VALİ TORAMAN BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ TORAMAN BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Tokat Valisi Ömer Toraman ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısı ile ulusal ve yerel basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

            10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamın da Tokat Öğretmenevi ASO Tufantepe Otel ve Restoran’da düzenlenen kahvaltıya Vali Ömer Toraman, Vali Yardımcısı Mehmet Sülün, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan,  ulusal ve yerel basın mensupları katıldı.

            Basının vatandaşların doğru bilgilendirilmesi, gelişmelerden haberdar olması için çok önemli bir vazife gördüğünü belirten Vali Ömer Toraman, zor şartlarda çalışmayı gerektiren bir meslek olması sebebi ile basın sektörünün yıpratıcı bir meslek olduğunu söyledi.

ZOR VE MEŞAKKATLİ BİR SEKTÖR

            Yerel basının, ayakta kalmakta ekonomik olarak zaman, zaman güçlükler yaşadığını ifade eden Vali Ömer Toraman, “Basın yayın, özellikle yerel basın kendine has sıkıntıları ile zorlukları ile mücadele ederek vatandaşların doğru bilgilendirilmesi, gelişmelerden haberdar olması için çok önemli bir vazife görüyor” dedi.

            Tokat’ta basın yayın faaliyetinin büyük fedakârlık, özveri ve gayretlerle yürütüldüğünü belirten Vali Toraman, “Ulusal basınla mukayese ettiğinizde yerel basın, ayakta kalmakta ekonomik olarak kendini idame ettirmekte zaman, zaman güçlükler yaşıyor. Bu açıdan hem sahiplik noktasın da hem de çalışanlar noktasında büyük fedakârlıklarla büyük özverilerle gayretlerle faaliyetlerini yürütüyor ve çok şükür Tokat’ta da bu manada başarılı örneklerini günümüze taşımış durumda. Zor ve meşakkatli bir sektör basın sektörü çalışanlar açısından. Zor şartlarda çalışmayı gerektiren bir meslek, bu yüzden de yıpratıcı bir meslek. Çalışan tüm değerli basın mensuplarına kolaylıklar diliyoruz. Allah yardımcıları olsun” şeklinde konuştu.

ZAMAN DEĞİŞİNCE BASININ ŞEKLİ DE DEĞİŞİME UĞRUYOR

 

            Son dönemlerde internetin yaygınlaşması ile sosyal medyanın gelişmeye başladığını belirten Vali Toraman, “Zaman değişince basının şekli de değişime uğruyor. Bu belli bir tekabüle ulaştıktan sonra da yazılı basın ya da televizyon radyo yayıncılığı yapan kuruluşlarda bu alanda yer almaya başladılar. Bakıyorsunuz hem gazete çıkıyor basılı şekilde, aynı zaman da o gazetenin bir web sayfası, sosyal medya hesaplarını da takip etmek suretiyle onların üretmiş oldukları haberleri yorumlarını okuma imkânı buluyorsunuz. Zaman ne gösterecek tabi bunu bilmek zor ama değişim kaçınılmaz. Değişim hayatın olmazsa olmazı. Dolayısıyla basın yayın kuruluşları da bu değişime ayak uydurarak kendilerini her zaman yenileyerek, geleceğe doğru bu fonksiyonlarını vazifelerini icra etmeye devam edecekler. Haber basın yayın faaliyetlerinde basının hür olması, serbest olması her hangi bir sansüre tabi olmaması gibi evrensel ilkeler, günümüzde artık büyük ölçüde yerleşmiş kabul görmüş değerler. Çok şükür memleketimiz de de bu manada hür bir basın var. Haberleri ile yorumları ile serbestçe her türlü görüşü kanaati okurlarına ulaştırabiliyor. Bu bizim ülkemiz için büyük bir zenginlik büyük bir kazanç. Bu tabi işin bir cephesi,bir başka cephesi de sorumluluk cephesi. Bu cephede de özellikle kamuoyuna haber taşırken kamuoyunu bilgilendirirken yansız, tarafsız, olmak doğru bilgi ile doğru haberleri ulaştırmak gibi sorumlulukları da basın yayın çalışanlarının üzerine yüklüyor. Tokat’ta çok şükür bu manada sorumlu bir basın anlayışı çerçevesinde faaliyetlerini yürütüyor arkadaşlarımız.Hem gazetelerde hem televizyonlarında doğru ve tarafsız bir şekilde vatandaşlarımızı aydınlatmaya gayret gösteriyorlar. Bu denge içerisinde inşallah bundan sonra da Tokat’a ve bölgeye ve aslında ülkemize hizmet etmeye devam edeceksiniz. Bu faaliyetlerinizde bu gayretlerinizde ben başarılar diliyorum. Tekrar gününüzü tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.