TKDK’ DAN ARICILARA TAM DESTEK
TKDK’ DAN ARICILARA TAM DESTEK

Tokatta Arı Yetiştiricileri Birliği üyelerine yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

            Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Tokat İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, Tokat Arı Yetiştiricileri Birliği üyelerine yönelik olarak yapılan bilgilendirme toplantısında TKDK'nın 252 milyon EURO bütçe ile 3. Çağrı ilanına çıktığını söyledi. Arıcılık alt sektörünün de içinde bulunduğu çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme sektöründe dağıtılacak hibe bütçesinin ise 87 milyon 239 bin EURO olduğunu belirtti.

            Tokat Öğretmenevi konferans salonunda Arı Yetiştiricileri Birliği üyelerine Proje döngüsü ve arıcılık yatırımlarında destek verilecek alanlar hakkında detaylı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, Tokat’ta içerisinde arıcılık yatırımlarının da olduğu 302 (Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme) tedbirinde hibe oranın %65 olduğunu söyledi.

Bunun önemli bir fırsat olduğunu belirten TKDK İl Koordinatörü Çiçek, ayrıca faydalanıcıların proje kapsamında yapacakları harcamalarda KDV den muaf olacaklarını ifade etti.

            TKDK İl Koordinatörü Çiçek, proje başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların www.tkdk.gov.tr ve TKDK Tokat İl Koordinatörlüğü’nden detaylı bilgi alabileceklerini kaydetti. Çiçek konuşmasını şöyle sürdürdü; “IPARD II programı 3. çağrısı kapsamında Hizmet alımları (Proje hazırlama bedelleri),İnşaat işleri ve Makine Ekipman alımına destek verilmektedir, IPARD II programı 3.çağrı ilanında destek verilen sektörler ve hibe oranları:

TEDBİR ADI SEKTÖR KODU SEKTÖR ADI DESTEK ORANI

Tarımsal

İşletmelerin

Fiziki

Varlıklarına

Yönelik

Yatırımlar

(101) 101-1 Süt Üreten Tarımsal İşletmeler %40-70 101-2 Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler 101-3 Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler 101-4 Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler

Çiftlik

Faaliyetlerinin

Çeşitlendirilmesi

ve İş Geliştirme

(302) 302-1 Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi (Süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar ve misel, fide ve fidan, çiçek soğanı üretimini kapsamaktadır.) 65% 302-2 Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi 302-3 Zanaatkarlık ve Katma Değerli Ürün İşletmeleri 302-4 Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri 302-5 Su Ürünleri Yetiştiriciliği 302-6 Makine Parkları 302-7 Yenilenebilir Enerji Yatırımları