“'YILANIN BAŞINI KÜÇÜKKEN EZECEKSİN'
“'YILANIN BAŞINI KÜÇÜKKEN EZECEKSİN'

Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Mehmet Bekçi dün bir basın açıklamasında bulundu. Gündeme getirdiği konu, önceki gün MHP İl Başkanı Onur Çalışkan’ın gündeme getirdiği konuyla benzer konu oldu. Tokat’ta, FETÖ ile iltisaklı görülüp kapatılan AKSİAD’ın üyesi olan işadamları üzerinden, Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma varken, bu soruşturmalardan netice çıkmasını beklediklerini vurguladı.

            TESOB Başkanı Mehmet Bekçi’nin açıklamasının özeti şöyle oldu:

            “Milletimiz 15 Temmuzda devletimize başkaldırının olduğu bir süreçten geçti. Ülkemizin temeline dinamit koymayı arzu eden insanlar iç ve dış kuvvetlerin destekleriyle ülkemizi böl, parçala, yut anlayışı içerisinde dış mihraklara teslim etme gayreti içerisindeler. Zamanında okyanus ötesi diye bas bas bağıran siyasilerimizin yanında tehlikeyi önemsemeyip sessiz kalmayı tercih edenler maalesef ülkemizin gelmiş olduğu bu dönemlerde de içerisinde bulunduğu tehlikenin ancak ve ancak yeni yeni farkına varmış durumundalar.

Bizler sivil toplum örgütleriyiz, vatanımıza devletimize bağlı insanlarız. Ülkemizi bu FETÖ ve Cemaat yapılanmasından ülkemizi kurtardık derken yine dış ve iç güçlerin destekleriyle bazı olaylarla karşı karşıya kalmaktayız. Devletimizin ve yöneticilerimizin bu konu üzerinde hassasiyetle durduklarının farkındayız.

Erdoğan Bayraktar'a bir ziyarette bulunduk. Evet suçluların tepesine balyoz gibi insinler ama suçsuz olan ya da bir takım insanların suçlamak istedikleri insanlar da zarar görmesin diye Erdoğan Bayraktar savcımıza ricacı olmak için bir heyet dahilinde gittik. Baroda randevu saatini beklerken Bayraktar Başsavcı kendisini ziyaret edeceklerin listesini istedi. Adı soruşturma dosyasında olan bir arkadaşımızın ziyarette bulunmasının sıkıntı yaratacağını düşünerek eklemedik. Gerçi o arkadaş ne Seyir Tepe’deki, ne barodaki ne de adliyedeki o toplantıda bulundu. Bu bizim içimizde olan şüpheleri biraz daha derinleştirdi.

Biz yaptığımız seçimlerde gözlemlerimizden anladık ki cemaatler halâ iş peşinde. Sadece FETÖ'nün yapılanması olan cemaatlerden bahsetmiyorum. Bir tarafı İran'a bir tarafı Amerika'ya dayanan cemaatler halen ülkemiz nezdinde tehlike oluşturmaya devam ediyor. Cemaatler elini kolunu sallaya sallaya icraatlarını yaparken sivil toplum örgütleri içerisinde de yapılaşmaya devam ediyor. Sivil toplum örgütlerinin finans kaynağını kimler sağlıyor, ya bankalar ya da esnaf kefalet kredi kooperatifleri. Son dönemde alınan kredilerin içerisinde FETÖ üyeleri var mı yok mu? Devletimiz her şeyi araştırırken esnaf kefalet kredi kooperatiflerinden alınan kredileri de araştırsın. Benim kooperatifi de araştırsınlar diğer kooperatifleri de araştırsınlar. Bizim kooperatiflerimizin ülkemizin aleyhine çalışma yapan herhangi bir grupla alakası yok.

Bizde bir laf vardır, 'Yılanın başını küçükken ezeceksin' diye. Bunların sivil toplum örgütleri içerisinde neleri gerçekleştirecekleri belli değil. Bunun önlemini devletimizin alması lazım.

Bu sürecin içerisinde biz de bazı olaylara vakıf olduk. 2016 yılından beri bekletilen bir soruşturma var. Bayraktar Başsavcı Tokat'tan gittikten sonraki süreçte (-ki o gitmeden önce ortalık hareketliydi, herkes tedirgindi ve korku içerisindeydi, 'bu iş bana da bulaşır mı' diye)  maalesef bu işlemler etkin olmaktan çıktı ve işlemler yavaşlamaya başladı, bunda siyasi bir parmak var mı yok mu orasını bilmiyorum kamuoyunun takdirine sunuyorum. Hakaretle ilgili bir dava açsan birisine 15-30 gün içerisinde bu işlem yapılıp kesinleşirken FETÖ yapılanmasına ilişkin Anayasal düzeni bozmak, AKSİAD üyeliği gibi suçlarla suçlanan bir kişi hakkında 2016 yılında açılan bir soruşturma dosyasında halâ bir yol alınamaması düşündürücüdür. Bunları kim koruyor, bunların arkasındaki güç kim, hangi siyasiler var? Ama bunlar ellerini kollarını sallayarak finans kaynaklarını istedikleri insanlara sunarak belli bir hazırlığın içerisinde olamaz mı? Biz Türk milleti olarak uyanık olmalıyız.

Bizim istediğimiz vatanın temeline dinamit koyan, örgüt yapılanması FETÖ yapılanması içerisinde bulunan dizayn olmak isteyen şer odaklarını önünü kesmek.

Sivil toplum örgütleri, odalar, vakıflar, dernekler, her şeyin içerisinde FETÖ'ye mensup grup mu olacak? Vatan sevdalısı olan insanların bu birimlerde görev almaya hakkı yok mu? Bir İrancı grup türedi isterlerse bunların isimlerini teker teker veririm. Belediyede imar işlerinde çalışan bir zat var, ismini söylemiyorum. Sen devletin ekmeğini yiyeceksin, geleceksin sivil toplum örgütlerine müdahil olmaya çalışacaksın. 'bana dokunmayan bin yaşasın! mantığıyla hareket edildiği müddetçe bu tehlikenin, virüslerin kimlere bulaşacağı belli olmaz.

Yaklaşık 330 tane AKSİAD'a kayıtlı insan çıktı; kimi mazlum kimi belli bir amaç uğruna kaydolmuş. Ama bazı istekli gruplar vardı. Ben malum şahsa soruyorum senin AKSİAD'la ne işin var, sen bu yapılanmayla alakalı kimlerle görüştün, kimlerle pazarlık ettin, pazarlık ettiğin kişilerin iki tanesi Çamlıbel cezaevinde yatıyor. Bir ayda harekete geçen adli merciler 2016 yılından beri harekete geçmiyorsa bunun arkasında hangi siyasi güç, hangi siyasi irade, hangi parti, hangi, cemaat hangi grup, hangi şer odakları varsa bir bir açığa çıkmasını istiyorum.”