ONLİNE ALIŞVERİŞTE DİKKAT!
ONLİNE ALIŞVERİŞTE DİKKAT!

Tokat Ticaret İl Müdürü ve Tüketici Hakem Heyeti Başkanı olan Ali Osman SAKAR, İnternet, Tv, Telefon gibi yapılan alışverişler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

            İl Müdürü Ali Osman SAKAR, tüketici ile satıcılar arasında uzaktan yapılan alışverişlerde mesafeli satış sözleşmesi olması gerekliliğini belirtti.

İl Müdürü Ali Osman SAKAR, aynı zamanda tüketicilerin 14 gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahip olduğunu cayma haklarını bir dilekçe ile satıcı firmaya iadeli-taahhütlü biçimde kullanılmasını gerektiğini belirterek, özellikle sosyal medya üzerinde yapılan bu alışverişlerde tüketicilerin dikkatli davranmasını, kapıda ödeme seçeneği olacağı zaman kargo poşetinin üzerinde irsaliye faturasını görmeden o malı teslim almamaları gerektiğini vurguladı.

 

            Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Ali Osman SAKAR, mesafeli olarak yapılan bütün alışverişlerde satıcıların tüketicileri ön bilgilendirme formu ile bilgilendirilmeleri bakımından yükümlü olduğunu, ön bilgilendirme yapılmayan bu sözleşmelerin geçersiz olduğunu belirti.