sabah temizlik,

_Öğle dizi,

_Akşam da yemek ve paso yatış yapan bir toplum mu olduk?

Evlerimizdeki eşyalar, biz anne baba ve çocuklar  arasındaki sevgi ve merhamet bağını maalesef kopardı..

Aksi takdirde gençlik elden gidiyor diye çok feryat edeceğiz.. 

Toplumumuz bozuldu, etrafta ilgisizlik yüzünden içki, sigara, kumar, uyuşturucuya müptela olmuş bir gençlik var. Her gün dağılan yuvalar listesine eklediğimiz aileler var…

Bilgisayar başlarında, akıl(SIZ)lı cep telefonları ile gençlik harama sürükleniyor.

Ey anne babalar!

Allah aşkına dünya hayatı için çocuklarımızı felakete sürüklemeyelim..