AYDINLIK TÜRKİYE İÇİN “ÖZGÜR BASIN”
AYDINLIK TÜRKİYE İÇİN “ÖZGÜR BASIN”

Tokat Milletvekili Kadim Durmaz 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

            Çalışan Gazetecilerin gününü kutlayan Tokat Milletvekili Durmaz mesajında, şu ifadeleri kullandı:

            “Hürriyeti için yaşayan gazetecilerimizin günü kutlu olsun! 10 Ocak baskı ve sansüre karşı mücadele eden basın emekçilerinin günüdür. Bugün ülkemizde baskı ve sansür demokrasinin ve çağdaşlaşmanın önündeki en büyük engeldir. Basın özgürlüğünde en geri ülkeler arasında yer alıyoruz.

            Gazetecilerimiz, yazamıyor, çalışamıyor, ifade özgürlüğünü kullanamıyorken demokrasiden söz edemeyiz. Gazetecilikte ve habercilikte doğrudan yana olmak ve gerçekleri yazmak esastır.

Basın demokrasinin ayrılmaz bir parçasıdır. Gazetecilerin zor şartlar altında çalıştıklarını biliyoruz.

Onlar milletin vicdanı ve sesi olmuştur. Yıllar önce haklarını elde etmek için mücadele veren gazeteciler, şimdi haklarını yitirmenin ötesinde özgürlüklerini yitirdiler. Bugün Uluslararası basın özgürlüğü sıralamasında dünyada 151’inci sıraya geriledik. En fazla gazeteci hapseden ülkeler arasında liderliğe yükseldik. Gazetecilerimiz gazetecilik faaliyetlerinden dolayı gözaltına alındı, yargılandı ve tutuklandı. Gazetelerimiz kapatıldı, haber portallarına erişim engellendi.

 

            TV yayınlarına son verildi!Demokratik, çağdaş ve aydınlık bir Türkiye için “özgür basın” olmazsa olmazımızdır! Tüm baskılara karşı direnen, kalemini gerçekten ayırmayan, hürriyeti için yaşayan gazetecilerimizin gazeteciler gününü kutluyorum! Onlar özgür olmadan bizlerde özgür değiliz”