ŞEHİRİÇİ TAŞIMACILIKTA YENİ HATLAR AÇILDI

Tokat Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi  Başkanı Kaya Dede Karşıyaka, TOKİ, Yazıcıoğlu, Ahi Evleri, Fidanlık, Bedestenlioğlu bölgelerine yeni hatlar açıldığını açıkladı. Şehiriçi otobüs ve şoförlerle ilgili vatandaşların şikayetlerinin tamamının değerlendirildiğini ifade eden Dede, gerekli yaptırımların uygulandığını vurguladı. Dede, 65 yaş üstü vatandaşların yolcuların yoğun olduğu mesai saatlerinde gerekmedikçe toplu taşıma araçlarını kullanmamaları uyarısında da bulundu. 

            S.S. 3 Nolu Tokat Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi  Başkanı Kaya Dede, Şehir içi halk otobüsleriyle ilgili Tokat Belediyesi Beyaz Masa birimine iletilen şikayet ve talepleri  Tokat Belediyesi Web TV'de yayınlanmaya başlayan "Sizin için sorduk" programında değerlendirdi. Sunucu Sevil Dülger'in sorularını yanıtlayan Kooperatif Başkanı Dede, vatandaşların talepleriyle ilgili çalışmaları da aktardı.

            Program Sunucusu Dülger, toplu taşıma otobüsleriyle ilgili Beyaz Masa biriminde 65 yaş üstü vatandaşların serbest kart ile binişleri sırasında birçok sıkıntının kayıtlara yansıdığını ifade etti. Dülger'in, "Bu konuda Tokat Belediyesinin hizmet kalitesini daha iyi noktaya getirebilmek amacıyla iletişim becerisi, öfke kontrolü, motivasyon, stres yönetimi, beden dili ve davranış kuralları seminerleri düzenlenmişti. Buna rağmen yaşanan problemlerle ilgili kooperatif yetkisi olarak alına tedbirlerle ilgili neler söylemek istersiniz?" sorusuna Kooperatif Başkanı Dede, "Halka kendimizi anlatmak adına bize bu imkanı verdikleri için Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'na teşekkür ederiz. 65 yaş üstü vatandaşlarımız önceden kimlikleriyle biniyorlardı ve bu sıkıntı oluşturmaya başlayınca serbest kart imkanı vererek sıkıntıları engelledik. 65 yaş üstü ve engelli vatandaşlarımızın mesai saatlerinde bizi sıkıntıya sokmamak adına birazcık mazur görürlerse memnun oluruz. Çünkü mesai saatlerinde araçlarımız dolu oluyor; öğrencilerimiz, devlet memurlarımız, işe gidenlerimiz yetişemedikleri sıkıntı oluyor. Onun için 65 yaş üstü vatandaşlar mesai saatlerinde binmezlerse memnun oluruz." şeklinde cevap verdi.

            Engelli vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanabilmesi için yapılan çalışmaları anlatan Kooperatif Başkanı Dede, "2016 yılında engellilerle ilgili kooperatifimiz bünyesinde bulunan 35 aracımızı yeniledik. Bu araçlardan 12 tanesini engelli vatandaşlarımızın kolaylıkla binebilecekleri hale getirdik. Ayrıca 65 yaş üstü vatandaşlara verilen serbest kartları engelli vatandaşlara da vererek serbest binişlerini sağladık."

            Sunucu dülger tarafından, Tokat Belediyesince engelliler ve ailelerine yönelik yapılan bir toplantıda engelli vatandaşların toplu taşıma araçlarında serbest kart kullanımında sıkıntı yaşadıklarının aileleri tarafından Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'na aktarıldığı belirtildi. Bu konu ile ilgili görüşlerini ileten Dede, şunları kaydetti: "Bizim araçlarımızın tamamında dört adet kamera bulunmaktadır. Bu tür şikayetler geldiğinde gerekli kameraların incelenip gerekli cezaların verildiğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Biz araçlarımızda oluşan bu sorunları çözmek için 2009 yılından beri araçlarımıza kamera takmış bulunmaktayız.

Engellilerle ilgili bir konuda muzdaripiz

            Engellilerle ilgili muzdarip oldukları bir konu olduğunu ileten Dede, kartlarda 'refakatçi hakkı vardır' diye bir ibare bulunmaktadır. Engelli bir bireyin yakını engelli vatandaş yanında olmadan tek başına o kartla binemez. Bir şoförümüz böyle davranan bir kişiyi görüp kartını alıp bize getirdi. Bu kişiye söylediğimizde 'ben bununla sürekli biniyorum' dedi. Şahsın bir ay içerisinde 24 defa binişine rastladık. Bu konuda bizler de muzdarip olduğumuzu dile getirmek istiyorum." dedi.

            Vatandaşın yeni hat oluşturma talebine ilişkin açıklamalarda bulunan Kaya Dede, "Yeni hat çalışmalarında belediyemizin kurmuş olduğu bir komisyon var. Bu komisyon mahalleleri, sokakları gezerek, potansiyele bakıyorlar ve belediyemizin trafik komisyonu kararıyla hat çalışmaları yapıyoruz. 2017 yılında mahalle muhtarlarımızdan gelen talepleri belediyemizle birlikte değerlendirdik özellikle Karşıyaka, TOKİ, Yazıcıoğlu, Ahi Evleri, Fidanlık, Bedestenlioğlu bölgelerine yeni hatlar açmış bulunmaktayız." ifadelerini kullandı.

            Gençlerin şehir için otobüslerinin nerede, hangi durağa ne zaman gelebileceğini gösteren mobil uygulama talebi ile ilgili değerlendirmede bulunan Dede, "Facebook ve internet sitemizde yayladığımız gibi bütün otobüslerin hatlarda nereden nereye gidecekleri mevcuttur. Bu konuda teknolojinin hızına yetişebilmek adına ilerleyen günlerde daha iyi bir çalışmamız olacak." dedi.

Ceza ve yaptırımlar uygulanıyor

Davranış kurallarına uymayan ceza-i müeyyide alan şoförleriniz olup olmadığı, olduysa  ne gibi yaptırımların uygulandığı sorusunu Kooperatif Başkanı Dede, şöyle yanıtladı:

            "Davranışlarla ilgili bütün şoförlerimize üç ayda bir eğitim veriyoruz. Hatta gelen şikayetleri değerlendirerek gerekli müeyyideleri uyguluyoruz. Hiç kimsenin bu konuda tereddüdü olmasın. Araçlarımızda kameralar bulunmaktadır. Vatandaşlarımızdan gelen şikayetlerin tamamını değerlendirip şoförlerimize kooperatifimizden bir hafta uzaklaştırma ve artı 100 lira para cezası uygulamaktayız. Gerekli gördüğümüz zamanlarda ise kooperatiften süresiz uzaklaştırma cezası veriyoruz. Bu da bu şahıs bu kooperatifte bir daha çalışamaz anlamına geliyor. 2016 yılında 4 şoförü uzaklaştırdık, 2017 yılında ise 3 şoförü uzaklaştırdık."

Tek binişlik kart

 

            Tek binişlik kartlarla ilgili bilgiler veren Kaya Dede, "2006 yılında kurduğumuz sistemlerin demode olmasından dolayı yeni kuracağımız sistemde tek binişlik diye bir kart yoktur. Bununla ilgili yaklaşık 12-13 ili gezdim. 2018 yılının ilk ayı içerisinde bu sistemimizin tamamını yenileyeceğiz. Bu süreçte 2017 yılında 10 liraya sattığımız Tokartları vatandaşların kolay kullanıma açmak adına 2 liraya düşürdük. Vatandaşlar tek binişlikleri kullanırken 2,40 kuruş ödüyordu. Tokartları kullanırken 2 lira ödeyecekler." şeklinde konuştu.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat